Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świat znał ją z piosenki "Zawsze niech będzie Słońce"

Marek Zaradniak
Świat znał Tamarę Miansarową z przeboju "Zawsze niech będzie Słońce".
Świat znał Tamarę Miansarową z przeboju "Zawsze niech będzie Słońce". Archiwum
W wieku 86 zmarła Tamara Miansarowa, piosenkarka, którą cały świat znał z przeboju "Zawsze niech będzie Słońce" .

W środę w wieku 86 lat w Moskwie zmarła Tamara Miansarowa piosenkarka, którą świat znał z przeboju „Zawsze niech będzie słońce”. To ta piosenka przyniosła jej I miejsce w Dniu Międzynarodowym na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie w roku 1963 ex aequo z Francuzką Simone Langlois. Potem piosenkarka wykonywała ją w jedenastu językach.

Zanim powstała piosenka był wiersz Lwa Oszanina „Słoneczny krąg”, do którego muzykę skomponował Arkadij Ostrowski. Co ciekawe członkowie radzieckiej ekipy w Sopocie odwodzili ją od wykonania tego utworu, a muzycy odmawiali udziału w próbach. Tamara Miansarowa postawiła jednak na swoim i jej wieczorne wykonanie tego utworu spotkało się z żywiołową reakcją widowni. Życzliwie przyjęli ją także krytycy. Miansarowa stała się jedną z największych gwiazd piosenki w Europe Wschodniej,a w Polsce na jej cześć wyprodukowano perfum „Tamara”. W roku 1966 w sześciu krajach Europy Wschodniej odbył się konkurs piosenki „Przyjaźń”. W czterech stolicach wygrała Tamara Miansarowa, która dzięki temu utrwaliła swoją pozycję. W sumie piosenkarka miała w repertuarze ponad 140 utworów, ale publiczność zawsze domagała się wykonania jej pierwszego wielkiego przeboju.

Była pierwszą radziecką piosenkarką, która śpiewała twisty i charlestony. To nie podobało się władzy i na początku lat 70. popularna gwiazda popadła w niełaskę. Zniknęła z telewizji i z radia. Utrudniano koncerty, a emisja opowiadającego o niej filmu „Słoneczna ballada” wstrzymano. Mówiono, że wyjechała do Izraela. W końcu zaczęła śpiewać na ukraińskiej prowincji. Do roku 1988 była jednak cenzurowanym. W końcu została wykładowcą Rosyjskiej Akademii Sztuki Teatralnej. Koncertowała i planowała napisanie książki. Co ciekawe w 1986 roku aluzję do piosenki „Zawsze niech będzie słońce” w swej mowie noworocznej uczynił ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych Ronald Reagan mówiąc: „Wypatrujemy z niecierpliwością przyszłości z czistoje niebo dla całej ludzkości. Dziękuję, spasibo”.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski