Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Swoją urodę możemy podkreślić na dłużej, czyli co warto wiedzieć o makijażu permanentnym?

Milena Kochanowska
Milena Kochanowska
W przypadku oczu najczęściej wykonuje się kreski na dolnej i górnej powiece lub reguluje kształt brwi, w przypadku ust reguluje się ich kontur i wzmacnia kolor
W przypadku oczu najczęściej wykonuje się kreski na dolnej i górnej powiece lub reguluje kształt brwi, w przypadku ust reguluje się ich kontur i wzmacnia kolor 123 rf
Makijaż permanentny może być alternatywą dla codziennego, czasochłonnego malowania. Powinien podkreślić walory naszej urody i zamaskować ewentualne niedoskonałości. Umożliwia skorygowanie i uwydatnienie ust, ale można się nim też posłużyć przy korekcie brwi i linii oczu. Co warto o nim wiedzieć? Jak zadbać o to, by zabieg był bezpieczny?

Makijaż permanentny może być alternatywą dla makijażu tradycyjnego. To przede wszystkim wygoda, oszczędność czasu, a nawet pieniędzy. Jednorazowo trzeba co prawda wyłożyć większą kwotę, ale jeśli weźmiemy pod uwagę czas, na który taki makijaż wystarczy i obliczymy, jaką liczbę kosmetyków musiałybyśmy w tym czasie kupić, stwierdzimy, że jest to opłacalne dla naszej kieszeni.

Dla kogo polecany?

Pigmentacja szczególnie polecana jest osobom, które w naturalny sposób chcą zaakcentować swoją urodę, mają mało czasu na wykonywanie makijażu tradycyjnego, rano i wieczorem wyglądają blado i mało wyraziście, noszą okulary lub szkła kontaktowe, przez co mają trudności w wykonaniu makijażu. Specjaliści doradzają także tę metodę uczulonym na kosmetyki kolorowe, osobom starszym, mającym rzadkie brwi, małe oczy lub blade, wąskie, o nieregularnym kształcie usta, jak również tym kobietom, które z różnych powodów w ogóle się nie malują, ale chcą wyglądać, jakby to robiły. Ze względu na wygodę metoda ta jest często stosowana wśród sportsmenek.

Przeciwwskazaniem do wykonania tego zabiegu są m.in.

  • infekcja,
  • ciąża,
  • cukrzyca,
  • łuszczyca,
  • przyjmowanie leków sterydowych,
  • opryszczka (aby jej uniknąć, należy na 2-3 dni przed, jak i po zabiegu przyjmować leki przeciwwirusowe zalecone przez lekarza).

Dobór makijażu

- Makijaż permanentny umożliwia skorygowanie i uwydatnienie ust - mówi Magdalena Daraszkiewicz, kosmetolog. - Można się nim też posłużyć przy korekcie brwi i linii oczu.

Jego efekt utrzymuje się przeważnie do około 2 lat. Nieraz jednak dopiero po trzech, czterech latach ulega takiemu rozjaśnieniu, że warto zabieg powtórzyć. Trwałość makijażu zależy od wielu czynników, m.in. od typu i kondycji naszej skóry, umiejętności i doświadczenia linergistki czy kosmetologa, jakości barwników, głębokości wprowadzenia pigmentu, indywidualnej reakcji układu odpornościowego, właściwej pielęgnacji po wykonanym zabiegu.

Prawidłowy makijaż powinien polegać na równomiernym wprowadzeniu pigmentu na głębokość od 0,6 do 1,2 mm. Powinien też współgrać z naszymi naturalnymi rysami twarzy - jego barwa, odcień i intensywność powinny być idealnie do nich dopasowane. W razie makijażu ust możemy zdecydować się tylko na obrysowanie ich konturu, na kontur z cieniowaniem lub na kontur z wypełnieniem. Kolory wybieramy wspólnie ze specjalistą. Kontur i wypełnienie mogą być jednolite albo ten pierwszy może być nieco ciemniejszy. Brwi wypełniane są na skórze pod naszymi naturalnymi, ale wprowadzony pigment koryguje ich kształt. Kreski na powiekach mogą stanowić linie jednolite albo punktowe - między rzęsami. Ten sposób nazywamy potocznie zagęszczeniem rzęs.

Znieczulenie

Przy każdym zabiegu stosowane jest znieczulenie miejscowe. Zwykle w dane miejsce wsmarowuje się specjalny krem lub maść (na ok. 30-40 min). Są one testowane i przebadane dermatologicznie tak, że najczęściej nadają się również dla alergików. Jeśli w gabinecie jest lekarz, w przypadku bardziej bolesnego zabiegu makijażu ust, może podać znieczulenie stomatologiczne.

Po zabiegu

Na drugi dzień po zabiegu skóra może delikatnie się złuszczać, dlatego bardzo ważna jest właściwa pielęgnacja nawilżająca.

- Z racji tego, że proces zewnętrznego gojenia trwa od dwóch do pięciu dni, żeby przyspieszyć regenerację, powinniśmy stosować preparaty łagodzące i nawilżające i nanosić je na twarz czystym wacikiem - radzi kosmetolog. - W tym czasie zrezygnujmy też z innych kosmetyków, a nawet przez kilka tygodni także z czynności, które wzmagają naszą potliwość, takich jak na przykład ćwiczenia, sauna, solarium, kąpiele na basenie czy opalanie.

Korekta po dwóch tygodniach

- Jeżeli odcienie zostaną niewłaściwie dobrane, w późniejszym czasie może to doprowadzić do zmian zabarwienia, przerysowań i koniecznych korekt - wyjaśnia specjalistka. - Po zabiegu pigment w skórze jest bardzo intensywny, jednak blednie po kilku dniach i to nawet do 50 procent. Dlatego potrzebne jest jego uzupełnienie.

Po dwóch, trzech tygodniach po takim zabiegu niezbędna może być więc korekta. Specjalista musi zobaczyć, czy barwnik trzeba gdzieś dodać. Nie musimy się jednak martwić, bo ta nasza wizyta w salonie zazwyczaj wliczona jest już w cenę zabiegu. Chyba że postanowimy jeszcze coś zmienić lub zafundować sobie kolejny zabieg, wówczas poniesiemy koszty zawarte w cenniku wybranego salonu.

Wybieramy salon

Decydując się na ten typ zabiegu, musimy wybrać gabinet, który cieszy się dobrymi opiniami. Przed zabiegiem warto odwiedzić gabinet i porozmawiać z linergistką, która będzie makijaż wykonywała. Podczas konsultacji zwróćmy zaś uwagę, czy specjalistka przeprowadza dokładny wywiad, pytając szczegółowo o stan zdrowia, by sprawdzić wszelkie przeciwwskazania do wykonania makijażu permanentnego.

Bardzo ważne jest również to, by kosmetolog przy kliencie zmienił jednorazową igłę w maszynce. Wówczas będziemy mieli pewność, że zabieg jest sterylny, a więc bezpieczny.

Wykonywanie zabiegu może trwać od 60 minut do trzech godzin, w zależności od rozległości makijażu. Podczas zabiegu może dojść do zaczerwienienia skóry, obrzęku lub podrażnienia, ale objawy te szybko ustępują.

W medycynie

Ten rodzaj makijażu często wykorzystywany jest również w medycynie i tu może pełnić rolę istotną dla naszej psychiki. Stosuje się go przede wszystkim do tuszowania: widocznych blizn i odbarwień, nierównych, zdeformowanych, zbyt wąskich lub pozbawionych pigmentu ust, blizn (pooperacyjnych, po oparzeniach), rekonstrukcji łuku brwiowego w przypadku jego częściowego lub całkowitego braku, różnych schorzeń, w wyniku których doszło do utraty brwi i rzęs (wykonuje się wtedy implantację barwnika w miejscu brwi oraz kreski na powiekach), zmian skórnych po przebytych chorobach, zmian po chemioterapii czy zmian po zabiegach plastycznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski