Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat. Pfizer zakończył badania kliniczne. Wirusolog: "Dzieci przechodzą ciężej zakażenie mutacją Delta"

Sylwia Rycharska
Sylwia Rycharska
7 czerwca ruszyły szczepienia przeciw COVID-19 nastolatków w wieku 12-15 lat.
7 czerwca ruszyły szczepienia przeciw COVID-19 nastolatków w wieku 12-15 lat. Karolina Misztal
Od 7 czerwca 2021 r. rodzice mogą zapisywać na szczepienia przeciw COVID-19 dzieci w wieku 12–15 lat. Teraz Pfizer ogłosił, że zakończył badania kliniczne w grupie wiekowej 5-11 lat. Poznański wirusolog dostrzega w tym szansę, że szkoły funkcjonujące stacjonarnie przestaną być problemem w transmisji koronawirusa. Tym bardziej, że - jak podkreślił - najnowsze badania nad wariantem Delta pokazują, że dzieci przechodzą ciężej zakażenie.

Pfizer zakończył badania nad grupą osób poniżej 12. roku życia

- Szczepionka ta jest wysoce skuteczna również w tej grupie wiekowej. Mam nadzieję, że w przeciągu kilku tygodni Europejska Agencja Leków (EMA) wyrazi zgodę, żeby ten preparat wszedł na rynek i szkoły przestaną być problemem

- mówi dr Paweł Zmora, wirusolog z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu.

Zobacz też: Znamy decyzję w sprawie trzeciej dawki szczepionki:

od 16 lat

Jak podkreśla poznański wirusolog, jeśli chcemy pozbyć się wirusa, musimy szczepić też dzieci, które uczestniczą w jego transmisji. Przy zaszczepieniu 70-80 proc. populacji wirus SARS-CoV-2 nie powinien rozprzestrzeniać się, więc nie powinniśmy obserwować nowych zakażeń. Dr Zmora dodaje, że zależność taką widzimy już w tej chwili, ponieważ 90 proc. osób hospitalizowanych, czy też zgłaszających się do lekarza ze względu na zakażenie SARS CoV-2, stanowią niezaszczepieni.

Szczepienie dzieci na COVID-19, Delta a zdalne nauczanie

Jak podaje rządowy raport, wykonano 1,5 mln szczepień przeciw COVID-19 u osób w wieku 12-17 lat. Naukowiec z ICHB PAN zwraca uwagę, że dzieci należało szczepić już w wakacje, aby podczas powrotu do szkół we wrześniu były już chronione. Odporność nabywa się po kilkunastu dniach po drugiej dawce. Jego zdaniem zabrakło dobrej kampanii informacyjnej o szczepieniach.

Trwa głosowanie...

Czy zaszczepisz swoje dziecko przeciw COVID-19?

Głos Wielkopolski

- Najnowsze badania nad wariantem Delta pokazują, że dzieci przechodzą ciężej zakażenie, dlatego wprowadzenie nauki zdalnej byłoby lepszym rozwiązaniem w momencie, gdy rzeczywiście przejdziemy próg 1 tys. nowych zakażeń dziennie

- wyjaśnia wirusolog dr Paweł Zmora.

Przy czym uważa, że należy brać pod uwagę też inne dwa wskaźniki:

  • R - pokazujący, ile osób statystycznie zakaża się przez jednego zakażonego,
  • procent pozytywnych testów wobec wszystkich osób, którym zostały one wykonane.

R powyżej jedności, powinno niepokoić rządzących. Natomiast osiągnięcie poziomu pozytywnych testów powyżej 5 proc. powinno stać się zapowiedzią wprowadzenia ostrych obostrzeń.

Zobacz najpopularniejsze osoby z Polski, które pochwaliły się, czym zostały zaszczepione. Która szczepionka okazała się najbardziej popularna wśród sław? Sprawdź!Czytaj dalej. Kliknij tutaj lub przesuń --->

Jaką szczepionkę wybrali: prezydent, politycy i celebryci? Z...

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski