Symbole pamięci Czerwca ’56

  Symbole pamięci Czerwca ’56

  Joanna Labuda

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Symbole pamięci Czerwca ’56
  1/16
  przejdź do galerii

  Symbole pamięci Czerwca ’56 ©Grzegorz Dembiński

  Tablica i ogromne malowidło - tak w tym roku pamięć o historycznym zrywie 28 Czerwca 1956 roku uczczą pracownicy Zakładów H. Cegielskiego.
  Z okazji zbliżającej się rocznicy pierwszego w PRL strajku generalnego - w zakładach H. Cegielskiego w Poznaniu powstaje wyjątkowa tablica. Jak zapewnia jej autor, choć idea jest prosta, to każdy jej element ma swoje wyjątkowe znaczenie.

  - Uważam, że niektóre rzeczy każdy z nas powinien wiedzieć, a szczególnie pracownicy zakładów. Tworząc projekt, wiedziałem, że tablica musi wiązać się z mapą miasta. Ma zatem kształt Poznania, ale z lat 50. - wyjaśnia Michał Pawłowski, pracownik Cegielskiego i pomysłodawca tablicy.

  Oprócz hołdu złożonego ofiarom strajku na płycie znalazły się też krzyże, które symbolizują czerwcowe wydarzenia, a także sylwetki pracowników Cegielskiego, którzy wyszli na ulice. - To osoby ze zdjęcia, które zrobiono podczas protestów. Pracownicy nieśli wtedy sztandar z napisem „Żądamy chleba” - podkreśla Michał Pawłowski.

  Choć prace nad tablicą są długie i żmudne, to nadal nie widać ich końca. Rodzą się bowiem kolejne pomysły, które bierze pod uwagę autor projektu. Jedno jest jednak pewne - nowy symbol Czerwca ’56 od początku do końca został wykonany rękami pracowników zakładów.

  - Taka tablica powinna pojawić się o wiele wcześniej. To jest nasza historia - nas Wielkopolan. Cegielski wrósł w kulturę i pracę u podstaw. Uczy solidności. Tu rozwijała się nasza wolność i stąd wywodzi się patriotyzm. To, że w tych ciężkich czasach ludzie upomnieli się o swoje prawa, stanowi dowód, że byli niezwykle odważni - uważa Wojciech Fajek, pracownik zakładów H. Cegielskiego.
  1 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie zapomnimy

  Pawel K (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  Chwala bohaterom !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dziękuję

  poznanianka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Dziękuję Panu Pawłowskiemu i cegielszczakom !!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  symbol

  outlaw (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Symbolem pamięci powinien być wielki transparent: DOŚĆ Z GŁODOWYMI ZAROBKAMI NA ŚMIECIÓWKACH lub podobny. To by oddało ducha czasu. Wtedy wyzysk i teraz wyzysk. Historia zatoczyła koło.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pytanie

  prostak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  A jak idzie właściwa produkcja Zakładów (czyt. wyprzedaż majątku i postojowe)?

  Najczęściej czytane

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej