Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Światełko dla Czerwca ’56”: XI edycja akcji zainaugurowana 26 października w Poznaniu. Każdy może upamiętnić bohaterów powstania

Maciej Szymkowiak
Maciej Szymkowiak
Dzisiaj w Poznaniu rozpoczęto ogólnopolską akcję "Światełko dla Czerwca '56". Zobacz zdjęcia z uroczystości --->
Dzisiaj w Poznaniu rozpoczęto ogólnopolską akcję "Światełko dla Czerwca '56". Zobacz zdjęcia z uroczystości --->Robert Woźniak
We wtorek, 26 października, rozpoczęła się XI edycja „Światełka dla Czerwca ‘56”, której celem jest pielęgnowanie pamięci o osobach związanych z Poznańskim Czerwcem 1956 roku. Od 5 lat trwa symboliczne zapalanie zniczów na grobach uczestników powstania.

„Światełko dla Czerwca’56”: Znicz dla bohaterów

W czerwcu br. odbywała się X edycja akcji „Światełko dla Czerwca ‘56”, która inaugurowana jest corocznie przed kolejną rocznicą Poznańskiego Czerwca’56. W tym roku także i w październiku zapalono znicze, czyli światełka pamięci.

Założeniem projektu, który trwa już od pięciu lat, jest angażowanie mieszkańców miasta, a zwłaszcza dzieci i młodzieży, do odwiedzania grobów osób związanych z poznańskimi wydarzeniami i poznawanie lokalnej historii w celu budowania tożsamości narodowej i zbiorowej. Symboliczne znicze stawiane są na grobach uczestników powstania, a także mogiłach osób, które walczyły o to, aby pamięć o poznańskim zrywie niepodległościowym nie zaginęła.

Zobacz też: Fort VII w Poznaniu - pierwszy obóz koncentracyjny na ziemiach polskich

od 16 lat

„Światełko dla Czerwca’56”: Józef Granatowicz

Inauguracja XI edycji odbyła się we wtorek, 26 października, o godz. 11 przy grobie Józefa Granatowicza. Urodził się on 24 maja 1901 roku w Mainz nad Menem w polskiej rodzinie. Po zakończeniu I wojny światowej przyjechał do Polski, był żołnierzem Błękitnej Armii gen. Hallera. Zdobył tytuł doktora w 1927 roku, jako absolwent Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Poznańskiego.

W czasie Kampanii Wrześniowej działał jako lekarz wojskowy, a w czasie okupacji pracował w Klinice Omega w Warszawie. Po zakończeniu II wojny światowej powrócił do Poznania, gdzie wznowił działanie Kliniki Uniwersyteckiej, a następnie doprowadził do rozwoju Szpitala ss. Elżbietanek przy ul. Łąkowej. Dzięki przebudowie nieużywanego budynku przy narożniku ulicy Mickiewicza i Poznańskiej doprowadził do powstania Szpitala Miejskiego im. Raszei, którym kierował w latach 1951-1966.

W czasie poznańskiego powstania, wraz z resztą personelu medycznego, leczył rannych i poszkodowanych. Wykazał się przemyślaną i heroiczną decyzją, specjalnie nie notował nazwisk przyjmowanych osób do szpitala, aby późniejsi uczestnicy Poznańskiego Czerwca 1956 mogli uniknąć represji. Zmarł 24 listopada 1978 roku w Poznaniu.

„Światełko dla Czerwca’56”: Pamiątkowe zdjęcia

Akcja „Światełko dla Czerwca ‘56” potrwa do 29 października 2021 r. Wielkopolskie Muzeum Niepodległości zachęca, aby każda osoba, która zechce wziąć udział w akcji, wykonała pamiątkową fotografię z zapalonym zniczem przy miejscu pochówku jednej z osób objętych akcją. Wykonane zdjęcia można przesłać na adres: [email protected]

Na wystawie są 34 plakaty. 23 pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu. 11 plakatów zostało wypożyczonych z Muzeum Plakatu w Wilanowie i pojedyncze egzemplarze z Muzeum Miasta Gdyni oraz Muzeum Niepodległości.

Statki „przypłyną” do Poznania. Niesamowita wystawa „Polska ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski