Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szachty: Warto wybrać się na spacer. Pierwszy etap prac dobiegł końca [ZDJĘCIA]

AJ
Wokół glinianek pojawiły się asfaltowe alejki, stanęły ławki i kosze na śmieci. Prace będą kontynuowane w przyszłym roku
Wokół glinianek pojawiły się asfaltowe alejki, stanęły ławki i kosze na śmieci. Prace będą kontynuowane w przyszłym roku Rada Osiedla Świerczewo
Wokół glinianek pojawiły się asfaltowe alejki, stanęły ławki i kosze na śmieci. Prace będą kontynuowane w przyszłym roku.

Mieszkańcy Świerczewa, którzy wybiorą się na spacer wokół glinianek nie zapadną się już w błocie. Wokół Szachtów pojawiły się asfaltowe alejki, ławki i kosze na śmieci. Spacerowiczów kierują do celu tablice, na których umieszczono nazwy alejek i stawów. Piesi dowiedzą się z nich jaka odległość dzieli ich od danego miejsca. Pierwszy etap zagospodarowania parku Świerczewo dobiegł końca. W przyszłym roku prace będą jednak kontynuowane. Wiosną posadzone zostaną drzewa. Z czasem przybędzie też utwardzonych ścieżek.

- Do tej pory powstał prawie kilometr alejek od ulicy Roberta Kocha, w stronę stawu Parkowego aż do strumienia Junikowskiego - wylicza Tomasz Wierzbicki, przewodniczący Zarządu Osiedla Świerczewo. - W przyszłym roku planujemy budowę kolejnych dróżek - aż do granicy z Luboniem oraz od strony ulicy Leszczyńskiej.

Luboń włączy się do współpracy. Władze tego miasta zleciły już przygotowanie projektu. Swoje ścieżki chce wybudować też w 2015 roku Rada Osiedla Fabianowo-Kotowo. Być może w przyszłości na Szachtach powstanie także kąpielisko. Wpierw jednak stawy zostaną oczyszczone. Jak mówią radni osiedlowi, ludzie i tak się tam kąpią, warto więc, aby mogli to robić bezpiecznie.
Na dotychczasowe prace wydano 374 tysięcy złotych. Prawie połowa tej kwoty (174 tys. zł) pochodziło z budżetu Rady Osiedla Świerczewo. Pozostałą część (200 tys. zł) udało się pozyskać z miejskiego grantu. Tyle samo pieniędzy radni osiedlowi otrzymają z grantu w przyszłym roku. Umilenie czasu spacerowiczom to jednak nie jedyne plany. Mają oni czegoś się przy okazji przechadzki dowiedzieć.

- Chcemy, by na Szachtach powstały szlaki edukacyjne oraz drewniana wieża widokowa, z której będzie można podziwiać te tereny - wylicza Tomasz Wierzbicki.

Glinianki to blisko 40 stawów, które powstały podczas rozbiórki części umocnień twierdzy Poznań. Za tereny cenne przyrodniczo uznano je w latach 70. Przez długo czas Szachty były bardzo zaniedbane. O ich zagospodarowaniu mówi się od 2009 r. Początkowo problemem były kwestie własnościowe. Nie wiadomo było do kogo należy część gruntów wokół stawów. Z czasem udało się ustanowić jednego gospodarza terenu. W 2013 r. około 80 ha Szacht miasto przekazało w opiekę Zarządowi Zieleni Miejskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski