Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Światełko dla Czerwca ’56”: XIII edycja akcji w Poznaniu. Stanisław Nowak przygotował transparent "Żądamy chleba" [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Maciej Szymkowiak
Maciej Szymkowiak
Akcję zainaugurowano o godzinie 11 na Cmentarzu Junikowskim przy grobie Stanisława Nowaka.
Akcję zainaugurowano o godzinie 11 na Cmentarzu Junikowskim przy grobie Stanisława Nowaka. Robert Woźniak
We wtorek, 25 października rozpoczęła się XIII edycja akcji „Światełko dla Czerwca ’56”. Co roku w akcji biorą udział uczniowie i nauczyciele ze szkół i przedszkoli w całej Polsce. W tym roku zaangażowanych jest piętnaście placówek z Poznania oraz jedenaście spoza Poznania. Wydarzenie potrwa do piątku, 28 października.

XIII „Światełko dla Czerwca ‘56”

Akcję zainaugurowano o godzinie 11 na Cmentarzu Junikowskim przy grobie Stanisława Nowaka. Corocznie wybierany jest grób jednego z bohaterów. W tym roku zdecydowano się na artystę – plastyka Stanisława Nowaka. Grobem opiekuje się Zespół Szkół Handlowych im. Bohaterów Poznańskiego Czerwca ’56, którego przedstawiciele byli obecni na inauguracji.

Poznański Czerwiec ‘56 – Stanisław Nowak

Stanisław Nowak urodził się 7 maja 1927 roku w Poznaniu. Po uzyskaniu dyplomu krakowskiej ASP mieszkał i pracował we Wrocławiu, w Częstochowie i Lublinie. Gdy powrócił do rodzinnego miasta, rozpoczął pracę w dekoratorni „Reklamodruku” – w pracowni mieszczącej się przy ulicy Szamarzewskiego 11. Właśnie w tym miejscu zostały stworzone transparenty, które widziane były na ulicach podczas Poznańskiego Czerwca 1956 roku.

28 czerwca 1956 roku około godziny 8 Stanisław Nowak przebywał w swojej pracowni, opuścił ją na chwilę, by udać się do sklepu. Idąc ulicą Kraszewskiego, zauważył ogromny pochód demonstrantów zmierzających ku centrum miasta. Widok ten spowodował, że artysta powrócił do pracowni, gdzie następnie na tekturowym zielonym papierze wykonał transparenty z hasłami o treści politycznej. Po ich wykonaniu skierował się w stronę Placu im. Stalina (obecnie Plac Adama Mickiewicza w Poznaniu), na którym zgromadził się już około stutysięczny tłum.

Stanisław Nowak przekazał spakowane w biały papier transparenty stojącej na dachu samochodu grupie manifestantów. Zgromadzone tam osoby zaczęły przekazywać je dalej, sięgając także do demonstrantów stojących na dachu tramwaju. Umieszczone na pracach Nowaka treści zostały podchwycone przez tłum – okrzykami wznoszono zawarte tam hasła. W miarę upływu czasu grupy osób trzymających transparenty zaczęły przemieszczać się w różne rejony miasta. Wśród stworzonych w pracowni przy ulicy Szamarzewskiego 11 trzydziestu haseł znalazły się m.in. następujące treści: „Jesteśmy głodni”, „Żądamy chleba”, „Chcemy chleba”, „Żądamy podwyżki płac, obniżki cen”, które trwale związały się z Poznańskim Czerwcem.

Pojawienie się na ulicach transparentów o antykomunistycznych hasłach spowodowało, że Urząd Bezpieczeństwa uznał, że demonstracja z 28 czerwca 1956 roku została przygotowana wcześniej przez „zakonspirowany ośrodek kontrrewolucyjny”. Nie odnaleziono jednak twórcy politycznych haseł, dzięki czemu Stanisław Nowak uniknął aresztowania.

Od 1993 roku Stanisław Nowak był redaktorem naczelnym czasopisma „Niepokonani ‘56”. Artysta zmarł 6 stycznia 1998 roku.

O projekcie „Światełko dla Czerwca ‘56”

Światełko dla Czerwca’56 to projekt edukacyjny Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956, który od lat odbywa się na terenie całego kraju, angażując w działania dzieci i młodzież. Uczestnicy akcji odwiedzają groby osób związanych z poznańskimi wydarzeniami, poznając lokalną historię i budując swoją tożsamość.

W inicjatywę upamiętniającą powstańców Poznańskiego Czerwca 1956 angażuje się wiele placówek edukacyjnych. Podobnie jak w latach ubiegłych w wyznaczonych dniach uczniowie różnych szkół, a także przedszkoli, wyruszą na cmentarze, by uporządkować groby nieżyjących uczestników Poznańskiego Czerwca 1956 oraz by zapalić na nich znicze opatrzone logo akcji.

Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan to jedna z najstarszych poznańskich nekropolii - powstał w 1810 roku i obejmuje teren o powierzchni prawie dwóch hektarów. To właśnie tutaj spoczęło wielu zasłużonych mieszkańców Poznania i Wielkopolski, m.in. weteranów wojen napoleońskich i powstań narodowych, społeczników, ludzi nauki i kultury. Na poznańskiej Skałce znajdują się groby Cyryla Ratajskiego, Zofii Asnyk  Władysława Marcinkowskiego, Stanisława Taczaka czy symboliczny grób Hipolita Cegielskiego. Ważnych dla miasta i regionu osób zostało tu pochowanych znacznie więcej. Zobaczcie, jak klimatycznie i poruszająco prezentuje się ta wyjątkowa nekropolia jesienią. Zobacz zdjęcia --->

Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu. Tak wygląda poz...

Wszystkich Świętych 2022 będzie zdecydowanie droższe niż w ubiegłych latach. Wpływa na to sezonowa podwyżka, ale również inflacja oraz ceny paliwa i prądu. Warto zaopatrzyć się w znicze wcześniej i nie zostawiać zakupów na ostatnią chwilę. Sprawdziliśmy, w jakich sklepach można kupić najtańsze znicze. W supermarketach Biedronka, Auchan, Lidl czy Carrefour można je kupić za mniej niż 2 złote. W którym sklepie kupimy najtańsze znicze na Wszystkich Świętych? Zobacz w galerii --->

Tu są najtańsze znicze na Wszystkich Świętych 2022! Możesz z...

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski