Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczepienia w zakładach pracy: Kto będzie mógł się szczepić i jaką szczepionką? Sprawdzamy rządowe wytyczne

EBBA
Jakie są wytyczne dotyczące szczepień w zakładach pracy?
Jakie są wytyczne dotyczące szczepień w zakładach pracy? Łukasz Capar
Strona rządowa opublikowała wytyczne dotyczące szczepień w zakładach pracy. Aby zorganizować punkt szczepień, zakład pracy musi mieć ponad 300 chętnych. Szczepienia w zakładach pracy obejmą także członków rodzin pracowników. Chęć utworzenia punktów szczepień zadeklarowały m.in. Castorama, Leroy Merlin, Obi, Ikea, Żabka, Biedronka, Volkswagen i Solaris. Jaką szczepionką będą szczepić w zakładach pracy? Czy za szczepienie należy się dzień wolny przy zachowaniu wynagrodzenia? Sprawdzamy rządowe wytyczne dotyczące planu szczepień.

Strona rządowa opublikowała wytyczne dotyczące szczepień w zakładach pracy. Wytyczne dotyczące organizacji i realizacji szczepień w zakładach pracy zostały opracowane przez zespół Kancelarii Premiera Rady Ministrów, Ministerstwo Zdrowia, NFZ, Rządową Agencję Rezerw Strategicznych, Główny Inspektorat Sanitarny i CeZ - Centrum e-Zdrowia.

Szczepienie przeciw COVID-19 - dostaniemy wolne w pracy?

od 16 lat

Kto może szczepić w zakładach pracy?

Zgodnie z dokumentem w programie szczepień mogą uczestniczyć:

  • pojedynczy pracodawcy
  • grupa pracodawców (np. z jednego budynku lub strefy przemysłowej, grupa
    kapitałowa, podwykonawcy głównego zgłaszającego podmiotu itp.)
  • samorząd zawodowy lub stowarzyszenie zawodowe
  • szkoły wyższe: pracownicy i studenci (którzy ukończyli 18. rok życia)

Szczepienia odbywają się we współpracy z wybranym podmiotem wykonującym działalność leczniczą zgłoszonym do oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia jako punkt szczepień.

Procedura zgłaszania zakładu pracy do udziału w programie szczepień

Aby wziąć udział w programie, zakład pracy powinien zgłosić się przez formularz udostępniony na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Formularz będzie dostępny od 4 maja.

W formularzu należy wskazać:

  • liczbę chętnych osób min. 300, bez podawania danych osobowych
  • dane współpracującego podmiotu wykonującego widzialność leczniczą (zakład pracy musi uzyskać jego zgodę)

Pracodawca powinien być w stanie zaszczepić wszystkie zgłoszone osoby w ciągu maksymalnie 5 dni. Jeśli liczba zgłoszeń jest duża, powyżej 10 tys. osób, należy liczyć się z możliwym etapowaniem dostaw szczepionek

Zgłoszenie przez formularz powinno zostać wysłane dopiero po uzgodnieniu logistyki wykonywania szczepień z wybranym podmiotem wykonującym działalność leczniczą (miejsce szczepień i sposób jego przygotowania).

Szczepienia w zakładach pracy: Kto może wziąć udział?

Zakład pracy może zgłosić następujące osoby:

  • pracowników zakładów pracy
  • członków samorządów zawodowych i stowarzyszeń branżowych
  • osoby współpracujące (zatrudnione na umowę cywilnoprawną lub prowadzące
    jednoosobową działalność gospodarczą)
  • studentów, którzy ukończyli 18 r.ż. (zgłasza szkoła wyższa)
  • członków rodzin w/w osób

Data rozpoczęcia szczepień w zakładach pracy będzie zależeć od dostępności szczepionek. Nie jest określone, jaką szczepionką będą szczepione zgłoszone osoby – będzie to zależeć od dostępnych w danym terminie preparatów w punkcie szczepień. Szczepienia będą wykonywane w zakładzie pracy lub w placówce medycznej.

Zwolnienie z pracy na czas szczepienia?

Zgodnie z rządowym dokumentem pracodawca może uznać nieobecność w pracy w związku ze szczepieniem przeciwko COVID-19 za usprawiedliwioną. Decyzja o zwolnieniu pracownika od pracy w związku z poddaniem się szczepieniu przeciwko COVID-19 zależy od woli pracodawcy. Pracodawca może zwolnić pracownika od pracy bez jak i z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, przy czym decyzja co do zachowania wynagrodzenia należy do pracodawcy.

Rekomendowane dni wykonywania szczepień to sobota, niedziela i poniedziałek.

Jakie zakłady pracy wezmą udział w szczepieniach?

Chęć włączenia się do akcji szczepień zapowiedziało wiele supermarketów. Castorama chce nie tylko zorganizować szczepienia dla swoich 12 tysięcy pracowników, ale również udostępnić parkingi do stworzenia punktów sczepień typu drive-thru.
Taką gotowość zadeklarował też Leroy Merlin, który dysponuje w Polsce blisko 70 obiektami, które mogą zostać dostosowane do wymagań Ministerstwa Zdrowia. Sieć także chce udostępnić parkingi dla punktów szczepień drive-thru lub mobilnych punktów szczepień dla lokalnej społeczności. Także IKEA i Obi mają w planach szczepić pracowników, kiedy tylko będzie to możliwe.

Chęć udziału w programie szczepień zadeklarowała także Żabka, Biedronka i Aldi.

Również Volkswagen Poznań i Solaris chcą szczepić chętne osoby.

Kto nie powinien się szczepić

Po opublikowaniu przez firmę Pfizer specyfiki szczepionki przeciwko Sars-CoV-2, pojawiło się wiele niejasności i fake newsów odnośnie tego, kto może, a kto nie może być poddany szczepieniom. Skonsultowaliśmy ten temat z prof. Joanną Zajkowską z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białymstoku i opracowaliśmy wykaz niektórych grup osób (np. kobiety w ciąży, dzieci) oraz wykaz najczęstszych chorób, których występowanie budzi wątpliwości czytelników odnośnie możliwości zaszczepienia.Na kolejnych slajdach odpowiadamy na pytania, czy np. osoby chorujące na nowotwory, cukrzycę, alergie, choroby serca, nadciśnienie tętnicze lub po przebytych udarach lub zawałach mogą być poddane szczepieniom czy nie. Rozwiewamy też wątpliwości odnośnie szczepień kobiet w ciąży, matek karmiących czy też dzieci.Kto nie powinien się szczepić, a kto może to zrobić? Aby przejść do poszczególnych grup pacjentów przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Kto nie powinien szczepić się przeciw koronawirusowi? Te oso...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski