Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczepienia dzieci od 12 do 15 lat: Jest decyzja rządu. Znamy termin. Od kiedy szczepienia przeciw COVID-19 uczniów w szkołach?

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Od 7 czerwca dzieci w wieku 12-15 lat będą mogły przyjąć szczepienie przeciw COVID-19. Szczepienia w szkołach rozpoczną się dopiero po wakacjach.
Od 7 czerwca dzieci w wieku 12-15 lat będą mogły przyjąć szczepienie przeciw COVID-19. Szczepienia w szkołach rozpoczną się dopiero po wakacjach. Archiwum
- W czerwcu ruszą szczepienia dzieci od 12. roku życia w populacyjnych punktach szczepień - poinformował we wtorek, 1 czerwca, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Jak mówią przedstawiciele rządu, szczepienia w punktach ruszą już 7 czerwca. Z kolei we wrześniu możliwe będzie szczepienie uczniów w szkołach. Co więcej minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że od 1 czerwca Polska przystąpiła do systemu Unijnych Certyfikatów Covidowych.

- Podjęliśmy decyzje, że od 7 czerwca rozpocznie się szczepienie dzieci w wieku 12-15 lat. To ponad 2,5 mln uczniów, którzy uczą się w 24 tys szkół i placówkach oświatowych

- mówił minister Michał Dworczyk, szef KPRM.

I dodawał: - Po analizie sytuacji i wymianie opinii ustaliliśmy, że na razie wszystkie dzieci będą szczepiły się w punktach szczepień populacyjnych i powszechnych. Nie rozpoczniemy przed wakacjami szczepień w szkołach. Rozpoczniemy je od września.

Szczepienia dla dzieci już wkrótce

Obecnie, jak podkreślał minister Dworczyk, toczą się badania nad dopuszczeniem do szczepień dzieci w wieku 7-12 lat.

- Jest szansa, że te wyniki pojawią się we wrześniu. Oczywiście, jeżeli okażą się pozytywne, to my również będziemy podejmowali decyzje w sprawie szczepień dzieci młodszych - wyjaśniał szef KPRM.

Jak tłumaczą przedstawiciele rządu, szczepienia dzieci w szkołach, o których w ostatnim czasie było głośno, będą możliwe dopiero od września.

- W ramach naszych obowiązków w czerwcu rozpoczynamy akcję informacyjną. Prześlemy do wszystkich szkół, do wszystkich dyrektorów i wychowawców materiały informacyjne na temat szczepień, ich etapów i możliwości zaszczepienia się już teraz, ale też na temat tego, co będzie po wakacjach

- tłumaczył minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

I dodawał: - W drugim tygodniu września (6-10) będziemy mieli zbieranie kwestionariuszy medycznych. Dyrektorzy szkół będą mogli otrzymać te kwestionariusze od wszystkich rodziców uczniów zainteresowanych szczepieniami - tych, którzy jeszcze do tego czasu się nie zaszczepią. Na podstawie tego w trzecim tygodniu września (13-17) przeprowadzimy akcję szczepień w szkołach. Będzie ona uzależniona od tego, ilu chętnych będzie w poszczególnych placówkach. To dyrektorzy szkół będą decydować o tym, czy chcą, żeby na terenie szkoły zorganizować punkt szczepień - to jest możliwe, czy też uczniowie będą mogli zaszczepić się w populacyjnych punktach.

Po opublikowaniu przez firmę Pfizer specyfiki szczepionki przeciwko Sars-CoV-2, pojawiło się wiele niejasności i fake newsów odnośnie tego, kto może, a kto nie może być poddany szczepieniom. Skonsultowaliśmy ten temat z prof. Joanną Zajkowską z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białymstoku i opracowaliśmy wykaz niektórych grup osób (np. kobiety w ciąży, dzieci) oraz wykaz najczęstszych chorób, których występowanie budzi wątpliwości czytelników odnośnie możliwości zaszczepienia.Na kolejnych slajdach odpowiadamy na pytania, czy np. osoby chorujące na nowotwory, cukrzycę, alergie, choroby serca, nadciśnienie tętnicze lub po przebytych udarach lub zawałach mogą być poddane szczepieniom czy nie. Rozwiewamy też wątpliwości odnośnie szczepień kobiet w ciąży, matek karmiących czy też dzieci.Kto nie powinien się szczepić, a kto może to zrobić? Aby przejść do poszczególnych grup pacjentów przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Kto nie powinien szczepić się przeciw koronawirusowi? Te oso...

Unijne Certyfikaty Covidowe już dostępne w Polsce

Co więcej, podczas konferencji ministrów poinformowano również o możliwości pobierania Unijnych Certyfikatów Covidowych.

- Niezalenie od kwestii szczepienia dzieci, chciałem powiedzieć, że dzisiaj jest również ważna data - Polska przystępuje do systemu Unijnych Certyfikatów Covidowych. To system stworzony przez Komisję Europejską po to, żeby móc ułatwić swobodne podróżowanie w Unii Europejskiej podczas pandemii

- mówił minister zdrowia Adam Niedzielski.

I dodawał: - Ten system certyfikatów to elektroniczny dowód na to, że osoba albo przebyła chorobę COVID-19 i ma status ozdrowieńca. Drugi obszar, w którym certyfikaty będą wydawane, to jest kwestia negatywnego testu na COVID-19 (tylko na podstawie testów PCR - dop. red.). I wreszcie trzeci typ certyfikatu, o którym mówimy od dawna i który interesuje nas wszystkich najbardziej, to ten, który potwierdza zaszczepienie przeciw COVID-19.

Certyfikat można pobrać z Internetowego Konta Pacjenta już od 1 czerwca. Występuje on w dwóch wersjach - elektronicznej oraz w formacie PDF, który po pobraniu można wydrukować.

Czego nie wolno robić przed szczepieniem na COVID!

Czego nie robić przed szczepieniem na koronawirusa? Nie rób ...

Lekarze każdego dnia dowiadują się więcej o koronawirusie. Każdy przypadek COVID-19 ma indywidualny przebieg. U większości zakażonych osób rozwiną się objawy o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu. Takie osoby wyzdrowieją bez konieczności hospitalizacji.Jak sprawdzić, czy przeszło się zarażenie koronawirusem w bezobjawowy sposób? Przedstawiamy TOP 7 najczęstszych fizycznych objawów, które mogą wskazywać, że właśnie miałeś koronawirusa.Sprawdź, czy je masz >>>

Koronawirus - czy już go miałeś? Zobacz, jak można to sprawd...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski