Święte prawo własności. Zwłaszcza cudzej

Leszek Waligóra
Leszek Waligóra
Leszek Waligóra
Chyba oddam skłotersom moje mieszkanie. Wzruszyli mnie. Przekonali. Wierzę w każde ich słowo, gdy mówią, że nielegalnie działający brutalni policjanci przegonili ich (czyli anarchistów) z budynku, który nie jest ich, a potem nie chcieli ci brutalni policjanci oddać wiertarek i opalarek, które są ich (czyli anarchistów). Wzrusza mnie też biedny, 18-letni chłopak, którego nie stać na 40-letni kredyt na dom, a z rodzicami mieszkać nie chce.

Wyznaje więc zasadę mieszkania zusammen do kupy w kamienicy jakiegoś przebrzydłego burżuja, który ma tyle budynków, że zwyczajnie nie wie już, w którym mieszkać. U mnie też marnuje się jeden pokój, co wskazuje na burżuazyjną mentalność. Aj, i samochód całymi godzinami stoi nieużywany. Ba, skarpetki też musiałbym udostępnić. Od kiedy wyszły z mody białe, jakaś para na dnie szuflady zalega. Co moje, to wasze. Ale, ale... co wasze to moje?

Tknięty przejmującymi opowieściami skłotersów, których wredny właściciel pewnego poznańskiego budynku w asyście zbrojnych policjantów wziął i wyrzucił na bruk (bo kto by chciał mieszkać z rodzicami?) strawiłem dobre pół dnia na poznawanie argumentacji anarchistów, policjantów, dziennikarzy. Argumentacji właścicieli budynku nie poznałem. Nie chcą się ewidentnie tłumaczyć ze swego niecnego procederu posiadania. Przy poznawaniu tej argumentacji w oczy wpadły mi depesze o przejmującej dyskusji dotyczącej Amber Goldu. Zwłaszcza pewnego zdjęcia, przedstawiającego jak to działacze PO ciągną samolot OLT. Pal licho, że kiedy je robiono, z usług tych zbrodniczych linii korzystano jak Polska długa i szeroka, bo taniej było...

Trochę jak w komediach: ktoś czegoś nie dopowiedział, komuś się nie chciało, komuś zależało i w świat idzie wykrzywiony obraz. Wystarczy odpowiedni komentarz.

Z anarchistami historia podobna. Od lat grupa ludzi, których krępuje sztywny gorset kapitalistycznych praw, nawołuje do ich rozsądzenia. Co prawda prawo jest w tych apelach złe, ale kiedy to wygodne, tak jak w przypadku eksmisji, pojawiają się stwierdzenia, że coś było złe, bo z tym prawem niezgodne. Obrona złamanego prawa musi być zgodna z prawem, bo ten, kto złamał je pierwszy, ma prawo się na to powołać. Takie prawo. Święte zresztą.

Sympatii do policji, która ochrania działania właścicieli kamienicy, nie mam. Gdzie ten właściciel był, gdy budynek niszczał - nie wiem. Zabrakło mu pieniędzy na remont? Czekał, aż budynek runie, bo ewentualnego kupca bardziej pusta działka interesuje? Nie wiem. Z obu stron padają argumenty, przez które ja, odbiorca, czuję się manipulowany. Że policja uzbrojona? A, przepraszam, policja miałaby w t-shirtach z napisami "I love love" biegać? Z miotełkami do zbierania kurzu zamiast broni? Oglądam film opatrzony tytułem: brutalna akcja policji, a widzę wyjątkowo statycznych policjantów, w otoczeniu krzyczących dzieciaków. To histeria, krzyk na potrzeby kamer czy tylko wyjątkowo nieudolni kamerzyści nie uchwycili tej brutalności? Trochę jakby ktoś darł się: biją, gdy tylko zobaczy uniesioną rękę.

Panie i panowie anarchiści... Ja Was bardzo lubię. Nadajecie kolorytu świętoszkowatym miastom. Często zwracacie uwagę na ważne sprawy. Tylko trochę za często własne chciejstwo, na przykład niemieszkania z rodzicami, czy niepłacenia za mieszkanie, argumentujecie polityką. I zaprosiłbym Was do swojego domu, gdyby nie strach przed tym, że mnie z niego eksmitujecie. 20-letnich anarchistów protestujących przeciw prawom własności widziałem bez liku. 40-letnich znam tylko z teorii. W praktyce w wieku 40 lat mają już rodziny, domy, samochody i mgliste wyobrażenie dawnych ideałów. No, chyba że tych domów nie mają. Wtedy jakoś cudze domy drażnią, prawda?

FLESZ: Polacy żyją krócej. Co nas zabija?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 20

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

T
Taka jedna

Mam wrazenie, że ci wszyscy przeciwnicy posiadania 10 płaszczy i 20 odrzutowców przez jednego osobnika to strasznie tęsknią za zamierzchłymi czasami... W tamtych czasach bardziej opłacalne było oprzeć się o łopatę czy też parzyć kawę za kawą w duchu równości;-)

T
Taka jedna

Nie grzmij tak, Panie Anarchisto, nie grzmij.. A może biała skarpetka Waligóry zasługuje na miano relikwii prawie świętej, niczym biała rękawiczka Jacksona?
Kolekcjonerzy dzieł sztuki też zapewne mówią o swoich zdobyczach: mienie osobiste ;-)

L
Leszek Waligóra

A potem wystąpię o zasiłek.
A serio: jeśli kogoś stać na zakup 20 odrzutowców - daje tym samym pracę tysiącom ludzi. O tym łatwo się zapomina. Bogaci przedsiębiorcy tworzą miejsca pracy. Praca to dobro. I nie bierze się z kosmosu. Do tworzenia miejsc pracy potrzebny jest kapitał. Nawet jeśli będę sobie kupował złote błyskotki - ktoś będzie dzięki temu miał pracę. Tak to działa. Ale oczywiście można udawać, że pieniądze się drukuje, a każdemu, niezależnie od zdolności czy pracowitości należy się po równo.

P
Poz

Pierwszy raz widzę tyle hałasu o prawomocne działania przeciwko nielegalnemu procederowi. Złodzieje wdzierają się do cudzego domu, a Wy atakujecie policję, że przyjechała za dobrze uzbrojona? Dobrze: to nie byli złodzieje, a osoby które bezprawnie zajęły cudzą własność. Niewielka różnica. A co to za gadanie, że ktoś nie ma prawa posiadać 10 kamienic? Chcecie mi powiedzieć, że anarchiści wcześniej prześwietlili stan majątkowy właścicieli? Ha ha ha

C
Czarny szczur

To se Pan kupisz 20 prywatnych odrzutowców? I zatrudnisz sobie pół Polski na robotach w latyfundiach?

C
Czarny szczur

Nie uważa Pan, że prawo dla biznesu powinno być takie samo, jak dla reszty świata? Uważa Pan, że zysk jest jak to powiada Balcerowicz "moralnie słuszny"? To proszę zobaczyć, jak wygląda świat wokół nas teraz.... A zapewne będzie gorzej..... Przypomina to mi klimat Republiki Weimarskiej, a czym się skończyło - wiadomo...Nie uważam, że anarchiści zawsze mają rację - ale o proporcje sił i środków użytych w różnych sytuacjach.A ci 20 letni, jak my wszyscy, powybierają własne drogi. Jak w tych czasach 10 procent zostanie wrażliwymi na kwestie społeczne, to i tak będzie dobrze. Odsyłam do książki prof. Witolda Września "Europejscy poszukiwacze".

C
Czarny szczur

Że też takiego oddziału ZOMO nie wystawiła poznańska policja, gdy Śruba odcinał wodę, gaz, wrzucał robaki na klatkę i dewastował kamienicę przy Stolarskiej wbrew prawu (co muszą przyznać także prawnicy biznesu - akurat ustawa o ochronie lokatorów jest, jak na polskie prawo, wyjątkowo jasno napisana).
A że policja była "pasywna" to niby świadczy na ich korzyść? Swoje zrobili, a co, mieli jeszcze bić, a może strzelać?
Uważam, ze co do zasady policja jest, niestety, na tym niedoskonałym świecie potrzebna, ale działając w ten sposób dostarcza argumentów tym, którzy twierdzą, że nie chroni obywateli przed bezprawiem, tylko interesy tych, co to akurat mają kasę, a więc władzę.
Klasyczna leninowsko - stalinowska interpretacja zadań milicji.... Tylko źródło władzy inne..

L
Leszek Waligóra

Jeśli mnie będzie stać, mogę sobie KUPIĆ i 10 płaszczy. I to nie znaczy, że ten kogo na nie nie stać ma prawo mi je ukraść. To samo dotyczy kamienic. A gdybym był właścicielem 100 hektarów lasu? Wolno będzie panu wycinać moje choinki, bo przecież ja nie potrzebuję więcej niż jednej rocznie?
To jest paranoja

l
loka10

czyli jedni menele wypchnęli innych meneli.

x
xyz

panie waligóra. mylisz pan pojecia, bo anarchista to dla pana taki co do jarocina jezdzi albo cos. prawa wiekszosci? hihi czyli czyje? mowisz pan o tych prawach do posiadania? roznica jest w tym jak ktos posiada 10 kamienic, a inny nie ma na piwnicę by zamieszkac. ale ma palto by sie nakryc. pan, panie waligóra mylisz skale posiadania i mowisz ze ten co ma palto to taka sama wlasnosc jak 10 kamienic. to jest paranoja.

L
Leszek Waligóra

Dlaczego negowanie sensu w ruchu, który neguje prawa większości nie miałoby mieć sensu? Gdyby anarchizm miał siłę większości pewnie nie miałbym możliwości publikować swoich myśli? To oczywiście żart. A co demografii - obawiam się, że anarchiści odczuwają taką samą potrzebę posiadania. W młodości jednak zamiast wydawać pieniądze na tak bezsensowne sprawy jak kredyty i nieruchomości przeznaczają je na inne priorytety. A później życie i potrzeby regulują priorytety. I ideały okazują się być utopią. Albo hipokryzją.

c
czytelnik

dawno nie widziałem takiej asysty sił policyjnych, do tego z bardziej wyspecjalizowanych jednostek niż zwykli policjanci...szkoda, że autor tak mało się do tego odnosi, a tylko uwagą na temat skarpetek spłyca obraz problemu...

ciekawe, że taka jednostka przyjechała niezwłocznie na wezwanie poszkodowanego właściciela, kiedy często zwykłym ludziom, policja odmawia pomocy, a tu zadziałała błyskawicznie i ciekawe, ile kosztowała akcja tej specgrupy, przeciwko grupce anarchistów...

h
harce

To ciekawe, najwyraźniej ma Pan znacznie lepsze rozpoznanie w demografii ruchu anarchistycznego niż ja, będąc jego uczestnikiem oraz zajmując się nim akademicko. Nie wiem co ma oznaczać że 40 latek nie wiele ma z 20 latka, jest bardziej cyniczny, zmęczony nie zawsze ma już siłę? Możliwe, część na pewno, niemniej jako 30 letni anarchista, znajdujący się w pół drogi nie widzę jakichś istotnych różnic pomiędzy jednymi a drugimi.
To że nie widzi Pan sensu w naszych 'twierdzeniach' jest oczywiste, inaczej nie było by tej dyskusji, zaznaczam jednak że nie są to tak jak Pan sugeruje jakiś wymysły bandy dzieciaków którym się plącze o co im chodzi, tylko koncept filozoficzno-polityczny niewiele młodszy od koncepcji państw narodowych i prawa własności w obecnym kształcie który mniej lub bardziej świadomie Pan neguje. Nie w negacji rzecz tylko w jasnym określeniu z czym się polemizuje.

L
Leszek Waligóra

To, że przedstawiciele myśli anarchistycznej mają inne twierdzenia, jest oczywistością. Co wcale nie oznacza, że muszę w nich widzieć sens. A 40-letni anarchista najczęściej niewiele ma już wspólnego z tymi 20-letnimi. Może 10 procent z nich będzie jeszcze anarchistami w dojrzalszym wieku.

@

Proponuję obejrzeć materiał telewizji WTK z wywiadami z okolicznymi mieszkańcami, jest na stronie. Sąsiedzi przyjęli skłotersów z otwartymi ramionami, bo wypchnęli meneli i zajęli się budynkiem, zachowując się dokładnie odwrotnie niż utrzymujesz.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3