Sześć medali polskich kajakarzy w Pucharze Świata

Beata Mikołajczyk i Aneta Konieczna wygrały rywalizację w wyścigu na 1000m
Beata Mikołajczyk i Aneta Konieczna wygrały rywalizację w wyścigu na 1000m Waldemar Wylegalski
Sześć medali (trzy złote, jeden srebrny, dwa brązowe), wywalczyli polscy kajakarze w zawodach Pucharu Świata, które w niedzielę zakończyły się na torze regatowym Malta w Poznaniu. Na dystansie 1000 metrów zwyciężyły dwie polskie osady: kajakowa dwójka kobiet Aneta Konieczna i Beata Mikołajczyk oraz w jedynkach - Małgorzata Wardowicz. Z kolei w kajakowych jedynkach na 200 metrów na dwóch pierwszych miejscach były Polki - Marta Walczykiewicz i Karolina Naja.

W sobotę, w pierwszym dniu finałów Pucharu Świata, trochę radości polskim kibicom dały szczególnie panie. Srebrne medalistki olimpijskie z Pekinu na 500 metrów - Aneta Konieczna (Warta Poznań) i Beata Mikołajczyk (Kopernik Bydgoszcz) - tym razem zaprezentowały się na nieolimpijskim dystansie 1000 metrów i wygrały w dobrym stylu. Polki prowadziły od startu do mety.

- Obawiałam się trochę tej konkurencji, bo z Beatą nigdy razem nie startowałyśmy na 1000 metrów. Ja ostatnio ścigałam się na tym dystansie chyba siedem lat temu. Ale w sumie jesteśmy zadowolone, że poszło tak dobrze - mówił Aneta Konieczna, trzykrotna medalistka olimpijska.

- Może ta wygrana nie do końca świadczy o naszej formie. Przygotowujemy się przecież przede wszystkim do startu na 500 metrów w Londynie. Udało się wygrać na 1000 metrów, co nas cieszy - dodała Beata Mikołajczyk.

W niedzielę Konieczna z Mikołajczyk wystartowały w finale swojego koronnego dystansu 500 metrów. I trochę nieoczekiwanie nie dały rady zmieścić się na podium, bo zajęły dopiero szóstą lokatę. - Rywalki trochę nas zaskoczyły startem. Nie do końca to ogarnęłyśmy, wkradło się trochę chaosu i nerwowości. Niektóre federacje, jak choćby Niemki, zawody w Poznaniu potraktowały jako krajową eliminację, dlatego te osady musiały dać z siebie wszystko.

My nie musiałyśmy zwyciężyć za wszelką cenę

- powiedziała Aneta Konieczna.

W sobotę na 1000 metrów w finale jedynek kobiet wystartowały dwie nasze reprezentantki - Małgorzata Wardowicz (Posnania) i Magdalena Krukowska (Kopernik Bydgoszcz). Poznanianka co prawda niezbyt dobrze wystartowała, ale na dystansie systematycznie odrabiała straty do rywalek i wygrała w ładnym stylu. Krukowska zajęła ósme miejsce.

- Nie wystartowałam najlepiej, ale w połowie dystansu odrobiłam straty. Potem kontrolowałam sytuację. Bardzo chciałam wygrać z Norweżką Mirą Veraas Larsen. To z nią w miniony czwartek na 500 metrów kwalifikację olimpijską przegrała nasza koleżanka Karolina Naja - cieszyła się po wygranej Małgorzata Wardowicz.

W sobotę w wyścigu kanadyjkowych czwórek trzecie miejsce zajęła polska osada w składzie: Bartosz Dubiak (Warta Poznań), Adam Nowak (Posnania), Jakub Sitkowski (Spójnia Warszawa) i Daniel Pośpiech (AZS AWF Poznań).

W niedzielę wyścig kajakowych jedynek na 200 m wygrała Marta Walczykiewicz (KTW Kalisz), a druga w tej konkurencji była Karolina Naja (AZS AWF Gorzów.).

Walczykiewicz to jedna z kandydatek do medalu na igrzyskach olimpijskich w Londynie. W ubiegłym roku w mistrzostwach świata w Szeged zdobyła srebrny medal, a w Poznaniu już na początku sezonu zasygnalizowała wysoką formę.

- Wypełniłam założenia, jakim było zwycięstwo na 200 m i dobry występ w jedynce na 500 m. Na tym drugim dystansie zabrakło mi zaledwie 0,4 sekundy by awansować do finału A, ale i tak był to bardzo dobry wyścig. Tym bardziej, że pięćsetki dawno nie pływałam - powiedziała Marta Walczykiewicz.

W niedzielę brązowy medal wywalczyła także kajakowa dwójka na 200 metrów Agnieszka Kowalczyk (AZS AWF Gorzów) i Ewelina Wojnarowska (Warta Poznań). Za tydzień drugie w tym sezonie zawody Pucharu Świata w Duisburgu.