Szachista z Niemiec najlepszy w Trzciance

LUMAR
Pierwsza trójka turnieju w Trzciance. Od lewej Łukasz Cyborowski, Arkadij Najdicz i Oleksandr Mojsiejenko. Archiwum
Arkadij Najdicz, niemiecki szachista łotewskiego pochodzenia wygrał w Trzciance drugi międzynarodowy turniej pamięci Ferdynanda Dziedzica, zawodnika, sędziego i wychowawcy wielu pokoleń trzcianeckich szachistów.

W dziewięciu rundach zgromadził 7,5 punktu, a o jego sukcesie zadecydowały baraże. Tyle samo punktów uzyskali kolejni zawodnicy: Ukrainiec Oleksandr Mojsiejenko, Łukasz Cyborowski (Pasjonat Dankowice) i Grzegorz Gajewski (PGNiG Polonia Warszawa). W zawodach wzięło udział 188 zawodniczek i zawodników.

W turnieju wystąpił także Włodzimierz Schmidt, mający w dorobku 14 medali mistrzostw kraju - siedem złotych, dwa srebrne i pięć brązowych. 69-letni zawodnik Pocztowca Poznań triumfował w pięciu partiach, zgromadził 6,5 punktu i został sklasyfikowany na 19. miejscu. Najwyżej z wielkopolskich szachistów uplasował się Klaudiusz Urban z Pocztowca, który zajął ósme miejsce.

Najlepsze kobiety to Edyta Jakubiec (TKKF Drogowiec Kraków) i wicemistrzyni Polski Joanna Majdan-Gajewska (AKSz Hetman-Politechnika Koszalińska).

Najmłodszym uczestnikiem zawodów był siedmioletni Michał Wieczorek z Trzcianki. Zwycięzcą w kategorii najlepszy wychowanek Ferdynanda Dziedzica został, tak jak w ubiegłym roku, Paweł Bęben (MKS przy MDK Trzcianka).

- Nie grałem jeszcze w tak dobrze zorganizowanym turnieju. Doskonałe zawody, mocna konkurencja. Cieszę się, że udało mi się tu dziś wygrać, bo naprawdę nie było łatwo. Gratuluję pozostałym szachistom i do zobaczenia za rok. Już wpisałem sobie trzcianecki turniej do kalendarza - powiedział Arkadij Najdicz zwycięzca turnieju w Trzciance.