Sytuacja PBG Basket coraz bardziej dramatyczna

Marek Lubawiński
Adam Wójcik (nr 10) i jego koledzy z PBG Basket ponieśli niestety kolejną porażkę W. Wylegalski
Po 20 minutach spotkania PBG Basket Poznań z Kotwicą Kołobrzeg zanosiło się na prawdziwy pogrom drużyny prowadzonej przez Eugeniusza Kijewskiego. Goście prowadzili 47:30, a poznaniacy grali wręcz fatalnie, razili nieskutecznością pod koszem rywali. Akcje ofensywne były bardzo nieporadne, momentami koszykarze PBG Basket sprawiali wrażenie, jakby spotkali się na parkiecie po raz pierwszy.

Trener Kijewski twierdzi, że na treningach zawodnicy pracują nadzwyczaj mocno, z wielkim poświęceniem i zaangażowaniem, którego niestety, potem nie widać w trakcie pojedynków o punkty.
Początek sobotniego spotkania był nawet wyrównany. Po trzech minutach kołobrzeżanie objęli prowadzenie, które potem systematycznie powiększali. Poznaniacy próbowali niwelować przewagę rzutami za trzy punkty. Zza linii 6,25 metra starali się trafić Adam Wójcik, Bobby Brannen, Miah Davis i Gerald Brown. Pudłowali jednak niemiłosiernie. W całym meczu gospodarze 18 razy rzucali za trzy, a trafili tylko dwukrotnie, co daje skuteczność 11 procent. W siódmej minucie Kotwica prowadziła 19:10.

W drugiej kwarcie w dalszym ciągu dominowali goście, którzy w swych szeregach nie mają gwiazd, ale stanowią bardzo wyrównany zespół, dziewięciu zawodników gra na bardzo zbliżonym poziomie i to pozwala ogrywać rywali. A w PBG Basket zadziwia huśtawka formy poszczególnych graczy. Na przykład w sobotę z dobrej strony pokazali się Wojciech Szawarski i Alex McLean, a zawiódł na przykład Bobby Brannen. W następnym meczu może być odwrotnie. W ciągu pierwszych siedmiu minut drugiej kwarty poznaniacy zdobyli tylko cztery punkty.

W trzeciej kwarcie na parkiecie pojawił się Jan Mocnik. Słoweniec wcześniej był bardzo krytykowany, ale tym razem wniósł do gry sporo ożywienia. Mógł nawet zostać bohaterem spotkania, gdyby lepiej wykonywał rzuty wolne. Miał osiem szans, a wykorzystał tylko trzy. Gdyby trafił wszystkie, to PBG Basket pewnie wygrałby z Kotwicą, bo przewaga gości zaczęła topnieć w szybkim tempie. W 36. minucie był już remis - 68:68. Przy stanie 70:70 Mocnik dwukrotnie spudłował z linii rzutów wolnych, dobitka McLeana też była niecelna, a Paweł Kikowski trafił za dwa, był przy tym faulowany i goście znad morza wygrywali 73:70. Ostatecznie Kotwica zwyciężyła 81:77.

- Dwie różne połowy, dwa różne mecze - powiedział Eugeniusz Kijewski. - W pierwszej zagraliśmy fatalnie w defensywie, straciliśmy 47 punktów na własnej hali. Potem dużo dobrego do gry wniósł Mocnik, był agresywny w defensywie i mimo paru niecelnych rzutów, to właśnie dzięki niemu ta defensywa zaczęła dobrze funkcjonować. Zabrakło troszeczkę szczęścia.

- Jeżeli będziemy się prezentować tak, jak w drugiej połowie, to możemy ograć każdego, a jeśli będziemy grać tak, jak w początkowych 25 minutach, to wtedy nie wygramy meczu - dodał Wojciech Szawarski, najlepszy gracz PBG Basket.

PBG Basket Poznań - Kotwica Kołobrzeg 77:81
(16:27, 14:20, 22:16, 25:18)
PBG Basket:
PBG Basket: Szawarski 22 (1x3), McLean 14, Wójcik 11 (1x3), Davis 8, Mocnik 7, Brown 6, Bigus 5, Flieger 2, Brannen 2, Prus 0, Smorawiński 0.
Kotwica: Crone 13 (1x3), Kikowski 12 (2x3), Przybyszewski 11 (1x3), Mills 10 (2x3), Hamilton 10 (1x3), Naymick 8, Barrett 7, Stelmach 6 (1x3), Cielebąk 4.