Szczepienia ochronne dla seniorów.

reklama

Na całym świecie wirus grypy może być przyczyną zachorowań ludzi we wszystkich grupach wiekowych. Chociaż wskaźnik zachorowalności na grypę jest najwyższy wśród dzieci i młodych dorosłych, to jednak największe ryzyko powikłań i najwyższa śmiertelność występuje u dzieci poniżej 2 roku życia i osób starszych powyżej 65 roku życia.

Grypa - czy trzeba się jej bać?
Grypa jest ostrą chorobą wywołaną zakażeniem układu oddechowego wirusem grypy (influenza virus). Zakażenie może przybierać postać epidemiczną, sezonową, występującą każdego roku, ze wzrostem zachorowań w określonych porach roku (w Polsce od jesieni do wczesnej wiosny), która wywołana jest wirusami występującymi najczęściej u ludzi . Według danych epidemiologicznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), co roku na grypę choruje od 330 do 990 mln osób, a z powodu powikłań pogrypowych umiera od 500 tys do 1mln osób. Jak można się zarazić grypą? Do zakażenia wirusem grypy dochodzi na drodze kropelkowej poprzez wdychanie zakażonych kropel wydzieliny z dróg oddechowych chorych, a także przez zanieczyszczoną kropelkami wydzieliny skórę i przedmioty codziennego użytku. Okres wylęgania grypy wynosi od 1 do 7 dni, jej objawy pojawiają się nagle zazwyczaj pod postacią wysokiej gorączki (często 40ᵒC), bólu mięśni, stawów, bólu głowy, dreszczy, osłabienia i złego samopoczucia. Do tych objawów dołączają się dolegliwości ze strony układu oddechowego pod postacią suchego kaszlu, bólu gardła, niekiedy z uczuciem blokady nosa i niewielkim wyciekiem wodnistej wydzieliny. Objawy niepowikłanej grypy zwykle ustępują samoistnie w czasie 3-7 dni, kaszel może utrzymywać się dłużej.

Sposoby na grypę
Leczenie grypy jest najczęściej tylko objawowe.
Zalecane jest przyjmowanie dużej ilości płynów, pozostawanie w łóżku, odpoczynek, izolowanie chorego od innych (np. współdomowników). W przypadku wysokiej gorączki i bólu głowy, mięśni, stawów zalecane jest przyjmowanie leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych. W przypadku nasilonych objawów ze strony nosa można stosować donosowe roztwory soli lub krótkotrwałe leki miejscowo obkurczające błonę śluzową.

Grypa u seniora
Zapadalność na grypę sezonową nie jest najwyższa u osób powyżej 65 roku życia w porównaniu do innych grup wiekowych, jednak osoby starsze obarczone są najwyższym ryzykiem ciężkiego przebiegu choroby i zgonu z powodu powikłań pogrypowych.

Czy grypie można zapobiegać?
W zapobieganiu zachorowaniom na grypę bardzo ważne jest przestrzeganie zasad higieny: unikanie kontaktu z osobą chorą, higiena kaszlu (zasłanianie ust chusteczką, częsta zmiana chusteczek), regularne mycie rąk, izolowanie chorych przez 7 dni od wystąpienia objawów lub 24 godziny po wystąpieniu gorączki. Najskuteczniejszą metodą zapobiegania zachorowaniom na grypę są szczepienia ochronne. Swoista odpowiedź organizmu na szczepionkę rozwija się zwykle w ciągu 7-10 dni i utrzymuje się do ok. 12 miesięcy od szczepienia. Ze względu na zdolność szybkiej mutacji wirusa grypy i znaczną zmienność antygenową konieczne jest coroczne opracowywanie nowych szczepionek aktywnych wobec podtypu wirusa, który na podstawie oznaczeń wirusologicznych i prognozowania dokonywanego przez organy nadzoru epidemiologicznego może być odpowiedzialny za zakażenie w danym sezonie.

Według badań monitorujących szczepienia przeciw grypie corocznie szczepieniom ochronnym poddaje się od 2 do 80% populacji Europy powyżej 65 roku życia. W Polsce, pomimo powszechnych zaleceń szczepień ochronnych i wielu programów bezpłatnych szczepień ochronnych, odsetek osób starszych poddanych immunizacji jest bardzo mały.

Umów się na wizytę - sprawdź jak.

Angelina Ziembińska, Centrum Medyczne Synexus

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski