Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Symbole pamięci Czerwca ’56

Joanna Labuda
Symbole pamięci Czerwca ’56
Symbole pamięci Czerwca ’56 Grzegorz Dembiński
Tablica i ogromne malowidło - tak w tym roku pamięć o historycznym zrywie 28 Czerwca 1956 roku uczczą pracownicy Zakładów H. Cegielskiego.

Z okazji zbliżającej się rocznicy pierwszego w PRL strajku generalnego - w zakładach H. Cegielskiego w Poznaniu powstaje wyjątkowa tablica. Jak zapewnia jej autor, choć idea jest prosta, to każdy jej element ma swoje wyjątkowe znaczenie.

- Uważam, że niektóre rzeczy każdy z nas powinien wiedzieć, a szczególnie pracownicy zakładów. Tworząc projekt, wiedziałem, że tablica musi wiązać się z mapą miasta. Ma zatem kształt Poznania, ale z lat 50. - wyjaśnia Michał Pawłowski, pracownik Cegielskiego i pomysłodawca tablicy.

Oprócz hołdu złożonego ofiarom strajku na płycie znalazły się też krzyże, które symbolizują czerwcowe wydarzenia, a także sylwetki pracowników Cegielskiego, którzy wyszli na ulice. - To osoby ze zdjęcia, które zrobiono podczas protestów. Pracownicy nieśli wtedy sztandar z napisem „Żądamy chleba” - podkreśla Michał Pawłowski.

Choć prace nad tablicą są długie i żmudne, to nadal nie widać ich końca. Rodzą się bowiem kolejne pomysły, które bierze pod uwagę autor projektu. Jedno jest jednak pewne - nowy symbol Czerwca ’56 od początku do końca został wykonany rękami pracowników zakładów.

- Taka tablica powinna pojawić się o wiele wcześniej. To jest nasza historia - nas Wielkopolan. Cegielski wrósł w kulturę i pracę u podstaw. Uczy solidności. Tu rozwijała się nasza wolność i stąd wywodzi się patriotyzm. To, że w tych ciężkich czasach ludzie upomnieli się o swoje prawa, stanowi dowód, że byli niezwykle odważni - uważa Wojciech Fajek, pracownik zakładów H. Cegielskiego.
Dumy i radości, że w dziale, którym kieruje, powstała tablica, nie kryje też Marek Kotusiewicz, kierownik wydziału spawalni. I jak mówi, choć w zakładach czas biegnie szybko, to pracownicy nadal utożsamiają się z ludźmi walczącymi o swoje prawa w latach 50.

- Musimy pokazać, jak ważny jest wkład pracowników Cegielskiego, którzy 60 lat temu zainspirowali Polaków i szli w pierwszym szeregu protestujących przeciwko ówczesnemu systemowi - przekonuje Marek Kotusiewicz.

Z kolei na murze budynku przy wejściu do zakładów powstaje nawiązujące do wydarzeń czerwcowych malowidło.

- Mural przedstawia pochód demonstrantów w kontekście pracy w zakładach Cegielskiego. Ukazuje elementy z przeszłości produkcji w zakładzie, jak silniki czy lokomotywa, ale też nowoczesność - mówi Marek Laskowski, wykonawca i autor projektu. Prace nad muralem trwają już dwa tygodnie. M. Laskowski mówi, że prawdopodobnie zakończą się jeszcze w piątek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Symbole pamięci Czerwca ’56 - Głos Wielkopolski

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski