Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szef MSWiA: Handlarze aktywnych kart SIM mogą ponieć konsekwencje

Joanna Labuda
Do lutego 2017 roku trzeba zarejestrować karty pre-paid
Do lutego 2017 roku trzeba zarejestrować karty pre-paid 123rf
Minister Spraw Wewnętrznych ostrzegł przed sprzedażą aktywnych kart pre-paid. Handlarze mogą ponieść konsekwencje prawne.

Osoby sprzedające w internecie zarejestrowane karty SIM narażają się na odpowiedzialność prawną – ostrzega szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak. Jego reakcja pojawiła się po naszych artykułach donoszących o handlu aktywnymi kartami pre-paid w sieci.

W połowie sierpnia informowaliśmy, że Polacy znaleźli już sposób, by obejść przepisy i wykorzystać luki w ustawie antyterrorystycznej. Choć nowe prawo dla zwiększenia bezpieczeństwa zlikwidowało anonimowe karty telefoniczne, to nie zabroniło handlowania tymi już zarejestrowanymi.

Oferty sprzedaży aktywnych pre-paidów szybko zalały rynek, a najłatwiej dostać je w sieci. Handlarze sprzedają je pojedynczo i hurtowo w cenach od 100 zł do nawet kilku tysięcy zł. To oznacza, że mogą być one swobodnie wykorzystywane do celów, które ustawa miała zwalczać.

– Trzeba mieć świadomość tego, że ci, którzy sprzedają te karty, narażają się na konsekwencje prawne w sytuacji, jeżeliby zostały one użyte w przestępstwach. Przestrzegam wszystkich, którzy je sprzedają. Nowe przepisy antyterrorystyczne są oceniane bardzo wysoko przez naszych partnerów, nie jest to nic nowego i niezwykłego w Unii Europejskiej. Podobne rozwiązania są np. w Niemczech – powiedział minister Mariusz Błaszczak.

Przypomnijmy, że ustawa o działaniach antyterrorystycznych weszła w życie 2 lipca. Według rządu nowe przepisy miały zwiększyć bezpieczeństwo społeczeństwa i skoordynować działanie służb. Jedną z wprowadzonych zmian była właśnie obowiązkowa rejestracja wszystkich kart pre-paid. Ich posiadacze muszą przekazać operatorowi swoje dane do lutego 2017 roku.

Jeżeli tego nie zrobią – wszystkie numery aktywowane przed 25 lipca zostaną wyłączone. Z kolei nowi klienci rejestrują je od razu przez podanie danych osobowych. Wszystko po to, by użytkownicy sieci komórkowych przestali być anonimowi, co ma utrudnić działalność przestępcom i terrorystom.

Aby zarejestrować kartę SIM, wystarczy przyjść do salonu operatora lub innego miejsca prowadzącego rejestrację, np. na pocztę i przynieść ze sobą dowód osobisty oraz kartę SIM, którą chcemy zarejestrować.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski