Światowy Dzień Cukrzycy: Śmiertelnie groźny słodki problem

  Światowy Dzień Cukrzycy: Śmiertelnie groźny słodki problem

  Marta Żbikowska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Światowy Dzień Zdrowia: Śmiertelnie groźny słodki problem
  1/4
  przejdź do galerii

  Światowy Dzień Zdrowia: Śmiertelnie groźny słodki problem ©Wylegalski

  14 listopada obchodzimy Światowy Dzień Cukrzycy. W tym roku ma on być okazją do zwrócenia uwagi na problem tej choroby, która określana jest mianem epidemii XXI wieku. O zagrożeniach, rodzajach i leczeniu cukrzycy z doktorem n. med. Witoldem Draberem, diabetologiem i Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Poznaniu rozmawia Marta Żbikowska.
  Światowy Dzień Cukrzycy ma być okazją do promowania wiedzy o tej chorobie. Dlaczego mówi się, że to epidemia XXI wieku?

  W Polsce na cukrzycę choruje nawet do 3 milionów osób. Drugie tyle ma stan przedcukrzycowy,o którym często nie wie. Z cukrzycą mamy do czynienia kiedy poziom cukru na czczo wynosi w co najmniej w 2 badaniach ponad 126 mg%, lub 2 godziny po posiłku powyżej 200 mg. Dramatyczny wzrost zachorowań w ostatnich latach odnotowano w przypadku cukrzycy typu 2. Jest ona nierozerwalnie związana z kolejną zmorą naszych czasów – otyłością.

  Co oznaczają poszczególne rodzaje cukrzycy?
  Typ 1 cukrzycy związany jest z tym, że dochodzi do zniszczenia komórek odpowiedzialnych za produkcję insuliny. Chory nie wytwarza własnego hormonu i potrzebuje leczenia polegającego na podawaniu insuliny. Typ 2 to przypadki, w których dochodzi do zmniejszenia wykorzystania insuliny przez organizm. Ten hormon jest obecny, ale niektóre receptory nie potrafią go wychwycić .Mamy do czynienia z insulinoopornością. Tutaj, w zależności od stopnia zaawansowania cukrzycy, możemy próbować poprawić wyniki pacjenta przez zmianę diety i stylu życia. Wyróżniamy także cukrzycę polekową,/posterydową/czy cukrzycę, powstałą na skutek powikłań różnych chorób np. po ostrym zapaleniu trzustki. Istnieje też tzw. cukrzyca ciążowa. Ale jeśli mówimy o epidemii, mamy na myśli typ 2, który dotyczy prawie 90 procent chorych.

  Czy cukrzycy można uniknąć?
  Na pewno nie tej typu 1, ale na to, czy pojawi się u nas typ 2 cukrzycy mamy już ogromny wpływ. O tym, jak wielkie znaczenie ma dieta na występowanie tej choroby można się przekonać obserwując zachorowania wśród mieszkańców Indochin. W tej części Azji cukrzyca praktycznie nie występuje, a chińska dieta jest uważana za zdrowszą od zachodniej. Natomiast wśród osób, które wyemigrowały do Stanów Zjednoczonych i odżywiających się w amerykański sposób,/ Fast food/ cukrzyca pojawia się tak często, jak w pozostałej części amerykańskiego społeczeństwa. Oprócz diety, ważny jest też wysiłek fizyczny.
  1 3 »

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo