Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Niepodległości w Poznaniu pod znakiem kobiet. "To one bez strachu ubierały mundury"

BLD
- Gdy mówimy o przodkach, nie możemy zapomnieć o kimś, kto bohatersko wspierał odzyskanie niepodległości. To kobiety, które bez strachu ubierały mundury wojskowe i policyjne - mówiła podczas poznańskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości wicewojewoda wielkopolski Aneta Niestrawska.
- Gdy mówimy o przodkach, nie możemy zapomnieć o kimś, kto bohatersko wspierał odzyskanie niepodległości. To kobiety, które bez strachu ubierały mundury wojskowe i policyjne - mówiła podczas poznańskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości wicewojewoda wielkopolski Aneta Niestrawska. Robert Woźniak
- Gdy mówimy o przodkach, nie możemy zapomnieć o kimś, kto bohatersko wspierał odzyskanie niepodległości. To kobiety, które bez strachu ubierały mundury wojskowe i policyjne - mówiła podczas poznańskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości wicewojewoda wielkopolski Aneta Niestrawska.

Poznańskie uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości organizowane przez wojewodę wielkopolski tradycyjnie odbywają się na placu Wolności. Już o godzinie 10 na poznaniacy mogli zobaczyć koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Miasta Poznania działającej przy MPK. Półgodziny później, przy dźwiękach hymnu narodowego, na maszt wciągnięta została flaga państwowa. Na uroczystości pojawili się samorządowcy i politycy, m.in. marszałek województwa Marek Woźniak, minister Jadwiga Emilewicz, prezydenta Poznania Jacek Jaśkowiak.

- Spotykamy się w ten chłodny, listopadowy dzień, po to, żeby wspólnie przypomnieć o trudnej, ale pięknej historii naszego kraju. Kraju, kory został wymazany z mapy europy na 123 lata, ale powrócił, by przez 20 lat przygotować się na kolejny wysiłek – II wojną światową i ponad 40 lat komunizmu. Nie byłoby nas dziś tutaj, gdyby nie wiele pokoleń naszych przodków, którzy za wolną Polskę i Wielkopolskę oddali własne życie - mówiła Aneta Niestrawska, wicewojewoda wielkopolski. - Gdy mówimy o naszych przodkach, nie możemy zapomnieć o kimś, kto niekiedy trochę w tle, ale zawsze bohatersko wspierał odzyskanie niepodległości. Kobietach, które bez strachu, z wielką determinacją ubierały mundury wojskowe, czy policyjne. Czuły się silne i wolne, jak Aleksandra Zagórska, która organizowała oddziały kobiet kurierek, następnie stała na czele komendantką ochotniczej legii kobiet - dodała.

Czytaj też: Niepodległość ma w Poznaniu swój plac i aleję

Wicewojewoda zwracała także uwagę, że kobiety swoje poświęcenie zaznaczały nie tylko walcząc, ale także zajmując się domem pod nieobecność swoim mężów. - Często zostawały same, musząc zapewnić opiekę i wychowanie dzieciom, które z domów wyniosły wielki patriotyzm - tłumaczyła Aneta Niestrawska.

W tym roku, na zaproszenie wojewody, grupy rekonstrukcyjne prezentują w ramach "strefy historycznej" pojazdy, umundurowanie i pokazy militarne od czasu Powstania Wielkopolskiego, aż po Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie. Rekonstruktorzy dodatkowo przygotowali atrakcje dla dzieci - wydają legitymacje wojskowe oraz uczą obsługi sprzętu wojskowego.

Motywem przewodnim organizowanej "strefy historycznej" jest udział kobiet w walce o niepodległość Polski. Zaplanowano pokaz mody prezentujący sylwetki kobiet, poczynając od Emilii Szczanieckiej, a kończąc na postaciach posłanek z Wielkopolski na Sejm 1919 roku. Z kolei grupa rekonstrukcyjna "Polki w mundurach" prezentuje dioramy Ochotniczej Legii Kobiet (lata 1919-1920), Przysposobienia Wojskowego Kobiet (lata 30-ste XX wieku) oraz policjantek Policji Państwowej II RP. Natomiast grupa "Biały Krzyż" przybliża historię kobiet wspierających powstańców wielkopolskich.

Uroczystości na placu Wolności zakończą się o godzinie 14.

11 listopada w Poznaniu wyruszył Bieg Niepodległości 2019. Na starcie pojawiło się około 15 tysięcy osób. Wielki bieg to nie tylko wielkie wydarzenie sportowe, ale również wielkie wyzwanie logistyczne. Start i meta biegu zlokalizowane są na alei Niepodległości w okolicach Urzędu Marszałkowskiego. Trasa przebiega przez Winogrady i centrum Poznania. Zobacz zdjęcie biegaczy z pierwszego kilometra wyścigu --->

Bieg Niepodległości w Poznaniu: Zobacz zdjęcia biegaczy [FOTO]

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski