Światło w parametrach. Termomodernizacja: rady dla...

  Światło w parametrach. Termomodernizacja: rady dla właścicieli budynków jednorodzinnych

  Materiał Partnera Zewnętrznego

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Światło w parametrach. Termomodernizacja: rady dla właścicieli budynków jednorodzinnych
  Nasz dom to miejsce, w którym odpoczywamy, pracujemy spotykamy się z bliskimi. Na komfort przebywania w nim wpływa to, w jaki sposób oświetlamy wnętrza. Dobór źródeł światła przekłada się też na ilość zużywanej energii, a co za tym idzie ponoszone koszty oraz wpływ na środowisko naturalne.
  Światło w parametrach. Termomodernizacja: rady dla właścicieli budynków jednorodzinnych
  Na co zwracać uwagę dokonując zmian w domowym oświetleniu?

  Jeszcze do niedawna kupując tradycyjną żarówkę, sprawdzaliśmy jedynie wielkość trzonka oraz moc wyrażoną w watach. Wiedzieliśmy, że 60 W pasuje do salonu, a 75 lub 100 W tam, gdzie potrzebujemy więcej światła. Tym parametrem określaliśmy zarówno ilość światła, jak i pobór mocy potrzebny, by żarówka świeciła. Jak jest obecnie?
  - O ilości swiatła, jaką zapewnia żarówka mówi dziś inny parametr, lumen – mówi Agnieszka Gładysz, ekspert z Philips Lighting Poland. - Wat oznacza jedynie, ile prądu pobierać będzie dana żarówka.
  Przyjrzyjmy się najważniejszym parametrom oświetlenia.

  Strumień świetlny
  jest to ilość światła, mierzona w lumenach (lm). Im wyższa wartość lumenów, tym więcej żarówka daje światła. Przykładowo LEDowy odpowiedniki żarówki tradycyjnej 60 W powinien świecić strumieniem świetlnym 806 lm, a odpowiednik dawnej żarówki 100 W – 1521 lm. - Należy pamiętać przy tym, że moc podawana w watach mówi jedynie o ilości pobieranego przez żarówkę prądu – podkreśla Agnieszka Gładysz.

  Natężenie
  Ten parametr (wyrażany w jednostkach luks – lx, jest to lumen na metr kwadratowy 1lx= 1m/m2), informuje, ile światła wyemitowanego przez dane źródło dociera do danej powierzchni. - Zasadą, którą należy zapamiętać, jest stosowanie wysokiego poziomu natężenia oświetlenia podczas pracy i zajęć wymagających skupienia– zauważa Agnieszka Gładysz. - Oświetlona powinna być przede wszystkim płaszczyzna robocza, np. biurko czy blat w kuchni- dodaje.

  Temperatura barwowa
  Temperatura barwowa wyrażana jest w stopniach Kelwina (K). Określa ona zarówno światło naturalne, jak i sztuczne. Przykładowo czyste, błękitne niebo ma ok. 10 000 K (barwa zimna), a zachód słońca - 2000 K (barwa ciepła). Im wyższa temperatura barwowa, tym chłodniejsza biel, a im mniej Kelwinów, tym światło jest cieplejsze. Określenie temperatury barwowej pozwala zatem dobrać światło odpowiednio do różnych aktywności.

  Wskaźnik oddawania barw
  Kolejnym parametrem, o którym warto pamiętać, jest wskaźnik oddawania barw (CRI), który określa się w skali od 1 do 100. - W strefach wypoczynku, w których wykorzystujemy światło ciepłe, wystarczy zastosować wskaźnik w granicach 60 – 80. Natomiast w strefie roboczej, łazience i garderobie powinien być wyższy niż 80– mówi Agnieszka Gładysz.

  Trwałość
  Ostatnim ważnym parametrem jest trwałość, czyli żywotność źródeł światła. Zwykła żarówka odchodzi do lamusa nie tylko z powodu swojej energochłonności, ale także krótkiego okresu świecenia (ok. 1000 godzin). Trwałość dwa razy dłuższą ma energooszczędny halogen, około 6 do 12 razy dłużej świecić będzie energooszczędna świetlówka. A dioda LED? Jej trwałość względem zwykłej żarówki jest od 10 do 50 razy dłuższa i świeci ok. 15 000 godzin.

  Więcej informacji na temat termomodernizacji budynków jednorodzinnych można znaleźć na www.EkologicznyDom.org  Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
  Za jego treść odpowiada wyłącznie Narodowa Fundacja Ochrony Środowiska, Centrum UNEP/GRID-Warszawa.

  Centrum UNEP/GRID-Warszawa 25 lat działań na rzecz środowiska. Dowiesz się więcej na www.gridw.pl

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo