Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święty Marcin: Pierwszy odcinek wyremontowany. W centrum Poznania czekają nas kolejne prace [ZDJĘCIA]

Anna Moyseowicz
Zakończył się remont odcinka ulicy Święty Marcin. Fragment od ul. Gwarnej do Ratajczaka ma być w pełni dostępny już od 7 marca. Przejdź dalej i zobacz kolejne zdjęcia --->
Zakończył się remont odcinka ulicy Święty Marcin. Fragment od ul. Gwarnej do Ratajczaka ma być w pełni dostępny już od 7 marca. Przejdź dalej i zobacz kolejne zdjęcia --->Łukasz Gdak
Zakończył się remont odcinka ulicy Święty Marcin. Fragment od ul. Gwarnej do Ratajczaka ma być w pełni dostępny już od 7 marca. Jednak to nie oznacza końca prac na Świętym Marcinie.

Gdzie spodziewać się remontu?

Trwają dyskusje i końcowe poprawki do projektu remontu obejmującego kolejne dwa fragmenty ulicy Święty Marcin. Ten etap prac zakłada remont od skrzyżowania z ulicą Towarową i aleją Niepodległości aż do Gwarnej włącznie. Drugi fragment obejmuje prace na Świętym Marcinie od wysokości ulicy Ratajczaka na wschód. Wyremontowane zostaną Aleje Marcinkowskiego do wysokości placu Wolności, ulica na południe od placu i ul. 27 Grudnia.

Zmiany czekają kierowców

Jedną z planowanych głównych zmian na tym etapie ma być poszerzenie strefy zamieszkania. Teraz będzie ona się zaczynać już po przecięciu ulicy Kościuszki. Kierowców czeka więcej nowości – planowane jest powstanie przed Zamkiem strefy „drop-off”, czyli miejsca przeznaczonego do tymczasowego zatrzymywania się pojazdów (np. w celu wysadzenia pasażera).

Plac przed Zamkiem zostanie poszerzony poprzez przesunięcie murku, a obecny tam parking ma zostać zlikwidowany. Większa przestrzeń w swoim założeniu będzie sprzyjać organizacji na niej imprez.

Kontrowersje wzbudza także południowa część jezdni i dwa pasy ruchu dla samochodów - jeden do jazdy na wprost w kierunku wschodnim i nawrotu, i drugi osobny do skrętu w prawo w ulicę Kościuszki.

- Przy części południowej wprowadzenie jednego pasa dla samochodów byłoby nieracjonalne. Tworzyłoby to zator aut na skrzyżowaniu al. Niepodległości ze Świętym Marcinem, na którym przecież przybędzie prawoskręt tramwaju z ulicy Towarowej – przyznał zastępca prezydenta Mariusz Wiśniewski.

Wycinanie, przenoszenie i sadzenie, czyli zieleń na celowniku

Dużo emocji wśród mieszkańców wzbudziły kwestie zieleni. Z negatywnymi komentarzami spotkała się planowana wycinka drzew na wysepkach Świętego Marcina. Na ich miejsce ma być posadzonych 30 nowych platanów i wiązów.

Drzewa od strony Hotelu Rzymskiego mają zostać przesadzone, a w ich miejscu zakwitną dęby. Brany pod uwagę jest postulat mieszkańców o większą ilość zieleni na Świętym Marcinie, w szczególności na fragmencie od ul. Ratajczaka do Alei Marcinkowskiego. Projektant wyklucza zasadzenie tam drzew, lecz brane są pod uwagę rośliny w donicach.

Miasto nadzieje pokłada w punktach gastronomicznych, dla których na szerokim chodniku z pewnością znajdzie się miejsce. Będą one mogły urozmaicić przestrzeń swoimi zielonymi aranżacjami i sprawią, że Święty Marcin będzie nie tylko ulicą w centrum, ale miejscem spotkań i odpoczynku.

POLECAMY:

Zobacz też: Największa porodówka w Polsce po remoncie. Kasia Bujakiewicz wspomina swój poród w Poznaniu

Źródło: Dzień Dobry TVN

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski