Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętujemy rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W uroczystościach swój udział zapowiedział prezydent Andrzej Duda

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Tegoroczne obchody rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego zapowiadają się bardzo interesująco. Udział w nich zapowiedział prezydent Andrzej Duda
Tegoroczne obchody rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego zapowiadają się bardzo interesująco. Udział w nich zapowiedział prezydent Andrzej Duda Grzegorz Dembinski
To już 103. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego, zwycięskiego powstańczego zrywu, które przywróciło Polsce Wielkopolskę. W tym roku po raz pierwszy obchodzimy je nie tylko w naszym regionie – stało się bowiem świętem państwowym, Narodowym Dniem Zwycięskiego Postania Wielkopolskiego! Centralne uroczystości obchodów rocznicy, organizowane przez wielkopolski samorząd, odbędą się 27 grudnia o godz. 16.30 przed Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu. Udział w nich zapowiedział Andrzej Duda, prezydent RP. Oprócz nich przygotowano szereg innych ważnych wydarzeń.

Obchody 103. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego odbywające się pod hasłem „NASZE Powstanie WielkoPOLSKIE” rozpoczną się w Poznaniu dzień przed właściwym świętem. 26 grudnia będziemy witać na Dworcu Letnim Ignacego Jana Paderewskiego, jak co roku wjeżdżającego w ramach inscenizacji historycznej do Poznania.

- Po raz kolejny Wielkopolskie Muzeum Niepodległości wspólnie z Samorządem Województwa Wielkopolskiego, Miastem Poznań, Kolejami Wielkopolskimi, firmą Torpol S.A. oraz Chórem Nauczycieli im. I.J. Paderewskiego przypomni jakie poruszenie wywołał przyjazd mistrza Paderewskiego w 1918 roku – informuje miasto Poznań.

- Nie zabraknie powstańczych pieśni, które zaśpiewamy razem z publicznością. Opowiemy też historię przyjazdu Paderewskiego do Poznania. A wszystkich, którzy mają ochotę na przejażdżkę z Ignacym Paderewskim (w tej roli aktor Teatru Nowego - Andrzej Lajborek) zapraszamy w podróż zabytkowym pociągiem z Parowozowni Wolsztyn na trasie Poznań - Swarzędz – Poznań.

Sprzedaż biletów odbywa się od 21.12.2021 wyłącznie na : www.koleje-wielkopolskie.com.pl. Z uwagi na obostrzenia sanitarne liczba dostępnych miejsc jest ograniczona. O godz. 16.00 przewidziano wjazd pociągu do Poznania i koncert pieśni patriotycznych, o 17.15 odjazd pociągu do Swarzędza i o 18.35 – powrót do Poznania.

od 16 lat

W głównej uroczystości obchodów 103 rocznicy, rozpoczynającej się o 16.30, swój udział zapowiedział prezydent Andrzej Duda, którego w listopadzie marszałek Marek Woźniak wraz z Tadeuszem Musiałem, prezesem Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 zaprosili do Poznania.

Wcześniej na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan o godz. 11.15 nastąpi złożenie kwiatów na mogile gen. Stanisława Taczaka i płk. Wincentego Wierzejewskiego. W dalszej kolejności kwiaty składane będą przy tablicach pamiątkowych Franciszka Ratajczaka, Dowódców Powstania Wielkopolskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, przy pomniku 15. Pułku Ułanów Poznańskich, a także przy tablicy pamiątkowej Marynarzy Powstańców Wielkopolskich. O godz. 12.30 w Farze odbędzie się msza święta w intencji Powstańców Wielkopolskich.

Blisko Starego Rynku, w wigilię rocznicy Powstania, Wielkopolskie Muzeum Niepodległości zaprasza do odwiedzenia powstańczego obozowiska. Przy pomniku 15. Pułku Ułanów Poznańskich przy ul. Ludgardy, 27 grudnia zobaczymy rekonstruktorów historycznych i replikę samochodu pancernego Ehrhardt, również będziemy mogli zapoznać się w Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Odwachu z wystawą poświęconą zamordowanym w Katyniu powstańcom, kawalerach Virtuti Militari. O godz. 15.00 nastąpi rozdawanie flag i rozetek powstańczych, a o 16.40 zabłysną race.

- Przed Odwachem stanie armata z okresu powstania 7,7 cm FK 96 n.A. - informuje poznan.pl. - Natomiast przy stoisku Poczty Polskiej będzie można nabyć okolicznościowe pocztówki ze stemplem z okazji Narodowego Święta Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. W Sali Kinowej proponujemy pokazy filmów o historii powstania oraz prezentacje nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego.

Zobacz też: „Zwycięzcy” – świętujemy wielkie dni polskiej historii. Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Na najmłodszych zwiedzających czekają specjalne książeczki edukacyjne - również do pobrania na stronie www.wmn.poznan.pl w zakładce Edukacja, gdzie można znaleźć także inne materiały dla dzieci i młodzieży, wprowadzające do historii Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.

Natomiast w dniu 28 grudnia, o godz. 16.00, przy Pomniku Poległych Winiarczyków w Poznaniu (skwer Bręczewskiego, ul. Sokoła) odbędzie się Apel Pamięci dla uczczenia bohaterów walk o niepodległość Ojczyzny w latach 1914-1921, w asyście Wojska Polskiego. Wspominani szczególnie będą żołnierze Winiarskiego Oddziału Powstańczego oraz skauci z drużyny Jana III Sobieskiego - zdobywcy koszar na Golęcinie, hali Zeppelina oraz trzech fortów obronnych, uczestnicy walk o lotnisko Ławica i Lwów. Organizatorami tej uroczystości są Rada Osiedla Winiary i Szkoła Podstawowa nr 27.

W tym samym dniu, 28 grudnia, o godz. 20.00 przy ul. Tadeusza Kościuszki 42 w Poznaniu odsłonięta będzie tablica ku czci skautów.

Warto zajrzeć też 30 grudnia do Łekna (gm. Wągrowiec) na inscenizację „Drogi do wolności. Wielkopolska epopeja” - od godz. 15.00 na rynku w Łeknie można będzie zwiedzić miasteczko powstańcze, a o 16.40 obejrzeć inscenizacje historyczną z udziałem grup rekonstrukcji historycznych.

Zapraszamy też na wielkie widowisko muzyczne „Chwała i zwycięstwo! Powstanie Wielkopolskie 1918-1919”, które organizuje TVP3 Poznań. Koncert odbędzie się 27 grudnia o godz.21.00 w kolejowej hali poznańskiego dworca. Wydarzenie, na które zapraszają Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury i Telewizja Polska, będzie transmitowane w TVP1. Na scenie zobaczymy między innymi: Stanisława Soykę, Halinę Mlynkovą, zespół Luxtorpeda, Martę Burdynowicz, Annę Lasotę, zespół Dagadana, Michała Kowalonka i Janusza Radka.

Ulica Wjazdowa (dzisiaj Św. Marcin) - 1935 rok

Poznań w latach 30. XX wieku. Tak wyglądał przed wojną! Uwie...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski