Szalony rzut i wygrana Biofarmu, Enea AZS lepsza od gorzowianek, ale tylko do przerwy

Rzut za trzy punkty w ostatniej sekundzie Piotra Wielocha przesądził o wygranej Biofarmu Basket w Pruszkowie Fot. Waldemar Wylegalski
To był udany weekend dla męskich drużyn z Wielkopolski i dla młodych koszykarek Enei AZS i MUKS. Nie powiodło się natomiast poznańskim akademiczkom i koszykarkom z Ostrowa w rozgrywkach ekstraklasy.

Walczący o pierwszą ósemkę ostrowianie tylko do przerwy mieli problemy z rozmontowaniem defensywy warszawskiej Legii. Po zmianie stron, a konkretnie w czwartej kwarcie gospodarze włączyli piąty bieg i dość pewnie pokonali najsłabszą drużynę PLK. Dobre zawody rozegrał Aaron Johnson, a Adam Łapeta ustanowił swój rekord punktowy w sezonie.

W męskiej I lidze wicelider z Leszna wyraźnie ograł na wyjeździe SKK Siedlce. W dużo bardziej dramatycznych okolicznościach po wygraną sięgnęli również koszykarze Biofarmu Basket Poznań. Wreszcie podopieczni Przemysława Szurka nie przespali czwartej kwarty i dzięki szalonemu rzutowi Piotra Wielocha w ostatniej sekundzie przerwali złą passę i zachowali szanse na awans do fazy play-off.

W ekstraklasie koszykarek obie nasze drużyny grały z wyżej notowanymi rywalami i ostatecznie wyraźnie przegrały, choć poznanianki napędziły strachu gorzowiankom, prowadząc do przerwy różnicą ośmiu punktów. Po zmianie stron gorzowska machina wyraźnie jednak nabrała rozpędu i rzuciła zespołowi Marka Lebiedzińskiego aż 33 punkty. Tradycyjnie już najskuteczniejsza była Jazmine Davis.

Wyniki w ligach koszykówki

PLK: BM Slam Stal Ostrów – Legia Warszawa 75:60 (15:19, 17:16, 17:12, 26:13)
Najwięcej dla Stali: Johnson 26, Łapeta 19 i Kostrzewski 8.
PLKK: Enea AZS Poznań – AZS AJP Gorzów 80:97 (22:24, 26:16, 12:33, 20:24) Najwięcej dla Enei: Davis 27, Rymarenko 11 i Woźniak 9.
Ostrovia – Wisła Can-Pack Kraków 65:77 (20:22, 12:14, 19:23, 14:18)
Najwięcej dla Ostrovii: Mfoula 14, Jones 13 i Jasnowska 9.
I liga koszykarzy: ZB Pruszków – Biofarm Basket Poznań 88:90 (31:27, 17:18, 23:21, 17:24) Najwięcej dla Biofarmu: Wieloch 19, Struski 17 i Fiszer 16.
SKK Siedlce – Jamalex Polonia Leszno 77:97 (15:24, 17:22, 17:32, 28:19) Najwięcej
d la Polonii: Kaczmarzyk 36, Trubacz 18 i Wrona 15.
Turnieje półfinałowe MP koszykarek do lat 22: Awans Enei AZS i MUKS Poznań