Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święty Marcin: Miejsce wielu możliwości. Poznaniacy wiedzą jak je zagospodarować [SPRAWDŹ]

Bogna Kisiel
"Niedziele na Świętym Marcinie" to imprezy CK Zamek dające przedsmak zmiany tej ulicy
"Niedziele na Świętym Marcinie" to imprezy CK Zamek dające przedsmak zmiany tej ulicy Paweł Miecznik
Park rozrywki na placu Wiosny Ludów, skwer z fontanną przed kościołem św. Marcina, kawiarniane ogródki w sąsiedztwie wieżowców Alfa i na placu za kościołem św. Marcina, park przed CK Zamek, przystanek tramwajowy przy skrzyżowaniu ulic Św. Marcin i Ratajczaka - między innymi takie opcje wybrali poznaniacy z zaproponowanego przez CK Zamek katalogu zmian.

- Poznaniacy chcieliby jeszcze wypożyczalni rowerów w rejonie ul. Św. Marcin i Gwarnej, a budynek po Bibliotece Raczyńskich zagospodarować na placówkę edukacyjną - dodaje Anna Hryniewiecka, dyrektor CK Zamek.

CZYTAJ TEZ:
ŚW. MARCIN - TAK BĘDZIE WYGLĄDAŁO ŚRÓDMIEŚCIE PO REWITALIZACJI

Anna Hryniewiecka: Ta ulica powinna być bardziej przyjazna mieszkańcom

CK Zamek jest koordynatorem rewitalizacji ulicy Św. Marcin. W wakacje centrum postanowiło spytać poznaniaków, co ich zdaniem powinno się znaleźć w przestrzeni ulicy. Wskazano miejsca i dla każdego z nich zasugerowano trzy warianty zagospodarowania. Głosowanie, przeprowadzone w ramach projektu Strefa Święty Marcin trwało do 26 lipca.

- To nie były konsultacje - zastrzega A. Hryniewiecka. - To jeden ze sposobów sondowania opinii poznaniaków dotyczących pomysłów zagospodarowania ulicy Św. Marcin.

Kiedy pierwsze z nich zostaną zrealizowane? Dyrektor CK Zamek podkreśla, że centrum jest jedynie koordynatorem zmian, to nie ono będzie decydować o ich wprowadzeniu.

- Naszą misją jest zmiana świadomości mieszkańców, pokazanie możliwości tego miejsca. Wywołanie zainteresowania ulicą - zaznacza A. Hryniewiecka. I dodaje, że jest wiele czynników, które determinują ożywienie ulicy, wdrożenie różnych propozycji w życie. Chociażby trzeba zmierzyć się ze skomplikowaną strukturą własnościową w tym rejonie miasta. Zdaniem dyrektor CK Zamek, wiele się już zmieniło.

- Większe jest zainteresowanie tą ulicą - uważa A. Hryniewiecka. - Nie jest to już obojętna przestrzeń miasta.

CK Zamek, koordynując działania, których celem jest ożywienie ulicy Św. Marcin, zamierza zebrać różne opinie poznaniaków, dotyczące ul. Św. Marcin i zarekomendować je władzom miasta. Zostaną one ujęte w "Zintegrowanym Programie Odnowy i Rozwoju Śródmieścia Poznania na lata 2014-2030". Dokument ma powstać w listopadzie.

A jaki Św. Marcin marzy się dyrektor Zamku? - Chciałabym, aby ulica miała charakter wielkomiejski, reprezentacyjny, ale nie deptaku. Powinna być bardziej przyjazna mieszkańcom, z uspokojonym ruchem samochodowym - mówi A. Hryniewiecka. - Aby było więcej tutaj zieleni. Istotne jest skomunikowanie dwóch stron ulicy. Wieżowce Alfa należy uporządkować, wyczyścić, by pokazać urodę modernistycznej architektury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski