Syria: Seria krwawych zamachów bombowych na przedmieściach...

  Syria: Seria krwawych zamachów bombowych na przedmieściach Damaszku. Nie żyje ponad 12 osób

  Aleksandra Gersz AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Do krwawych zamachów doszło w mieście As-Sajjida Zajnab na południowych przedmieściach Damaszku, niecałe 10 km od centrum syryjskiej stolicy. Dwóch mężczyzn wysadziło się w powietrze przy bramie miasta, trzeci kierował samochodem pułapką, który eksplodował na ulicy al-Teen, niedaleko meczetu Zajnab bint Ali - najważniejszej szyickiej świątyni w Syrii, w której znajduje się grób jednej z wnuczek proroka Mahometa.


  BBC, które powołuje się na syryjską agencję Sana, podaje, że zginęło co najmniej dwanaście osób, a ponad 55 jest rannych. Wielu z nich jest w stanie ciężkim. Wśród ofiar są także dzieci. Jakiś czas po ataku Państwo Islamskie poinformowało za pośrednictwem własnej agencji informacyjnej Amaq, że to ono stoi za sobotnimi zamachami.

  As-Sajjida Zajnab jest większości zamieszkane przesz szyitów i już wielokrotnie było celem ataków dżihadystów, szczególnie sunnickiego ISIS, które uważa szyicki odłam islamu za herezję. W tym roku w zamachach w tym mieście na przedmieściach Damaszku zginęło ponad 150 osób. Do co najmiej dwóch z nich oficjalnie przyznało się Państwo Islamskie.

  Znaczenie meczetu Zajnab bint Ali spowodowało, że w wojnę domową w Syrii zaangażowali się szyiccy wojownicy z regionu, w tym m.in. libańska organizacka Hezbollah, która walczy po stronie prezydenta Syrii Baszara al-Assada. Ich celem jest ochrona świątyni przed skutkami militarnego konfliktu. Jak zauważa korespondent BBC Alan Johnston, to skupienie się szyitów popierających al-Assada w As-Sajjida Zajnab przyczyniło się właśnie do regularnych ataków w tym mieście przeprowadzanych przez wrogów syryjskiego rządu.

  W trwającej już pięć lat wojnie w Syrii zginęło ponad 250 tys. ludzi, a 11 mln. Syryjczyków opuściło swoje domy.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo