Święto jajowatej piłki w Poznaniu z efektowną wygraną Black Roses. Poznanianki wysoko pokonały trzecią drużynę ligi niemieckiej, USV Poczdam

Rugbystki z Poznania i Poczdamu w trakcie meczu walczyły na całego, a po nim pozowały uśmiechnięte do wspólnego zdjęcia Fot. Adam Przybyłowicz
Zawodniczki Black Roses Posnania wysoko pokonały zespół USV Poczdam w meczu będącym głównym wydarzeniem I edycji International Rugby Challenge. Poznanianki zdominowały na boisku drużynę II wicemistrza Niemiec wygrywając 78:7. Spotkanie zostało rozegrane w zupełnie nowej dla rugby 7 formie 4x7 minut.

International Rugby Challenge jest cyklem imprez międzynarodowych, w których Black Roses Posnania mierzy się z topowymi zespołami z całej Europy. W I edycji cyklu poznańska drużyna zmierzyła się z czołowym zespołem ligi niemieckiej, USV Poczdam. Warto dodać, że nie było to pierwsze starcie tych drużyn. Zespoły Black Roses Posnania i USV Poczdam zagrały ze sobą w maju tego roku przy okazji turnieju międzynarodowego rozegranego w Berlinie. Wówczas górą były poznanianki wygrywając po wyrównanym meczu 21:19.

Przed głównym starciem poznanianek z drużyną z Poczdamu rozegrany został mecz pokazowy pomiędzy dwoma najlepszymi zespołami młodzieżowymi w Polsce – Juvenii Kraków oraz Venolowi Atomówki Łódź. Mecz zakończył się zwycięstwem drużyny z Krakowa 48:29. Zarówno mecz pokazowy drużyn do lat 18 jak i główny mecz eventu, starcie Black Roses z USV Poczdam zostały rozegrane w nowej dla rugby olimpijskiego formule 4 kwart po 7 minut. Był to pierwszy mecz w tej formule rozgrywany nie tylko w Polsce, ale także w tej części Europy.

Czarne Róże od początku meczu rzuciły się na rywalki z Niemiec próbując narzucić im wysokie tempo gry, co przyniosło efekt, bo już w 3. minucie spotkania wynik otworzyła przyłożeniem środkowa Black Roses, Maria Nowacka. Przed upływem 7 minut jeszcze dwukrotnie zawodniczki młyna, Marta Nowosz oraz Elena Bozu przykładały piłkę na polu punktowym rywalek zza Odry. Tym samym Róże skończyły pierwszą kwartę prowadząc 19:0. Druga kwarta to dalszy pokaz dominacji poznańskiej drużyny, która zdobywając kolejne przyłożenia schodziła na przerwę przy pokaźnym prowadzeniu 43:0.

W drugiej połowie meczu zawodniczki prowadzone przez trenera Johannesa Schneidemessera wciąż nie mogły znaleźć sposobu na skuteczną ofensywę poznańskiego zespołu, który powiększał swoją przewagę kolejnymi przyłożeniami. Trzecią kwartę zawodniczki trenera Arkadiusza Mąkiny kończyły już przy prowadzeniu 64:0. W ostatniej kwarcie w akcji po szybko rozegranym rzucie karnym, przyłożenie honorowe dla drużyny USV Poczdam zdobyła rezerwowa Pia Osnowski. Ostatecznie wynik spotkania na 78:7 ustaliła skrzydłowa Black Roses Oxana Bunici. Tym samym efektowna wygrana poznanianek przed ponad tysięczną widownią zgromadzona na stadionie przy ulicy Słowiańskiej stała się faktem.

Starcie Black Roses Posnanii z USV Poczdam było głównym wydarzeniem I edycji International Rugby Challenge. Organizatorzy imprezy planują w przyszłości kontynuować cykl zapraszając zespoły rugby 7 z Francji oraz Wysp Brytyjskich. Zespół z Niemiec będzie miał niedługo okazję do rewanżu. W przyszłym tygodniu, korzystając z przerwy w rozrywach ligowych, poznańska drużyna uda się na rewizytę do Poczdamu, by jeszcze raz zmierzyć się z drużyną USV Poczdam.