Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczepionka Johnson & Johnson wkrótce trafi do Europy? Firma złożyła już wniosek do Europejskiej Agencji Leków

Alicja Durka
Alicja Durka
Szczepionka firmy Johnson & Johnson, w przeciwieństwie do produktów Moderny i Pfizera, będzie szczepionką jednodawkową, co oznacza, że nie będzie konieczności powtarzania szczepienia po kilkudziesięciu dniach.
Szczepionka firmy Johnson & Johnson, w przeciwieństwie do produktów Moderny i Pfizera, będzie szczepionką jednodawkową, co oznacza, że nie będzie konieczności powtarzania szczepienia po kilkudziesięciu dniach. Łukasz Gdak
Firma Johnson & Johnson złożyła wniosek do Europejskiej Agencji Leków o dopuszczenie na rynek szczepionki przeciwko COVID-19. Szczepionka ma być jednodawkowa, co znacząco ułatwi i przyspieszy proces szczepień. Jeśli szczepionka zostanie zaakceptowana, może wejść na rynek jeszcze w marcu. Szczepionka ma być opiniowana przez Komitet EMA ds. Leków dla ludzi do połowy marca, jeśli firma Johnson & Johnson dostarczyła komplet wymaganych badań.

Wnioski dotyczące nowej szczepionki przeciwko COVID-19 zostały już złożone w Światowej Organizacji Zdrowia na początku lutego. Firma Johnson & Johnson złożyła również wniosek o zezwolenie na stosowanie produktu w Stanach Zjednoczonych.

Szczepionka przeciw CODID-19 firmy Johnson&Johnson - czym się różni od Pfizera i Moderny?

Szczepionka firmy Johnson & Johnson w przeciwieństwie do produktów Moderny i Pfizera będzie szczepionką jednodawkową, co oznacza, że nie będzie konieczności powtarzania szczepienia po kilkudziesięciu dniach. Co więcej, nowa szczepionka ma łatwiejsze do spełnienia warunki przechowywania, więc transport będzie mniej uciążliwy. Szacowany możliwy czas magazynowania szczepionki to nawet dwa lata w temperaturze -20°C, z czego przez co najmniej trzy miesiące może być przechowywana w temperaturze od 2 do 8°C.

Szczepienie a dzień wolny od pracy. Adwokat radzi - zobacz wideo:

Technologia wykorzystywana do stworzenia szczepionki przeciw COVID-19 firmy Johnson & Johnson została już wykorzystana do opracowania i produkcji szczepionki Janssen przeciwko wirusowi Ebola i skonstruowania potencjalnych preparatów na szczepionki przeciwko wirusom Zika, RSV i HIV.

Skutki uboczne szczepionki przeciwko COVID-19 firmy Johnson & Johnson

Skutki uboczne szczepionki Johnson&Johnson mają być podobne do tych, które występują przy szczepieniach firm Pfizer i Moderny. Wśród nich mogą pojawić się m.in. gorączka, ból w miejscu ukłucia czy ból mięśni i głowy. Jednak, jak zapewniają przedstawiciele firmy Johnson&Johnson, objawy te powinny ustąpić w bardzo krótkim czasie.

Od 15 stycznia 2021 r. do 13 lutego 2021 r. w Wielkopolsce odnotowano 112 przypadków tzw. NOP-ów, czyli niepożądanych odczynów poszczepiennych u osób, które otrzymały szczepionkę przeciwko koronawirusowi. W zdecydowanej większości wystąpiły u kobiet. Dla porównania w całej Polsce niepożądanych odczynów poszczepiennych do tej pory odnotowano 1773. Zobacz, gdzie i kiedy odnotowano różne rodzaje skutków ubocznych szczepień w Wielkopolsce ---->

Skutki uboczne po szczepieniach na COVID-19 w Wielkopolsce. ...

Kiedy szczepionka przeciwko COVID-19 firmy Johnson & Johnson trafi do Europy?

Jeśli szczepionka firmy Johnson & Johnson została zatwierdzona, byłaby czwartą dostępną w Unii Europejskiej. Jako pierwsza została dopuszczona szczepionka koncernu farmaceutycznego Pfizer i niemieckiego przedsiębiorstwa biotechnologicznego BioNTech, później przedsiębiorstwa biotechnologicznego Moderna, a jako trzecia brytyjsko-szwedzkiego koncernu farmaceutycznego AstraZeneca i naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Mimo to szczepionek cały czas brakuje, a opóźnienia w dostawach do Europy zapowiedziały już zarówno Pfizer, jak i AstraZeneca. Opinia pod warunkiem dostarczenia kompletu dokumentów może być wydana do połowy marca 2021 roku.

Zobacz też:

Każdy przypadek zakażenia SARS-CoV-2 jest zupełnie inny, a każdy chory czuje się inaczej. Jak się jednak okazuje, problemy ze zdrowiem nie zawsze kończą się wraz z przechorowaniem COVID-19. Lekarze przyznają, że wielu ozdrowieńców skarży się na różne dolegliwości.Sprawdź, z jakimi problemami zdrowotnymi mierzą się osoby, które przeszły koronawirusa. ------>

Chorowałeś na COVID-19 i co dalej? Zobacz, co dolega lub moż...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski