Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczepienia seniorów: Od piątku, 22 stycznia 2021 na szczepienia mogą się zapisać osoby 70+. Gdzie i jak się rejestrować? Sprawdź

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Waldemar Wylegalski
Od piątku na szczepienia przeciw COVID-19 mogą się rejestrować seniorzy z grupy wiekowej 70 plus. Jak i gdzie się rejestrować na nie w Wielkopolsce?

Na wyszczepienie przeciw koronawirusowi czeka ponad 252 tys. Wielkopolan w wieku 70+. Chętni będą mieli do dyspozycji aż 470 punktów szczepień w całym regionie, w tym prawie 90 w samym Poznaniu. Przy rejestracji należy podać numer PESEL seniora oraz numer telefonu komórkowego. Przy rejestracji nie obowiązuje rejonizacja – można wybrać dowolny punkt szczepień w dowolnej miejscowości, w której akurat przebywamy lub która znajduje się w pobliżu naszego aktualnego miejsca pobytu.

Czytaj też: Te choroby przewlekłe umożliwiają szybsze otrzymanie szczepionki na COVID-19. Sprawdź, czy masz którąś z nich

Umówić i zarejestrować się na konkretny termin szczepienia można na trzy sposoby: przez internet (np. gov.pl/szczepimysie), w przychodni lub w najbliższym punkcie szczepień albo telefonicznie pod numerem bezpłatnej infolinii - 989.

Wielkopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia opublikował wstępną listę placówek, które w Poznaniu będą szczepić pacjentów na koronawirusa. Jak dotąd znalazło się w niej około 80 poradni, przychodni i gabinetów lekarskich, ale wciąż jeszcze rozstrzygane są kolejne zgłoszenia. Sprawdź w galerii, które z poznańskich placówek będą szczepić pacjentów na COVID-19 i do której z nich masz najbliżej.Przejdź do galerii --->

Szczepienia na koronawirusa w Poznaniu. Gdzie zapisać się i ...

Przed rejestracją najlepiej jest sprawdzić listę punktów szczepień, znajdziemy ją na stronie gov.pl/mapa-punktow-szczepien oraz przygotować numer PESEL i telefonu.

Rejestracja elektroniczna

Rejestracja elektroniczna rusza 22 stycznia 2021 r. o godz. 6. Senior nie musi tego robić osobiście, mogą mu w tym pomóc dzieci, wnuki czy znajomi. Przy rejestracji także jest wymagane podanie numeru PESEL seniora oraz numer telefonu komórkowego. Jeśli senior nie posiada komórki, można podać numer telefonu osoby bliskiej lub znajomego, który go powiadomi o wizycie.

E-rejestracja znajduje się na stronie pacjent.gov.pl. System zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko miejsca zamieszkania seniora. Po dokonaniu rezerwacji zostanie wysłane powiadomienie SMS na numer telefonu seniora. Ponownie przypomnienie o szczepieniu przyjdzie dzień przed planowanym terminem.

Uwaga, aby skorzystać z tego sposobu rejestracji, senior musi mieć profil zaufany.

Więcej informacji znajdziemy na stronie gov.pl/szczepimysie/rejestracja

Ministerstwo Zdrowia opublikowało mapę placówek, które będą szczepić pacjentów na koronawirusa. Na terenie Wielkopolski w każdym z powiatów jest kilka takich punktów - są to szpitale, przychodnie, jak również prywatne gabinety lekarskie i pielęgniarskie. Sprawdź w galerii, w których placówkach na terenie Wielkopolski będą szczepić pacjentów na COVID-19 i do której z nich masz najbliżej.Przejdź do galerii --->

Szczepienia na koronawirusa - oto adresy placówek, gdzie będ...

Infolinia

Senior może skorzystać z całodobowej i bezpłatnej infolinii – 989. Może zadzwonić sam lub poprosić o to kogoś bliskiego, np. członka rodziny. Do zapisu wystarczy PESEL seniora oraz numer telefonu komórkowego.  Podczas rejestracji konsultant zaproponuje dogodne terminy oraz miejsca szczepienia. Wybierzesz te, który ci pasują.

Po rejestracji na podany numer telefonu przyjdzie SMS potwierdzający umówioną wizytę na szczepienie. Na dzień przed szczepieniem dostaniesz kolejny SMS przypominający o wizycie.

Punkt szczepień

Można również zarejestrować się w konkretnym punkcie szczepień - wystarczy się z nim skontaktować. Adresy punktów szczepień dostępne są na stronie internetowej: gov.pl/mapa-punktow-szczepien.**

Jeśli w wybranym punkcie szczepień nie będzie dogodnego terminu lub zostanie wyczerpany limit miejsc, to należy zadzwonić na infolinię NFZ pod numer 989. Konsultanci pomogą znaleźć inny punkt w pobliżu. 

W tym przypadku również należy podać numer PESEL i numer telefonu, pod który przyjdzie SMS z terminem szczepienia, a później kolejny - z informacją przypominającą o wizycie.

Szczepienie

W wyznaczonym terminie szczepienia należy wstawić się w punkcie szczepień. Przed szczepieniem każdy musi wypełnić formularz-wywiad, a potem poddać się kwalifikacji lekarskiej.

Prof. Andrzej Tykarski, rektor Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu o szczepieniach:

Lekarz stwierdzi, czy możemy zostać zaszczepieni. Po podaniu szczepionki należy odczekać na miejscu co najmniej pół godziny, w zależności od samopoczucia.

Druga dawka szczepionki musi być podana w tym samym punkcie. Zostaniemy umówieni na kolejne szczepienie, a przed wyznaczonym terminem dostaniemy SMS przypominający o wizycie.

Osoby leżące, które ze względów medycznych nie mogą zaszczepić się w punkcie, będą szczepione w swoich domach przez zespoły wyjazdowe.

Warto wiedzieć: Kolejna szczepionka na koronawirusa. Jak działa szczepionka Johnson&Johnson i kiedy trafi do Europy?

Seniorom powyżej 70. roku życia, którzy mają trudności w samodzielnym dotarciu do punktu szczepień oraz osobom z niepełnosprawnościami (niezależnie od wieku) transport na szczepienie zapewniają samorządy.

Potrzebę transportu należy zgłosić dopiero wtedy, gdy znamy już konkretny termin szczepienia.

Poznańscy seniorzy pełną informację, dotyczącą szczepień uzyskają, telefonując do Centrum Inicjatyw Senioralnych – 61 847 21 11 oraz 61 842 35 09 (od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski