Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Światełko dla Czerwca ’56": XII edycja akcji zainaugurowana 14 czerwca w Poznaniu. Każdy może upamiętnić bohaterów powstania!

OPRAC.:
Maciej Szymkowiak
Maciej Szymkowiak
Podczas edycji czerwcowej dzieci i młodzież odwiedzają groby ofiar Czerwca ’56, porządkują je i zapalają symboliczne znicze. Tegoroczna inauguracja odbyła się przy grobie Kazimierza Dutkiewicza, który zginął w wieku 16 lat podczas Poznańskiego Czerwca.
Podczas edycji czerwcowej dzieci i młodzież odwiedzają groby ofiar Czerwca ’56, porządkują je i zapalają symboliczne znicze. Tegoroczna inauguracja odbyła się przy grobie Kazimierza Dutkiewicza, który zginął w wieku 16 lat podczas Poznańskiego Czerwca. Wielkopolskie Muzeum Niepodległości
We wtorek, 14 czerwca na Cmentarzu Górczyńskim w Poznaniu zainaugurowano XII edycję akcji „Światełko dla Czerwca ’56”. Potrwa do 24 czerwca.

„Światełko dla Czerwca ’56”: Znicz dla bohaterów

Akcja, której celem jest pielęgnowanie pamięci o osobach związanych z Poznańskim Czerwcem, odbywa się cyklicznie, dwa razy do roku z inicjatywy Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956, oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości z udziałem przedszkoli oraz szkół z całej Polski.

Podczas edycji czerwcowej dzieci i młodzież odwiedzają groby ofiar Czerwca ’56, porządkują je i zapalają symboliczne znicze. Tegoroczna inauguracja odbyła się przy grobie Kazimierza Dutkiewicza, który zginął w wieku 16 lat podczas Poznańskiego Czerwca.

„Światełko dla Czerwca ’56”: Kazimierz Dutkiewicz

Kazimierz Dutkiewicz urodził się 29 listopada 1939 roku w Poznaniu. Otrzymał imię po swoim ojcu, który w czasie narodzin syna przebywał na froncie. W 1953 roku Kazimierz ukończył Szkołę Podstawową nr 26 w Poznaniu, a następnie rozpoczął naukę w Zasadniczej Szkole Energetyczno-Elektrycznej.

Po jej ukończeniu przez krótki czas pobierał naukę we Wrocławskim Zjednoczeniu Elektromontażowym, a następnie rozpoczął pracę w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym w Poznaniu.

28 czerwca 1956 odnosił klucze od warsztatu mechanicznego nieopodal ulicy Kochanowskiego. Został ranny u zbiegu ulic Kochanowskiego i Dąbrowskiego. Zmarł w szpitalu na skutek postrzału w głowę.

Został odnaleziony i zidentyfikowany przez swojego brata. Pogrzeb Kazimierza Dutkiewicza odbył się 30 czerwca 1956 roku na cmentarzu Górczyńskim.

Inauguracja odbyła się z udziałem zastępcy prezydenta, Jędrzeja Solarskiego oraz bratanka - Piotra Dutkiewicza.

Akcja "Światełko dla Czerwca ’56" potrwa od 14 do 24 czerwca.

Archiwum Państwowe w Poznaniu udostępniło zdjęcia starych pocztówek ze zbioru, powiększanego sukcesywnie od 1994 roku. Zapraszamy Was więc na małą podróż w czasie. Poznajecie te miejsca?Zobaczcie jak pięknie prezentowała się stolica Wielkopolski i okoliczne miasta na starych pocztówkach --->Zobacz też: Opuszczona stacja pod Poznaniem. Tu w studni woda zmienia się w szampana

Poznań i Wielkopolska na starych pocztówkach. Tak pięknie ki...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski