Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

System darmowych porad prawnych. Będzie spełnioną obietnicą Ewy Kopacz?

Łukasz Kłos
archiwum Polskapresse
W gmachu Ministerstwa Sprawiedliwości trwają ostatnie szlify przy ustawie wprowadzającej darmową pomoc prawną dla najuboższych, seniorów i ludzi w potrzebie. Tuż po świętach projekt ma stanąć na posiedzeniu Rady Ministrów, po to, by jak najszybciej trafił do Sejmu. Tempo dla polityków jest ważne, bo to jedna z obietnic premier Ewy Kopacz złożonych podczas exposé.

Rządowy projekt przewiduje powołanie Centrum Informacji Prawnej. W planach jest utworzenie ponad 1,5 tys. placówek CIP - minimum po dwie w każdym powiecie. W punktach tych będziemy mogli skorzystać z bezpłatnej porady prawnej. Prawnicy zatrudnieni w CIP pomogą też sformułować pismo urzędowe, wypełnić wniosek lub wskażą instytucję, do której najlepiej zwrócić się z własnym problemem - słowem, pomogą na każdym przedsądowym etapie załatwiania pilnej dla nas sprawy. Nie będą jednak mogli reprezentować nas przed sądem. To zadanie pozostanie w gestii adwokatów i radców prawnych - a za ich pracę zapłacimy już na ogólnych zasadach.

Pomoc CIP skierowana jest do osób, które ukończyły 75 rok życia, kombatantów i weteranów, rodzin wielodzietnych (posiadających Kartę Dużej Rodziny), podopiecznych ośrodków pomocy społecznej, bądź też osób dotkniętych klęską żywiołową lub poważną awarią techniczną. - Projektowana ustawa zakłada współpracę rządu, samorządu, samorządów zawodowych i organizacji pozarządowych w zakresie świadczenia nieodpłatnej pomocy prawnej - tłumaczy Patrycja Loose, rzeczniczka Ministerstwa Sprawiedliwości. - Założeniem systemu nieodpłatnej pomocy prawnej jest wyrównanie szans w dostępie do porad prawnych.

Uzupełnieniem przedsięwzięcia ma być ogólnopolska infolinia. Dzwoniąc, będzie można zasięgnąć prostej porady. Przewiduje się utworzenie 42 stanowisk. Jak zapewniają przedstawiciele ministerstwa, zaletą tego rozwiązania jest brak obowiązku podawania danych osobowych w celu uzyskania informacji. - Tak naprawdę, to mamy dwa projekty wprowadzające bezpłatne porady prawne. Pierwszy - przygotowywany przez rząd i drugi - autorstwa posłów PSL, złożony pod koniec ubiegłego roku - zauważa Marek Biernacki, poseł PO, były minister sprawiedliwości, członek sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.


[email protected]


Cały artykuł na ten temat przeczytasz w weekendowym, papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego"z 4.04.2015 r. albo kupując e-wydanie gazety

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: System darmowych porad prawnych. Będzie spełnioną obietnicą Ewy Kopacz? - Dziennik Bałtycki

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski