Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Światowy Dzień Walki z Rakiem. Wczesne wykrycie nowotworu to 90 procent szans na wyleczenie

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
– Wczesne rozpoznanie to podstawa do tego, żeby wygrać to zmaganie z chorobą nowotworową. Jeżeli nowotwór jest wcześnie wykryty, to szansa na skuteczne wyleczenie wynosi 90 proc. - podkreśla dr Dariusz Godlewski prezes OPEN w Poznaniu.
– Wczesne rozpoznanie to podstawa do tego, żeby wygrać to zmaganie z chorobą nowotworową. Jeżeli nowotwór jest wcześnie wykryty, to szansa na skuteczne wyleczenie wynosi 90 proc. - podkreśla dr Dariusz Godlewski prezes OPEN w Poznaniu. 123RF
4 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem. To okazja do przypomnienia o badaniach profilaktycznych, które mogą uratować nasze zdrowie i życie. Dzisiejsza medycyna dysponuje wieloma możliwościami leczenia nowotworów. Jednak to właśnie szybkie wykrycie gwarantuje szansę na wyleczenie.

– W porównaniu do krajów europejskich, zachorowalność na nowotwory w Polsce jest niższa niż średnia dla Unii Europejskiej. Jednak śmiertelność powodowana chorobami nowotworowymi w Polsce jest wyższa. Powodem tej sytuacji są dwa zjawiska. Po pierwsze zbyt późno rozpoznajemy chorobę nowotworową, przez co zbyt późno rozpoczynamy leczenie. Drugi problem to kwestia kompleksowej diagnostyki i dostępu do nowych technologii

– wyjaśnia dr Dariusz Godlewski prezes OPEN w Poznaniu.

Jak dodaje onkolog, pandemia koronawirusa przyczyniła się do spadku wykonywanych badań profilaktycznych, co przełożyło się także na spadek liczby wykryć nowotworów we wczesnym etapie. I tak naprawdę, końcówka ubiegłego roku i obecny rok to efekty tego opóźnienia.

– Można powiedzieć, że wczesne rozpoznanie to podstawa do tego, żeby wygrać to zmaganie z chorobą nowotworową. Jeżeli nowotwór jest wcześnie wykryty, to szansa na skuteczne wyleczenie wynosi 90 proc.

– podkreśla szef OPEN.

Czytaj też: Opieka koordynowana pozwala kompleksowo zadbać o zdrowie

Dlatego tak ważne jest przypominanie o tym, jak ważna jest profilaktyka, nie tylko w takie dni, jak Światowy Dzień Walki z Rakiem.

– To dobry moment, aby przypomnieć, że profilaktyka chorób nowotworowych to z jednej strony zdrowy tryb życia, unikanie używek, dbanie o właściwe odżywianie i aktywność fizyczną, czyli to, co wpływa na kondycję organizmu, który w momencie zachorowania ma odpowiednio duże zasoby do walki z przeciwnikiem. Z drugiej - to badania profilaktyczne, dzięki którym możemy wykryć zmiany chorobowe na wczesnym etapie, kiedy szanse na wyleczenie są jeszcze bardzo duże. Im później choroba nowotworowa zostanie wykryta, tym te szanse są mniejsze, a ryzyko ciężkiego przebiegu choroby i powikłań - większe

– mówi Marta Żbikowska-Cieśla, rzecznik wielkopolskiego NFZ.

W tej chwili NFZ finansuje programy profilaktyczne w kierunku wykrywania nowotworów piersi (mammmografia), raka szyjki macicy (cytologia) oraz jelita grubego (kolonoskopia). Osoby z rodzin obciążonych genetycznie mogą skorzystać w Wielkopolsce także z badań genetycznych określających ryzyko zachorowania na raka piersi, jajnika, trzonu macicy i jelita grubego.

Co więcej, pomóc mogą też wyniki badań przeprowadzonych w ramach programu Profilaktyka 40 Plus. Mogą one wskazać zmiany świadczące o tym, że w naszym organizmie dzieje się coś niepokojącego. Udział w programach profilaktycznych jest dla pacjentów całkowicie bezpłatny. Nie jest potrzebne też skierowanie, jednak należy spełnić kryteria danego programu. Badania profilaktyczne skierowane są do osób z grup największego ryzyka zachorowania na dany nowotwór.

Choć mammografia jest badaniem bezbolesnym, bezpłatnym i dostępnym, decyduje się na nią zaledwie 42 procent Wielkopolanek spełniających kryteria programu. Z profilaktycznej cytologii w 2022 roku skorzystało zaś niewiele ponad 21 tysięcy kobiet.

– Na co dzień, każda kobieta spełniająca kryteria programu może skorzystać z badań mammograficznych w placówkach stacjonarnych oraz podczas postojów mammobusów, których w Wielkopolsce mamy całkiem sporo, bo prawie 200 w miesiącu. Na naszej stronie internetowej można sprawdzić, kiedy mammobus pojawi się w danej okolicy

– mówi Marta Żbikowska-Cieśla.

– Profilaktyczną cytologię można wykonać w każdym gabinecie ginekologicznym, który ma umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. W Wielkopolsce takich miejsc jest prawie 250, a tylko 96 z nich jest zaangażowanych w realizację programu profilaktyki raka szyjki macicy. Program profilaktyki raka jelita grubego finansowany jest przez Fundusz od niedawna, na razie przyglądamy się, jak wygląda jego realizacja w poszczególnych placówkach.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

23 proc. zgonów w 2021 roku spowodowanych było chorobami serca, 18 proc. COVID-19. Dalej znalazły się choroby naczyń mózgowych (6 proc.), miażdżyca (5 proc.) i nowotwory złośliwe tchawicy, oskrzeli i płuc (4 proc.). Tak wynika z raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH „Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania”. Jednak dane te prezentują się nieco inaczej w każdej grupie wiekowej. Sprawdź w galerii co było najczęstszą przyczyną zgonu u dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów w 2021 roku.Przejdź dalej -->

Na co umierali Polacy w 2021 roku? Najczęstsze przyczyny zgo...

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski