Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Synod Biskupów: Kościół wysłucha tych, którzy z niego odeszli. W Poznaniu prace synodu rozpoczną się 17 października

Hubert Ossowski
Hubert Ossowski
Synod rozpocznie się w Rzymie, w obecności papieża Franciszka, w dniach 9-10 października. Kolejny jego etap, na poziomie diecezjalnym, zostanie zainaugurowany 17 października i potrwa do kwietnia 2022 roku.
Synod rozpocznie się w Rzymie, w obecności papieża Franciszka, w dniach 9-10 października. Kolejny jego etap, na poziomie diecezjalnym, zostanie zainaugurowany 17 października i potrwa do kwietnia 2022 roku. Waldemar Wylegalski
9 i 10 października w Rzymie rozpocznie się XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólnego Synodu Biskupów, którego tematem będzie synodalność. Pierwszy etap synodu, realizowany na poziomie diecezjalnym, rozpocznie się 17 października i potrwa do kwietnia 2022 roku. W otwarciu synodu, jako reprezentant Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE), weźmie udział metropolita poznański, abp Stanisław Gądecki.

Punktem wyjścia dla rozpoczynającego się synodu jest encyklika papieża Franciszka „Fratelli tutti”, ukazująca wspólnotowość, która nie wyklucza żadnego człowieka i widzi wszystkich ludzi ponad kategoriami religijnymi. Abp Gądecki zaznaczał, że synodalność jest starożytną drogą Kościoła, znaną już od czasów apostolskich. Jego zdaniem obecny synod charakteryzuje się odmienną strukturą. - Synod ma być synodem o synodalności, ćwiczeniem synodalności, uczeniem się słuchania drugiego człowieka – mówił metropolita poznański.

Siostry Raczyńskie uhonorowane

od 16 lat

Rozpoczynający się proces synodalny ma być wydarzeniem symbolicznym. Mowa między innymi o składzie przedstawicieli: Europę będzie reprezentować trzech biskupów i siedmioro świeckich. Jednym z nich będzie profesor Aleksander Bańka, który podkreślił, że życzeniem papieża Franciszka jest, by synod w znacznym stopniu angażował osoby świeckie. - Papież zaprasza nas do drogi, która łączy się z budzeniem poczucia podmiotowości w Kościele i refleksją nad tym, co nam daje wspólne dziedzictwo, którym jest chrzest – tłumaczył.

Synod w 2021 roku - na czym polega

Synod rozpocznie się w Rzymie, w obecności papieża Franciszka, w dniach 9-10 października. Kolejny jego etap, na poziomie diecezjalnym, zostanie zainaugurowany 17 października i potrwa do kwietnia 2022 roku. Wreszcie, zakończy się zgromadzeniem synodalnym w Rzymie w 2023 roku. Zamierzeniem synodu, jak podkreślają przygotowane w tym celu dokumenty, jest słuchanie bez uprzedzeń, również wsłuchanie się w dialog ze społeczeństwem oraz innymi wyznaniami chrześcijańskimi.

W archidiecezji poznańskiej odpowiedzialny za pracę synodu jest ks. dr Mirosław Tykfer. Jego zdaniem, niezwykle istotną kwestią drogi synodalnej, zwłaszcza w polskim kontekście, jest budowanie narodowego i wewnątrzkościelnego pojednania. - Jesteśmy w społeczeństwie, ale również w Kościele, ogromnie podzieleni – mówił Katolickiej Agencji Informacyjnej ks. Tykfer. - Droga wzajemnego słuchania jest drogą leczenia ran, które już zdążyliśmy sobie zadać.

Co będzie celem synodu Kościoła?

Ks. Tykfer wyjaśnia, że w archidiecezji poznańskiej została wypracowana koncepcja metodologii konsultacyjnej, która akcentuje pracę w trzech kierunkach. Pierwszy z nich wiąże się z działaniem w strukturach kościelnych, poprzez parafie i wspólnoty. Z kolei drugi to próba zaangażowania w prace synodalne grupy ludzi poza strukturami Kościoła. - Mogą to być ludzie, którzy nie należą już do wspólnot, nie przyjdą do parafii, nie chodzą do kościoła, a nawet nie są ochrzczeni, mogą to być migranci, członkowie jakichś mniejszości – wylicza. - Zależałoby nam, by móc ich wysłuchać a także by oni mogli w jakiś sposób i w jakiejś przestrzeni spotkać się także z ludźmi Kościoła, tak, by doprowadziło to do rozmowy i szukania wspólnej drogi.

Trzecim sposobem konsultacji mają być indywidualne rozmowy i odpowiedzi na pytania, które zaproponował Watykan.

Rozpoczął się nowy rok akademicki. W Poznaniu po długiej przerwie pojawiły się tysiące nowych studentów z różnych części kraju, a także z zagranicy. By ułatwić im adaptację w naszym mieście przygotowaliśmy “Poradnik dla studenta w Poznaniu”. Znajdziecie w nim informacje o tym, jak poruszać się po mieście, gdzie tanio zjeść obiad, dokąd wybrać się na imprezę i co można robić w czasie wolnym w Poznaniu.  Zobacz wskazówki -->

Poradnik dla studenta w Poznaniu. Jak poruszać się po mieści...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski