Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szacun dla Zawodowców: Więcej uczniów w zawodówkach i technikach

Anna Jarmuż
Szacun dla Zawodowców: Więcej uczniów w zawodówkach
Szacun dla Zawodowców: Więcej uczniów w zawodówkach Lukasz Gdak
Od dwóch lat miasto Poznań inwestuje w promocje szkolnictwa zawodowego. Są pierwsze efekty, ale nadal pozostaje wiele do zrobienia.

Kampania „Szacun dla Zawodowców”, organizowana od dwóch lat przez miasto Poznań, odniosła skutek. W tym roku naukę w technikach i szkołach zawodowych rozpocznie więcej uczniów niż w latach ubiegłych. Niestety, młodzież wciąż częściej wybiera modne niż potrzebne zawody.

Większe zainteresowanie
W roku szkolnym 2014/2015 w pierwszych klasach techników było 1890 uczniów, a szkół zawodowych - 426. Rok później do tych pierwszych przyjętych zostało 2185 osób, a drugich 492 osób. We wrześniu 2016 r. naukę w technikach rozpocznie 2388 uczniów, a w szkołach zawodowych - 496 (dane na początek sierpnia).

Zobacz komentarz: To jest czas dla dobrych doradców

- Niewątpliwie szeroka akcja promocyjna miasta przełożyła się na wzrost zainteresowania szkolnictwem zawodowym - mówi Andrzej Kaczmarek, dyrektor Zespołu Szkół Handlowych. - Sam je zauważam. Jeszcze dwa lata temu otwierałem dziewięć klas kształcących w zawodzie, dziś mam ich jedenaście. Część zawodów traci na popularności, ale powstają nowe (w Zespole Szkół Handlowych będzie to np. technik lotniskowych służb operacyjnych przyp. red).

Jak mówi dyrektor ZSH, dzięki akcji młodzi ludzie są lepiej doinformowani niż kiedyś. Zdają sobie sprawę, że po technikum lub szkole zawodowej mają większe szanse na znalezienie pracy.

- Ważne jest też, że dyrektorzy szkół zawodowych ze sobą współpracują. Stawiamy na promocję zawodów, a nie konkretnych szkół - zauważa Andrzej Kaczmarek.
Brakuje dekarzy i blacharzy
Wśród najchętniej wybieranych przez młodzież zawodów są technik: informatyk, pojazdów samochodowych, elektronik, logistyk, budownictwa, ekonomista i organizacji reklamy. Jeśli chodzi o szkoły zawodowe dominują fryzjerzy i kucharze.

- Arena Zawodowców, targi edukacyjne, doradztwo zawodowe w gimnazjach - to wszystko spowodowało, że zainteresowanie szkołami zawodowymi wzrasta - mówi Jerzy Małecki, dyrektor Zespołu Szkół Łączności. - Młodzież nadal jednak woli kształcić się w kierunku informatyka niż teleinformatyka. A to ten drugi zawód daje większe możliwości pracy.

Podobnie jak technik automatyk sterowania ruchem kolejowym, której to klasy nie udało się w tym roku utworzyć.

- To nowy kierunek w gospodarce. W nim jest przyszłość. Niestety, nie przekłada się to na zainteresowanie młodzieży - mówi Jerzy Małecki.

Wśród przyszłościowych zawodów, które nie cieszą się zainteresowaniem uczniów są też m.in. dekarz, lakiernik, blacharz czy instalator.

- Po wszystkich tych kierunkach uczniowie mają pewną, dobrze płatną pracę, lecz ich nie wybierają - tłumaczy Arkadiusz Dratwa, dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych.
Jak wyjaśnia, w ostatnich latach pracodawcy dużo częściej niż kiedyś poszukują wykwalifikowanej kadry. Finansują naukę przyszłych pracowników, nawiązują ze szkołami umowy patronackie. To nie pomaga.

- Kampania promocyjna to dobra droga. Powinna ona jednak być skierowana nie tylko do uczniów, lecz też ich rodziców - mówi Arkadiusz Dratwa. - Działania promocyjne powinny rozpocząć się dużo wcześniej. Nie dwa miesiące przed rekrutacją, lecz w już w październiku lub jeszcze wcześniej - gdy uczeń jest w pierwszej klasie gimnazjum.

Zobacz komentarz: To jest czas dla dobrych doradców

Promocja zawodowców
W 2015 r. Rok później odbyła się jej druga edycja. Władze Poznania deklarują, że działania promocyjne będą kontynuowane.
Miasto uruchomiło stronę internetową (zawodowcy. poznan.pl), na której gimnazjaliści, rodzice i pracodawcy mogą znaleźć praktyczne informacje na temat szkół i potrzeb rynku pracy. To jednak nie koniec. W zeszłym roku w poznańskiej Arenie odbyła się akcja „Arena Zawodowców”, podczas której swoją ofertę zaprezentowały wszystkie technika i zawodówki z Poznania i powiatu. Uczniowie mogli brać udział w licznych konkursach i spotkaniach z ciekawymi ludźmi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski