Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Światowy Dzień Cukrzycy: Śmiertelnie groźny słodki problem

Marta Żbikowska
Światowy Dzień Zdrowia: Śmiertelnie groźny słodki problem
Światowy Dzień Zdrowia: Śmiertelnie groźny słodki problem Wylegalski
14 listopada obchodzimy Światowy Dzień Cukrzycy. W tym roku ma on być okazją do zwrócenia uwagi na problem tej choroby, która określana jest mianem epidemii XXI wieku. O zagrożeniach, rodzajach i leczeniu cukrzycy z doktorem n. med. Witoldem Draberem, diabetologiem i Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Poznaniu rozmawia Marta Żbikowska.

Światowy Dzień Cukrzycy ma być okazją do promowania wiedzy o tej chorobie. Dlaczego mówi się, że to epidemia XXI wieku?

W Polsce na cukrzycę choruje nawet do 3 milionów osób. Drugie tyle ma stan przedcukrzycowy,o którym często nie wie. Z cukrzycą mamy do czynienia kiedy poziom cukru na czczo wynosi w co najmniej w 2 badaniach ponad 126 mg%, lub 2 godziny po posiłku powyżej 200 mg. Dramatyczny wzrost zachorowań w ostatnich latach odnotowano w przypadku cukrzycy typu 2. Jest ona nierozerwalnie związana z kolejną zmorą naszych czasów – otyłością.

Co oznaczają poszczególne rodzaje cukrzycy?
Typ 1 cukrzycy związany jest z tym, że dochodzi do zniszczenia komórek odpowiedzialnych za produkcję insuliny. Chory nie wytwarza własnego hormonu i potrzebuje leczenia polegającego na podawaniu insuliny. Typ 2 to przypadki, w których dochodzi do zmniejszenia wykorzystania insuliny przez organizm. Ten hormon jest obecny, ale niektóre receptory nie potrafią go wychwycić .Mamy do czynienia z insulinoopornością. Tutaj, w zależności od stopnia zaawansowania cukrzycy, możemy próbować poprawić wyniki pacjenta przez zmianę diety i stylu życia. Wyróżniamy także cukrzycę polekową,/posterydową/czy cukrzycę, powstałą na skutek powikłań różnych chorób np. po ostrym zapaleniu trzustki. Istnieje też tzw. cukrzyca ciążowa. Ale jeśli mówimy o epidemii, mamy na myśli typ 2, który dotyczy prawie 90 procent chorych.

Czy cukrzycy można uniknąć?
Na pewno nie tej typu 1, ale na to, czy pojawi się u nas typ 2 cukrzycy mamy już ogromny wpływ. O tym, jak wielkie znaczenie ma dieta na występowanie tej choroby można się przekonać obserwując zachorowania wśród mieszkańców Indochin. W tej części Azji cukrzyca praktycznie nie występuje, a chińska dieta jest uważana za zdrowszą od zachodniej. Natomiast wśród osób, które wyemigrowały do Stanów Zjednoczonych i odżywiających się w amerykański sposób,/ Fast food/ cukrzyca pojawia się tak często, jak w pozostałej części amerykańskiego społeczeństwa. Oprócz diety, ważny jest też wysiłek fizyczny.
Czy takie leczenie dietą jest skuteczne?
Tak, w przypadku pacjentów, którzy chcą i mogą współpracować. Jeśli cukrzyca typu 2 pojawia się u starszej osoby z dużą otyłością, często niedołężnej, to trudno tu wprowadzać rygorystyczne zmiany w trybie życia. W takich przypadkach wprowadzamy leki doustne, a w późniejszym etapie choroby również insulinę. W ostatnim czasie zaobserwowaliśmy sporo zachorowań na cukrzycę typu 2 u ludzi młodych, a nawet u dzieci. Jeżeli pacjent chce się leczyć i współpracuje z lekarzem, to efekty tego leczenia są dobre. Leczenie zawsze zaczynany od ustalenia odpowiedniej diety, coraz więcej mówi się o produktach z niskim ładunkiem energetycznym, preferujemy produkty z niskim indeksem glikemicznym/IG/.

Rodzajów insulin też jest sporo. Czym one się różnią?

Przede wszystkim ceną. Najtańsza dla pacjentów jest insulina ludzka, która kosztuje od 4 do 15 złotych za opakowanie. Jej przyjmowanie wiążę się z pewnymi niedogodnościami. Trzeba bowiem pamiętać o przyjęciu jej na pół godziny przed każdym posiłkiem. Wygodniejsza jest insulina analogowa, którą podaje się w trakcie posiłku, nie trzeba więc tak skrupulatnie pilnować czasu posiłków. Tutaj opakowanie kosztuje około 50 złotych. Mamy jeszcze do dyspozycji analogi długo działające, na które nie stać wielu pacjentów. Mogą one kosztować nawet 200 złotych za opakowanie. Te analogi bierze się raz dziennie, a ich działanie trwa do 24 godzin. Jest to tzw. insulina bazowa, bowiem do posiłków często trzeba podać insulinę krótko działającą.

Dlaczego cukrzyca jest taka groźna? Wielu osobom wydaje się, że to tylko podwyższony poziom cukru we krwi.

Cukrzyca to podstępna choroba, nie boli, początkowo przebiega w sposób skryty. Przez długi czas może nie dawać żadnych objawów. Nawet jeśli pojawią się te pierwsze symptomy, czyli nadmierna senność, zmęczenie, duże pragnienie, to jeszcze wtedy nie każdego to mobilizuje do wizyty u lekarza. Taki stan może trwać miesiącami, a czasem latami. Są pacjenci,/głównie dzieci i osoby młode/ u których pierwszym objawem jest śpiączka cukrzycowa z kwasicą ketonową. To najbardziej groźne ostre powikłanie cukrzycy. Nieleczona cukrzyca może także doprowadzić do powikłań przewlekłych. Są to zmiany w dużych naczyniach, a także w małych tętnicach prowadzące do ślepoty spowodowanej retinopatią, do niewydolności nerek, czy zaburzeń czucia.
W Poznaniu pacjenci mają szczęście. Mogą skorzystać z pomocy specjalistów w różnych częściach miasta, praktycznie nie ma dzielnicy, gdzie nie ma poradni diabetologicznej.
Kadra lekarska specjalistów diabetologów w Polsce to spory problem. Są regiony, gdzie dostęp do leczenia jest utrudniony. A dobry diabetolog, który ma do dyspozycji gamę leków przeciwcukrzycowych to połowa sukcesu. Dobrze też, jeśli pacjenta stać na te leki, bo te nowej generacji nie są refundowane, a mogą kosztować nawet 200 złotych miesięcznie. Cały czas mówi się o tym, że leki te mają trafić na listę leków refundowanych, ale do tej pory pacjenci na to czekają.

W jaki sposób obchodzony będzie Światowy Dzień Zdrowia w Poznaniu. Gdzie osoby zainteresowane problemem cukrzycy będą mogły zdobyć informacje o tej chorobie?

Tym razem motywem przewodnim jest cukrzyca w rodzinie. Hasło tegorocznych obchodów to: „Rodzina i cukrzyca: Cukrzyca dotyczy każdej rodziny” i ma na celu zwrócenie uwagi na problemy z cukrzycą wśród naszych bliskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski