Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczepionka Moderny zaakceptowana. Czym różni się od szczepionki Pfizera na koronawirusa i kiedy trafi do Polski?

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
W czwartek szczepionka Moderny została zatwierdzona przez Komisję Europejską. Do Polski ma trafić w przyszłym tygodniu
W czwartek szczepionka Moderny została zatwierdzona przez Komisję Europejską. Do Polski ma trafić w przyszłym tygodniu Waldemar Wylegalski
Szczepionka firmy Moderna na koronawirusa niebawem trafi do państw Unii Europejskiej. W czwartek została ona oficjalnie zaakceptowana przez Komisję Europejską. Sprawdziliśmy, czym różni się ona od obecnej już w Polsce szczepionki firmy Pfizer.

Jeszcze w grudniu Komisja Europejska zatwierdziła pierwszą szczepionkę przeciwko koronawirusowi - firmy Pfizer. Teraz do krajów Unii Europejskiej, w tym do Polski, ma trafić zaakceptowana w czwartek druga szczepionka, tym razem firmy Moderna. Wcześniej szczepionkę zatwierdziły m. in. Stany Zjednoczone.

Co warto wiedzieć o szczepionce Moderny?

Zarówno szczepionki Pfizera, jak i Moderny działają w oparciu o technologię mRNA. Choć na pierwszy rzut oka wydają się bardzo podobne, to jednak są między nimi pewne różnice.

- Obie szczepionki mają podobny skład tzn. zawierają mRNA i ich mechanizm działania jest taki sam

- mówi dr Tomasz Ozorowski, epidemiolog, były prezes Stowarzyszenia Epidemiologii Szpitalnej i mikrobiolog.

I dodaje: - Obie szczepionki zostały przebadane na podobnej populacji ludzi tj. Moderna 30 tys. Pfizer ok 40 tys. Na podstawie wstępnych, do tej pory opublikowanych badań należy założyć, że skuteczność obu szczepionek jest porównywalna i wynosi 94-95 procent.

Wielkopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia opublikował wstępną listę placówek, które w Poznaniu będą szczepić pacjentów na koronawirusa. Jak dotąd znalazło się w niej około 80 poradni, przychodni i gabinetów lekarskich, ale wciąż jeszcze rozstrzygane są kolejne zgłoszenia. Sprawdź w galerii, które z poznańskich placówek będą szczepić pacjentów na COVID-19 i do której z nich masz najbliżej.Przejdź do galerii --->

Szczepienia na koronawirusa w Poznaniu. Gdzie zapisać się i ...

Moderna a Pfizer - jakie są różnice w tych szczepionkach?

Podstawową różnicą między szczepionką Pfizera a szczepionką Moderny jest sposób przechowywania. Jak mówią eksperci, w przypadku Moderny jest on nieco łatwiejszy.

- Obie szczepionki zawierają mRNA, natomiast różnią się budową tłuszczowej otoczki, która chroni materiał genetyczny. W szczepionce Moderny jest ona bardziej stabilna i dlatego dłużej może ona zachować swoją stabilność w wyższych temperaturach - tłumaczy dr Ozorowski.

Szczepionka firmy Moderna jest także łatwiejsza w dystrybucji, ze względu na mniejsze wymagania przy przechowywaniu w niskich temperaturach.

- Wystarczy zamrażalnik lodówki, w przypadku Pfizera konieczne jest stosowanie bardzo niskich temperatur -75 stopni Celsjusza. Szczepionka Moderny zachowuje także dłuższą stabilność w temperaturze lodówki do 30 dni i 12 godz. w temperaturze pomieszczenia, podczas gdy produkt Pfizera jest stabilny w temperaturze lodówki jedynie do 5 dni

- podkreśla mikrobiolog.

Kolejną różnicą jest koszt szczepionek. Cena pierwszej z nich, firmy Pfizer, wynosi 20 dolarów. Moderna ma zdecydowanie droższy produkt - 34 dolary za szczepionkę.

- Z tego powodu szczepionka Pfzier raczej będzie stosowania w większych ośrodkach zabezpieczających warunki ultra niskich temperatur Moderna może być dostępniejsza w małych i odległych miejscowościach

- mówi dr Ozorowski.

Każdy przypadek zakażenia SARS-CoV-2 jest zupełnie inny, a każdy chory czuje się inaczej. Jak się jednak okazuje, problemy ze zdrowiem nie zawsze kończą się wraz z przechorowaniem COVID-19. Lekarze przyznają, że wielu ozdrowieńców skarży się na różne dolegliwości.Sprawdź, z jakimi problemami zdrowotnymi mierzą się osoby, które przeszły koronawirusa. ------>

Chorowałeś na COVID-19 i co dalej? Zobacz, co dolega lub moż...

Szczepionka Pfizera dla młodszych pacjentów?

Różny jest wiek pacjentów, którzy mogą otrzymać szczepionkę. W przypadku Pfizera produkt mogą przyjąć osoby od 16 roku życia. Szczepionka Moderny przeznaczona jest od 18 roku wzwyż. Skąd takie różnice?

- Jest to zależnie od sposobu prowadzenia badań. Szczepionka Pfziera była testowana na osobach od 16 roku życia. Limity wiekowe ulegną najpewniej szybkiej modyfikacji. Moderna już rozpoczęła badania nad osobami między 12 - 17 rokiem życia

- mówi dr Tomasz Ozorowski.

Każdą z tych dwóch szczepionek należy przyjmować w dwóch dawkach. Jednak i w tym aspekcie są różnice w produktach.

- W rożnych odstępach czasowych podawana jest druga dawka. Dla Pfizera jest to 21 dni. Z kolei druga dawkę Moderny przyjmuje się po 28 dniach - wylicza dr Ozorowski.

Gorączka, kaszel, brak węchu czy smaku - to objawy zakażenia koronawirusem, o których mówi się od początku trwania pandemii. Jednak z biegiem czasu i z wzrastającą liczbą zakażeń samopoczucie chorych na COVID-19 wskazuje na to, że nie tylko dotychczas znane objawy nie występują u pacjentów, ale, co więcej, pojawiają się zupełnie nowe syndromy świadczące o zakażeniu. Do nietypowych objawów koronawirusa należą m. in. niska temperatura ciała - 35 stopni Celsjusza, ale także ból oczu. Sprawdź, jakie jeszcze nietypowe symptomy zakażenia koronawirusem pojawiają się u niektórych pacjentów?Zobacz objawy koronawirusa-->

Nowe, nietypowe objawy koronawirusa: Niska temperatura ciała...

Co więcej różnice można znaleźć w objętości szczepionek. W przypadku produktu Pfizera w jednej fiolce znajduje się sześć dawek. Przypomnijmy, że w Polsce na początku szczepień medyków stosowano się do zaleceń producenta i podawano 5 dawek z jednej fiolki, podczas gdy szósta była utylizowana. Jednak kilka dni później Ministerstwo Zdrowia poinformowało o tym, by w pełni korzystać z fiolek i podawać pełne sześć dawek.

W przypadku szczepionki firmy Moderna, jedna fiolka szczepionki zawiera 10 dawek.

Kiedy szczepionka Moderny trafi do Polski i kiedy będzie można się zaszczepić?

Szczepionka Moderny do Polski ma trafić już w przyszłym tygodniu. W Europie Moderna ma dostarczyć do II kwartału 2021 160 mln dawek.

Narodowy Program Szczepień przeciwko koronawirusowi został podzielony na poszczególne etapy. Etap „0” to pracownicy medyczni, których szczepienia trwają obecnie. W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w całym kraju zaszczepionych było 188 956 osób.

Politycy, samorządowcy, ludzie kultury czy biznesu, sportowcy i lekarze - znane osoby związane z Poznaniem i Wielkopolską w ramach akcji „Głosu Wielkopolskiego” publicznie deklarują, że zaszczepią lub jak w przypadku lekarzy - już zaszczepiły się przeciwko koronawirusowi. Co więcej, otwarcie namawiają do tego mieszkańców Wielkopolski.Czytaj dalej-->

Akcja "Głosu Wielkopolskiego": Znani w Wielkopolsce zachęcaj...

Zaraz po medykach w kolejce do szczepień mają stanąć seniorzy, czyli osoby 60 plus. Termin ich szczepienia przeciw COVID-19 powinien przypaść na drugą połowę stycznia 2021.

Następnie szczepieni będą żołnierze i nauczyciele. Szybciej od pozostałych na szczepionkę mogą liczyć także np. osoby otyłe, chore na cukrzycę albo walczące z chorobą nowotworową, ale także np. właściciele restauracji.

Według zapowiedzi, już od 15 stycznia 2021 roku każdy z nas będzie mógł umówić się na konkretny termin szczepienia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski