Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Synagoga w Poznaniu sprzedana - powstanie w niej hotel? Gmina żydowska i naczelny rabin milczą

Błażej Dąbkowski
Błażej Dąbkowski
Tzw. nowa synagoga jest jedyną zachowaną wolno stojącą bóżnicą w Poznaniu. Wzniesiono ją na początku XX w. Podczas II wojny światowej Niemcy przebudowali ją na pływalnię
Tzw. nowa synagoga jest jedyną zachowaną wolno stojącą bóżnicą w Poznaniu. Wzniesiono ją na początku XX w. Podczas II wojny światowej Niemcy przebudowali ją na pływalnię Adrian Wykrota
Wiele wskazuje na to, że w budynku dawnej synagogi w Poznaniu powstanie hotel. To pomysł, który wraca od 10 lat. Przeciwko sprzedaży i takiemu wykorzystaniu obiektu protestuje poznańska dziennikarka żydowskiego pochodzenia Grażyna Banaszkiewicz.

W czwartek na antenie Radio Poznań Alicja Kobus, przewodnicząca Gminy Żydowskiej w Poznaniu potwierdziła sprzedaż dawnej synagogi znajdującej się na rogu ulicy Wronieckiej i Stawnej. Według niej transakcja została wymuszona złym stanem obiektu, który niszczał od 2002 r., kiedy to gmina go odzyskała.

– Widać, jak wygląda ten budynek – tylko czekać, aż ktoś tam się zabije. Tam ma być Muzeum Żydów Poznania i Wielkopolski i ma to być miejsce Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata – powiedziała Alicja Kobus.

Kto kupił budynek? Tego przewodnicząca nie chciała już zdradzić. Choć próbowaliśmy się z A. Kobus skontaktować, ta nie odbierała w piątek telefonów, nie odpisała także na SMS-a naszego dziennikarza.

Sprawdź też:

Takie zachowanie szefowej gminy nie dziwi poznańskiej dziennikarki żydowskiego pochodzenia Grażyny Banaszkiewicz.

– Pani Kobus pozostaje konsekwentna w swoim dążeniu do powstania w tym miejscu hotelu. Tak się dzieje od lat, ale przez długi czas protesty były jednak skuteczne – tłumaczy.

Przypomnijmy, że już w 2010 r. pojawiły się informacje, że w dawnej synagodze może powstać ekskluzywny hotel (A. Kobus wspominała wtedy o Hiltonie) z małą częścią modlitewną.

Pomysł ten wzbudził ogromne kontrowersje i zmotywował G. Banaszkiewicz do wystosowania listu - apelu do szefowej gminy, który podpisało około 100 osób.

"Zdumiewa i oburza mnie fakt, że planuje Pani zamienić święte miejsce… w przynoszący doraźne zyski hotel" - pisała dziennikarka.

Przeciwko utworzeniu hotelu w synagodze buntował się także Seweryn Aszkenazy, znany żydowski filozof.

– Synagoga, jedna z najcenniejszych w Europie, zostanie sprzedana - przekonywał na spotkaniu zorganizowanym jesienią 2010 r.. - Ci, którzy grają rolę Żydów, sprzedali, rozgrabili to, co zostało im zwrócone z dawnych majątków. Sprzedawali, bo pieniądze miały być przeznaczone na przywrócenie świetności synagogi, ale teraz ich nie ma. Jeżeli wy, przyzwoici ludzie, nie będziecie reagować na to, co robią ci nicponie, Żydzi nie będą mieli gdzie wracać – dodawał.

Sprawdź też:

W 2012 r. okazało się, że kontrowersyjny biznesmen Krzysztof K., na którym ciążyły zarzuty w dużej aferze gospodarczej bierze udział w projekcie przebudowy poznańskiej synagogi. Obiektem zarządzała wtedy spółka Aquatic, gdzie prezesem była partnerka życiowa Krzysztofa K., a jednym z udziałowców jego syn. Wtedy też po raz kolejny wrócono do pomysłu powstania hotelu.

Rok później synagogę przejęła spółka Capital Budownictwo 2, która wydzierżawiła ją na 50 lat, miesięcznie płacąc gminie ponad 20 tys. zł. W marcu 2017 r. branżowe media podały, że w synagodze powstanie pierwszy w Polsce hotel sieci Curio by Hilton. Kolejna firma dzierżawiąca budynek otrzymała nawet zgodę na przebudowę, a także zmianę sposobu użytkowania. Znów jednak zapadła cisza.

Z naszych informacji wynika, że na rogu ul. Wronickiej i Stawnej najprawdopodobniej stanie hotel. Kto kupił nieruchomość?

– W końcowych rozmowach brała udział znana poznańska firma – twierdzi jeden z miejskich urzędników.

G. Banaszkiewicz przypomina, że kilkanaście lat temu synagoga została ponownie konsekrowana.

– Zatem w świetle praw halachicznego nie powinno się tam stawiać hotelu – podkreśla.

Próbowaliśmy się w tej sprawie kontaktować z Michaelem Schudrichem, naczelnym rabinem Polski, ale nie odpowiadał na nasze prośby.

Zobacz też:

Targowisko na Bema powstało w czerwcu 1989 r. i przez niemal całe lata 90. było to kultowe miejsce, gdzie można było kupić wszystko - od markowych ubrań po meble.Zobaczcie archiwalne zdjęcia targowiska ---->

To miejsce w Poznaniu było kultowe. Wszyscy robili tu zakupy...

Sprawdź też:

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski