reklama

Szczoteczka do zębów dla dziecka – jaki model wybrać?

Materiał informacyjny Zaktualizowano 
Właściwa higiena jamy ustnej dziecka pozwala na zachowanie mocnych i zdrowych zębów. Codzienne mycie zębów mlecznych tuż po ich wyrznięciu stanowi podstawową ochronę przed powstaniem i rozwojem próchnicy, jednej z najpoważniejszych chorób zębów u dzieci do siódmego roku życia. Jak wygląda prawidłowa higiena jamy ustnej u niemowlaków i małych dzieci? Jak zachęcić je do dbania i zęby? Jak wybrać najlepszą szczoteczkę do zębów?

Prawidłowa higiena jamy ustnej dziecka

Zęby mleczne wypadają około 6. roku życia i zostają stopniowo zastępowane przez zęby stałe, których proces wyrzynania kończy się najczęściej miedzy 9. a 12. rokiem życia (kły i trzonowce). Wyrobienie nawyku oczyszczania jamy ustnej i szczotkowania zębów przynajmniej dwa razy dziennie (rano i wieczorem) pozwala na znaczne obniżenie ryzyka powstania próchnicy, najczęściej występującego schorzenia u dzieci do siódmego roku życia.

Najważniejsza jest nauka dbania o zęby już od pierwszych chwil życia dziecka oraz budowanie nawyku dbania o higienę jamy ustnej. Dotyczy to już niemowląt już od pierwszych dni życia, ponieważ są one narażone na powstanie butelkowej próchnicy zębów mlecznych oraz pojawianie się białych plamek na zębach.

Dowiedz się więcej - Próchnica butelkowa: Przyczyny, jak leczyć
Rodzice powinni zadbać o wykształcenie nawyków mycia zębów, co w przyszłości zaowocuje dobrą postawą higieniczną jamy ustnej. Mycie zębów powinno kojarzyć się dziecku z czymś przyjemnym, dlatego warto już od najwcześniejszych lat przyzwyczajać je do tego codziennego rytuału. Bezzębne dziąsła należy przemywać niemowlęciu jeszcze przed pojawieniem się pierwszych zębów za pomocą wacika. W kolejnych etapach mycia zębów przydadzą się kolorowe akcesoria do domowej higieny jamy ustnej, czyli szczoteczka dziecięca, smakowa pasta do zębów z fluorem, a także szczoteczka elektryczna.

Jednym z kroków budowania świadomości dbania o jamę ustną są regularne wizyty u lekarza stomatologa. Kiedy powinna się odbyć pierwsza wizyta? Może to już być na etapie wybierania szczoteczki dla maluszka między 6. a 12. miesiącem życia, aby od małego przyzwyczajać dziecko do badań stomatologicznych.

Lekarz dentysta lub higienistka stomatologiczna pomoże nie tylko w wyborze akcesoriów, ale także na specjalnym modelu pokaże, jak prawidłowo myć zęby. W gabinetach stomatologicznych dla dzieci, mali pacjenci często są nagradzani za dobre zachowanie, na przykład otrzymują naklejki lub małe gadżety w postaci ząbków czy ulubionych postaci z bajek aby gabinet nie kojarzył im się z niczym przykrym.

Jak wybrać odpowiednią szczoteczkę do zębów dla dzieci?

Jak dbać o higienę ząbków u niemowlaka? To rola rodzica, który powinien codziennie za pomocą gazika, silikonowej szczoteczki lub specjalnego naparstka powinien delikatne przecierać najpierw dziąsła, a potem gdy pojawią się mleczne zęby należy wybrać szczoteczkę dopasowaną do wieku, z małą główką i miękkim włóknem. Delikatne masowanie dziąseł powinno trwać mniej więcej do 6. miesiąca życia, kiedy to zaczynają pojawiać się pierwsze mleczaki. Wystarczy dokładnie umyć dłonie i przygotować sobie kubeczek z letnim naparem z rumianku oraz niewielki gazik. Nasączony wacik delikatne dociskamy do ust maluszka. Gdy pojawią się pierwsze zęby mleczne (siekacze), należy wprowadzić do ich oczyszczania miękką szczoteczkę przeznaczoną dla dzieci do 24 miesiąca życia. Warto zwrócić uwagę na to aby rączka była wygodna dla rodzica, ponieważ to rodzicie powinni szczotkować zęby dziecka przez pierwsze lata życia.

Szczoteczka dla małych dzieci powyżej 2. roku życia powinna być wykonana ze sztucznego tworzywa, powinna posiadać małą, zaokrągloną główkę dopasowaną do wielkości jamy ustnej i, co najważniejsze, posiadać rękojeść wygodną dla małej rączki dziecka. Na rynku można znaleźć specjalne gumowe, silikonowe, manualne oraz elektryczne szczoteczki dla dzieci. Czy warto kupować małemu dziecku elektryczną szczoteczkę? Tak, jest to dobre rozwiązanie, pomoże dziecku dokładnie oczyścić zęby, ale należy pamiętać, że jest ona przeznaczona dla maluchów powyżej 3. roku życia. Młodsze dzieci powinny samodzielnie nauczyć się dbać o zęby i wyrobić sobie prawidłową koordynację ruchową dłoni.

Jak używać poprawnie szczoteczki do zębów? Należy posłużyć się metodą Fonesa (zwana inaczej metodą kółeczkową): ruchami kolistymi oczyszcza się powierzchnie policzokowe i wargowe zębów, ruchami szorującymi powierzchnię zębów żujących, zaś ruchami wymiatającymi powierzchnie językowe i podniebienne zębów. Dobrze używana szczoteczka pozwoli na precyzyjne usunięcie płytki nazębnej, resztek pokarmowych oraz pielęgnację dziąseł poprzez ich delikatny masaż.

Należy pamiętać, aby po umyciu zębów dziecko już nic nie jadło ani nie piło (wyjątek stanowi woda mineralna), ponieważ podczas spania następuje zmniejszenie wydzielania śliny, a cukier zawarty w słodzonej herbacie lub kompocie przyczynia się do szybszego rozwoju próchnicy. Lekarze dentyści rekomendują, aby znacznie obniżyć częstotliwość spożywania cukrów, ograniczyć podjadanie, a także zachować odpowiednie przerwy między kolejnymi posiłkami.


Fot. Dobór najlepszej szczoteczki elektrycznej dla dzieci

Szczoteczka dla dzieci w wieku szkolnym (od siódmego roku życia) nie różni się specjalnie od tej przeznaczonej dla młodszych dzieci: ma mniejszą główkę przystosowaną do buzi dziecka w tym wieku oraz miękkie włókna, które nie uszkadza wrażliwych dziąseł. W tym czasie warto stopniowo przestawić dziecko na inną metodę mycia zębów, która powinna przede wszystkim skupiać się na wymiataniu resztek pokarmowych. Ruchy obrotowo-wymiatające powinny uwzględniać powierzchnię wszystkich zębów. Zaś ruchy szorujące powierzchnię żujące.

W tym wieku można już wprowadzić bardziej zaawansowane akcesoria do mycia zębów: płukanki, skrobaczki do języka, nici, a także szczoteczki elektryczne. A co z irygatorami? Jak wskazują autorzy opracowania „Zalecenia higieniczne w obrębie jamy ustnej dla dzieci i młodzieży”: Irygatory stomatologiczne są polecane dla dzieci niepełnosprawnych lub dla tych, u których w danym okresie nie można stosować szczotek do zębów ze względu na ryzyko powodowania zwiększonego krwawienia z dziąseł lub dolegliwości bólowych podczas szczotkowania.

Jeśli jednak dziecko jest krnąbrne i nie jest w stanie czyścić zębów przez rekomendowane przynajmniej 2 minuty, to można wówczas sięgnąć po szczoteczkę elektryczną. Na rynku można znaleźć specjalne szczoteczki elektryczne dla dzieci posiadające wbudowany timer, który odlicza czas czyszczenia konkretnej części zębów. Bardzo dobrym przykładem tego typu produktów są szczoteczki Oral-B posiadające małą okrągłą główkę specjalnie dopasowaną do potrzeb dzieci, a także dedykowaną aplikację na smartfony, dzięki którym można precyzyjnie zmobilizować oraz kontrolować czas mycia zębów:

Aplikacja Disney Magic Timer sprawi, że 90% dzieci będzie myło zęby dłużej. W miarę szczotkowania dzieci będą w ramach nagrody odblokowywały nowe postacie i będą otrzymywały atrakcyjne naklejki – czytamy na stronie producenta https://www.oralb.pl/pl-pl/higiena-jamy-ustnej/etapy-zycia/dzieci/najlepsza-szczoteczka-do-zebow-dla-dziecka.


Fot. Aplikcja Disney MagicTimer

Maluchy bardzo lubią bajki i kolorowe gadżety, dlatego z myślą o nich powstały szczoteczki elektryczne Oral-B, które ułatwią pilnowania czasu potrzebnego na wyczyszczenie płytki nazębnej. Na jednym ładowaniu szczoteczka pracuje aż do ośmiu dni, za każdym razem dokładnie odmierzając dwie minuty przeznaczone na mycie zębów. Aplikacja, prócz nagradzania dzieci w postaci naklejek lub nowych postaci, pozwala na śledzenie kalendarza czyszczenia jamy ustnej i obserwację kolejnych postępów. Niektóre modele szczoteczek, posiadają kilka trybów pracy, tak aby w sposób delikatny i skuteczny dbać o zęby i dziąsła już od najmłodszych lat.

Jak zachęcić dziecko do dbania o zęby – najlepsze sposoby

Dzieci lubią kolorowe zabawki i należy o tym pamiętać, wybierając ich pierwsze akcesoria do mycia zębów. Zwykłe, jednobarwne szczoteczki są „nudne” w oczach dziecka, podobnie jak stosowanie białej pasty z fluorem. Na szczęście na sklepach, aptekach i drogeriach można znaleźć bardzo atrakcyjnie wizualne szczoteczki dla dzieci oraz specjalne pasty do zębów. Ważną rolę odgrywa również sam wygląd szczoteczki: w sklepach można kupić produkty z motywem z bajki Toy Story, Gwiezdnych Wojen, Aut czy Krainy Lodu (na przykładzie produktów firmy Oral-B). Zakupiony dodatkowo w tym samym wzorze kubeczek oraz pasta do zębów sprawi, że dziecko z większą chęcią będzie przystępować do mycia zębów. Bardzo dobrym pomysłem jest wspólne wyjście zna zakupy i wspólny wybór szczoteczki – to sprawi, że maluch chętniej sięgnie po coś, co sam wybrał.

Nauka przez zabawę

U małych dzieci warto powiązać mycie zębów ze wspólną zabawą: mama lub tata powinien razem z maluszkiem myć zęby w takt ulubionej piosenki. Dobrym rozwiązaniem jest system nagradzania: za wzorowe mycie zębów można nagrodzić dziecko, np. dodatkowa zabawa po wieczornej kąpieli lub też przeczytanie jednego opowiadania więcej tuż przed snem.

Pomocne lektury

Pomocne mogą okazać się też lektury, w których bohaterowie dbają o zęby, np. Tupcio Chrupcio. Dbam o zęby Elizy Piotrowskiej. Najważniejsza jest jednak konsekwencja w działaniu: małe dzieci naśladują rodziców i jeśli dorośli zaniedbają wspólne mycie zębów, to i maluch sam nie będzie chciał ich myć.

Przekonujące argumenty

A jak przekonać nieco starsze dzieci do regularnej higieny? Tutaj pomocna jest konstruktywna rozmowa. Nie można straszyć dziecka wizją próchnicy i wypadających zębów, ponieważ może je to tylko zniechęcić do wizyty u stomatologa. Warto za to wskazać zalety regularnej higieny: świeży oddech, ładne, zdrowe zęby i biały uśmiech. Warto za każdym razem pochwalić dziecko za prawidłowe zachowanie. Rodzic powinien kontrolować mycie zębów dziecka mniej więcej do 10. roku życia. Dodatkowo należy odwiedzać regularnie lekarza dentystę oraz wykonywać zabiegi profilaktyczne u higienistki stomatologicznej.

Reasumując, prawidłowa higiena jamy ustnej powinna rozpocząć się jeszcze przed pojawieniem się pierwszych mlecznych zębów. Początkowo to rodzic w pełni odpowiada za czyszczenie dziąseł i zębów, zaś z czasem powinien kontrolować szczotkowanie zębów i zachęcać do codziennej higieny dzięki zakupom odpowiednich akcesoriów (szczoteczki, pasty, kubki, płukanki) oraz dbać o regularność przeglądów stomatologicznych w gabinecie dentystycznym.

Źródła medyczne:

  • Joanna Szczepańska, Aleksandra Hilt, Małgorzata Daszkowska, Grażyna Marczuk-Kolada, Zalecenia w zakresie higieny jamy ustnej dla dzieci i młodzieży w kolejnych grupach wiekowych, dostęp online: http://ptsd.net.pl/wp-content/uploads/2017/05/Zalecenia_w_zakresie_higieny_jamy_ustnej_dla_dzieci_i_mlodziezy_w_kolejnych_grupach_wiekowych.pdf
  • Joanna Szczepańska, Małgorzata Daszkowska, Aleksandra Hilt, Grażyna Marczuk-Kolada, Zalecenia higieniczne w obrębie jamy ustnej dla dzieci i młodzieży, dostęp online: http://www.nstomatologia.pl/wp-content/uploads/2015/10/ns_2015_125-130.pdf
  • Dorota Olczak-Kowalczyk, Ocena stanu higieny jamy ustnej i uzębienia u dzieci warszawskich w wieku od 3 do 7 roku życia, dostęp online: http://www.czytelniamedyczna.pl/1992,ocena-stanu-higieny-jamy-ustnej-i-uzbienia-u-dzieci-warszawskich-w-wieku-od-3-do.html

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3