Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święty Marcin w Poznaniu: Mniej banków, a więcej klimatycznych miejsc

Bogna Kisiel
Święty Marcin najbardziej reprezentacyjna, ekskluzywna ulica Poznania, którą przemierzały tłumy poznaniaków i turystów. Była, wiele lat temu. Dzisiaj królują na niej siedziby banków, firm doradztwa finansowego. A w witrynach opuszczonych sklepów kartki z napisem "Do wynajęcia". Brak kafejek, restauracji, miejsc, by zatrzymać się na chwilę. Nic dziwnego, że poznaniacy ją omijają. Ale to się zmieni!

Zmianę zapowiada "Niedziela na Świętym Marcinie". CK Zamek, zorganizowało ją wczoraj po raz trzeci. To prawda, pogoda nie była sprzyjająca, ale ci, którzy przyszli lub przypadkowo spacerowali mogli się przekonać, że na ulicy może toczyć się życie. Można ją ożywić. Wystarczy mieć pomysł, by stała się atrakcyjna. I to nie tylko w dniu imienin patrona ulicy - 11 listopada.

Czytaj też: Ogrody działkowe w miastach zostaną zlikwidowane?

Wczoraj można było wysłuchać wykładu o modernistycznym Świętym Marcinie, pójść na wycieczkę z przewodnikiem, wygłosić swoje poglądy w Hyde Parku, kupić książkę u antykwariuszy czy odsapnąć na leżakach przed CK Zamek. Tłumów nie było, ale najmłodsi stanęli na wysokości zadania. Na jezdni Św. Marcina z pasją tworzyli kolorową kredą laurki dla mam. Spacerujących ulicą zachęcano do zrobienia sobie zdjęcia. Wspólną fotografię zrobili sobie Ania i Krzyś.

- Przechodziliśmy tędy przypadkowo - mówi Ania. - Pokazuję kuzynowi Poznań.

- Miasto bardzo mi się podoba - przyznaje Krzysztof, który mieszka w Tarnobrzegu.

Polecamy: Poznań: Robią biznes na mieszkaniach komunalnych

Zdjęcia przechodniów będą prezentowane na stronie CK Zamek . - Robimy zdjęcia uczestnikom niedzielnego pikniku, by promować ulicę - wyjaśnia Asia Rahma. - Myślę, że rewitalizacja jest dobrą inicjatywą.

Za rewitalizację ulicy odpowiada właśnie CK Zamek. Obecnie trwają konsultacje społeczne dotyczące przebudowy Św. Marcina.

- Na Świętym Marcinie powinno być mniej ruchu, mniej banków, a więcej zieleni, klimatycznych miejsc przyjaznych ludziom - twierdzi Paweł Raczyk.

Koncepcja przedstawiona przez ZDM, a przygotowana przez pracowników Politechniki Poznańskiej zakłada zwężenie ruchu samochodowego do jednego pasa w każdą stronę, powstanie nowego przystanku tramwajowego przy Ratajczaka, szersze chodniki, szerokie przejścia przez ulicę.

- Jestem zaskoczony, że miasto z własnej inicjatywy przedstawiło tak odważny projekt - przyznaje Paweł Sztando z Rady Osiedla Stare Miasto. Zdaniem radnego, Św. Marcin jest ulicą przelotową, przedzieloną płotem i linią tramwajową co zniechęca przechodniów, bo nie ma przejścia na drugą stronę. Faktycznie funkcjonują dwie oddzielne ulice. I dodaje: - Uważam, że ważne jest określenie czy ma być to ulica handlowa, czy mieszkaniowa.

Swoje pomysły na ulicę można zgłaszać mailem (swietymarcin @ckzamek.pl) lub w punkcie konsultacyjnym "Strefy Św. Marcin". CK Zamek zaprasza w każdą środę w godz. 16-19 do czerwonej tuby (parter, wejście A).

NAJNOWSZE INFORMACJE Z POZNANIA I WIELKOPOLSKI: GLOSWIELKOPOLSKI.PL

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski