Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczepienia obowiązkowe nauczycieli przeciwko COVID-19. Czy niezaszczepieni nauczyciele są problemem w szkołach?

Sylwia Rycharska
Sylwia Rycharska
Dyrektorzy, z którymi rozmawialiśmy, podkreślają, że większość nauczycieli jest już po szczepieniach – w Poznaniu to ponad 70 proc. W II LO tylko 3 dydaktyków (z 63) z powodów zdrowotnych nie mogło przyjąć szczepionki, co daje ponad 90-procentową zaszczepioną kadrę. Podobnie jest w Zespole Szkół Łączności czy w Szkole Podstawowej nr 51, a w Szkole Podstawowej nr 11 kadra jest zaszczepiona w 70-80 proc. Jak usłyszeliśmy, w tych szkołach niezaszczepieni nie stanowią problemu, ponieważ jest ich bardzo mało.
Dyrektorzy, z którymi rozmawialiśmy, podkreślają, że większość nauczycieli jest już po szczepieniach – w Poznaniu to ponad 70 proc. W II LO tylko 3 dydaktyków (z 63) z powodów zdrowotnych nie mogło przyjąć szczepionki, co daje ponad 90-procentową zaszczepioną kadrę. Podobnie jest w Zespole Szkół Łączności czy w Szkole Podstawowej nr 51, a w Szkole Podstawowej nr 11 kadra jest zaszczepiona w 70-80 proc. Jak usłyszeliśmy, w tych szkołach niezaszczepieni nie stanowią problemu, ponieważ jest ich bardzo mało. Waldemar Wylegalski
W piątek, 10 grudnia 57 szkół w Wielkopolsce było zamkniętych całkowicie z powodu koronawirusa, więc uczniowie uczyli się zdalnie. Jak przekazują lekarze, szczepienia nie zapobiegają, ale zmniejszają ryzyko ciężkiego przebiegu choroby oraz rozprzestrzeniania się wirusa. Zapytaliśmy dyrektorów szkół, czy niezaszczepieni nauczyciele stanowią problem w szkołach.

- Szczepienia nie zapobiegają, ale zmniejszają ryzyko ciężkiego przebiegu choroby, zmniejszają ryzyko hospitalizacji, ale też w ogromnym stopniu wpływają na rozprzestrzenianie się wirusa. Dlatego decyzja, aby nauczyciele, tak samo jak pracownicy ochrony zdrowia, obowiązkowo byli zaszczepieni, znacznie poprawia bezpieczeństwo wszystkich

- mówi dr hab. n. med. Ewelina Gowin, zastępca kierownika oddziału obserwacyjno-zakaźnego w SZOZ nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu.

Trwa głosowanie...

Czy szczepienia nauczycieli powinny być obowiązkowe?

Głos Wielkopolski

Nauczyciele stanowią tę grupę zawodową, która szczepiona była jedna z pierwszych. Nie wszyscy skorzystali jednak z tej możliwości. Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało w ostatni wtorek, że właśnie nauczyciele, obok medyków i służb mundurowych, mają zostać objęci obowiązkiem szczepień od 1 marca. Szef resortu zdrowia tłumaczył, że wraz z tą datą pracodawca ma wymagać szczepień. Nie wiadomo jeszcze, w jakiej formie ten obowiązek zostanie wprowadzony, ponieważ brakuje konkretnego rozporządzenia.

Czy niezaszczepieni nauczyciele są problemem w szkołach?

Dyrektorzy, z którymi rozmawialiśmy, podkreślają, że większość nauczycieli jest już po szczepieniach – w Poznaniu to ponad 70 proc. W II LO tylko 3 dydaktyków (z 63) z powodów zdrowotnych nie mogło przyjąć szczepionki, co daje ponad 90-procentową zaszczepioną kadrę. Podobnie jest w Zespole Szkół Łączności czy w Szkole Podstawowej nr 51, a w Szkole Podstawowej nr 11 kadra jest zaszczepiona w 70-80 proc. Jak usłyszeliśmy, w tych szkołach niezaszczepieni nie stanowią problemu, ponieważ jest ich bardzo mało.

Zobacz też: Nowe obostrzenia od 15 grudnia!

od 16 lat

Marek Grefling, dyrektor VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza jest daleki od przymuszania kogokolwiek do szczepień - Uważam jednak, że są grupy zawodowe szczególnie narażone, jednocześnie mające duży kontakt z innymi, co może tworzyć powód do tego, aby szczepienia w tych grupach zawodowych były powszechne - wyjaśnia dyrektor.

- Sam jestem nauczycielem i wśród kadry pedagogicznej nie dyskutowaliśmy nad tym, czy ktoś nas zmusza do szczepień, kiedy w marcu można było rejestrować się na nie. Mamy rodziny, funkcjonujemy w społeczeństwie i mamy świadomość, że jest do duża odpowiedzialność

- dodaje.

Na pytanie, czy niezaszczepieni nauczyciele stanowią problem w szkołach, odpowiada, że wśród nauczycieli, którzy obecnie zachorowali w IV fali, byli i zaszczepieni, więc nie podchodziłby do tej kwestii w ten sposób. - Nie chciałbym patrzeć na drugiego człowieka jak na zagrożenia - mówi Greflng.

Zdaniem dyrektor Szkoły Podstawowej nr 51 im. Bronisława Szwarca Kamilli Pony obowiązkowe szczepienia nauczycieli to dobra decyzja - przede wszystkim dla ich zdrowia, jak i dla całej społeczności szkolnej.

- Poza tym z pewnością poprawi się organizacja pracy, ponieważ niezaszczepiony za każdym razem, gdy ma kontakt z osobą z pozytywnym wynikiem, jest objęty kwarantanną. Zdarza się, że wówczas taki nauczyciel trafia na kwarantannę raz za razem, co powoduje, że nie może pracować nawet kilka tygodni

- wyjaśnia Pona.

Liceum Ogólnokształcące św. Marii Magdaleny w Poznaniu jest całkowicie zamknięte już dwa tygodnie z powodu wielu ognisk zakażeń w poszczególnych klasach. Wicedyrektor szkoły, Filip Reinholz zapewnił jednak, że sytuacja ze szczepieniami nauczycieli wygląda dobrze.

We wtorek, 7 grudnia minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że w związku z niewystarczającym efektem wcześniej wprowadzonych zasad bezpieczeństwa, wejdą w życie nowe obostrzenia, które w głównej mierze będą dotyczyć osób niezaszczepionych. Na konferencji prasowej pojawiły się też informacje na temat nauki zdalnej. Sprawdź, co się zmieni od 15 grudnia -->

Nowe obostrzenia na święta! Sprawdź, co się zmieni od 15 grudnia

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski