Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Światowy Dzień bez Tytoniu: Młodzi palą coraz więcej. 45 procent zgonów z przyczyn onkologicznych spowodowanych jest tym nałogiem

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Ogromna część palących deklaruje, że chce wyrwać się z nałogu
Ogromna część palących deklaruje, że chce wyrwać się z nałogu pixabay.com
31 maja przypada Światowy Dzień Bez Tytoniu. To okazja, by podjąć próbę rzucenia palenia. Eksperci zwracają uwagę, że spośród czynników ryzyka rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego nikotynizm odpowiada za 20 proc. zgonów. Z kolei w przypadku chorób onkologicznych około 7-8 jednostek chorobowych spowodowanych jest paleniem papierosów. Niepokojący jest także obserwowany w ostatnim czasie wzrost palaczy wśród młodych osób - do 24 roku życia.

1/4 naszego społeczeństwa to aktywni palacze. Zdecydowanie większą grupę palących stanowią mężczyźni. Wśród nich pali ok. 24 proc. Palące kobiety stanowią 18 proc.

Kto może liczyć na spotkanie z lekarzem bez stania w długiej kolejce? Poruszajcie się za pomocą SZRZAŁEK lub GESTÓW w smartfonie.

Do lekarza bez kolejki. Lista uprawnionych będzie dłuższa. M...

- Dym papierosowy to zabójca, który doprowadza często nie tylko do rozwoju procesu nowotworowego, ale również do wielu innych schorzeń tytoniozależnych. Mamy świadomość tego, że co najmniej 7, jeśli nie 8 jednostek chorobowych z onkologii jest powiązanych z paleniem papierosów. Wynika to z prostej przyczyny. Ponad 6 tys. związków kancerogennych występuje w dymie tytoniowym. Te związki powstają w procesie spalania suszu przy wysokich temperaturach - wyjaśnia prof. Rodryg Ramlau, kierownik Katedry i Kliniki Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

W czasie dwóch lat pandemii zaobserwowano wzrost palenia papierosów. Nastąpił on głównie u kobiet i tzw. młodych dorosłych. W ciągu tego okresu osoby, które wcześniej zaprzestały palenia papierosów, również wracały do nałogu.

- Największy dramat, który obserwujemy, to że odsetek konsumentów, który wzrasta, stanowią najmłodsze warstwy naszego społeczeństwa - ponad 30 proc. to osoby w wieku 18-24 - dodaje prof. Ramlau.

Zdarzają się choroby o tak niezwykłych objawach, że trudno uwierzyć, aby były prawdziwe. Niestety, dziwne, rzadkie choroby często okazują się nieuleczalne, a chorującym na nie osoby utrudnia normalne funkcjonowanie wśród innych ludzi, którzy o ich chorobach nigdy nie słyszeli.Zobacz w galerii najdziwniejsze choroby w historii medycyny ---->

Najdziwniejsze choroby w historii medycyny i ich niezwykłe o...

Jednak palenie papierosów prowadzi nie tylko do licznych chorób onkologicznych.

- Jeżeli weźmiemy pod uwagę różne czynniki ryzyka rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego, najważniejszym jest ciśnienie tętnicze, które odpowiada za 22 proc. zgonów w Polsce. Kolejnym jest nikotynizm - 20 proc., dieta - 19 proc., cukrzyca - 16 proc., nadwaga - 14 proc., zaburzenia gospodarki lipidowej, czyli cholesterol - 12 proc., zanieczyszczenie powietrza - 8 proc., a alkohol - 7 proc. - wymienia prof. Przemysław Mitkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

I dodaje: - Biorąc pod uwagę same przyczyny śmierci wywołane nałogiem palenia papierosów, to bezsprzecznie największy wpływ palenie ma na zgony z przyczyn onkologicznych - 45 proc. zgonów. Na drugim miejscu są choroby układu krążenia - 35 proc. zgonów.

Mieszkasz w Poznaniu i szukasz dobrego psychoterapeuty? Jeśli nie masz nikogo, kto mógłby Ci doradzić, zaufaj innym pacjentom. Zobacz ranking 20 terapeutów, których poleca największa liczba użytkowników serwisu ZnanyLekarz.pl. Prezentujemy nie tylko nazwiska psychoterapeutów, ale też adresy ich gabinetów oraz ceny wybranych usług.Zobacz, kogo najczęściej polecają pacjenci ---->

Najlepszy psychoterapeuta w Poznaniu: Sprawdź ranking 20 ter...

Co ciekawe, ogromna część palących deklaruje, że chce wyrwać się z nałogu. Dlaczego chcą to robić? Jak wygląda ich droga do rzucenia papierosów? Tę sprawę badała w swoimi doktoracie dr Daria Springer, pulmonolog.

- Przepytaliśmy ponad 500 osób aktualnie palących papierosy. Około 90 proc. jest wysoce zmotywowanych do zaprzestania palenia. Wiemy, że sukcesem podjęcia próby zaprzestania palenia jest: po pierwsze wysoka motywacja, a po drugie wsparcie osoby towarzyszącej, w tym lekarza. Statystycznie mówi się, że około 6-7 prób podjęcia zaprzestania palenia jest skuteczne. Dlatego jeśli przy okazji tego dnia podejmiemy tę próbę to istnieje szansa, że jeżeli ta próba nie okaże się nieskuteczna, to każda kolejna zakończy się sukcesem - wyjaśnia dr Springer.

Palenie papierosów niszczy nie tylko twoje zdrowie, ale i wygląd. Sprawdź w galerii, jakie są skutki palenia papierosów i działania nikotyny na organizm, a łatwiej pozbędziesz się nałogu.

Postarza, niszczy zdrowie i wygląd. Oto 9 przerażających sku...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski