LUMARZaktualizowano
46 medali 10. Światowych Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych zdobyła w południowokoreańskim Pyeongchang 41-osobowa reprezentacja Polski. Przez osiem dni 2300 sportowców z niepełnosprawnością intelektualną ze 111 krajów rywalizowało w siedmiu dyscyplinach. W Pyeongchang były także dwie zawodniczki reprezentujące Oddział Regionalny Olimpiady Specjalne Polska Wielkopolskie Poznań - 60-letnia Maria Ogińska i 65-letnia Zofia Porwich, a Oddział Konin reprezentował 20-letni Konrad Chołodecki z Borzęciczek.

Zawodnicy w biało-czerwonych strojach startowali w pięciu dyscyplinach: narciarstwie biegowym i zjazdowym, łyżwiarstwie szybkim, biegu na rakietach śnieżnych i hokeju halowym. Wywalczyli 19 złotych, 17 srebrnych i 10 brązowych medali.

Maria Ogińska po raz pierwszy brała udział w Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Baton Rouge, USA w roku 1983, a na igrzyskach zimowych wystartowała dwa lata później w narciarstwie zjazdowym w III Światowych Zimowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w 1985 roku w Park City, USA na których zdobyła II miejsce. Z Korei Południowej przywiozła trzy medale - złoty, srebrny i brązowy.

Zofia Porwich, która mieszka i trenuje w Domu Pomocy Społecznej w Łopiennie koło Gniezna, wystartowała w Pyeongchang w biegu na rakietach śnieżnych. Indywidualnie na 10 metrów zajęła drugie miejsce, a w finale biegu sztafetowego zajęła drugie miejsce.

Konrad Chołodecki zdobył złoty medal w narciarstwie zjazdowym.

Dodajmy też w kadrze trenerskiej reprezentacji Polski Trener uczestniczący w Zawodach: Alicja Błaszyk z Poznania.

Dla Korei Południowej Igrzyska były bardzo ważne. Pyeongchang to organizator zimowych igrzysk olimpijskich w 2018 roku.

- Ruch Olimpiad Specjalnych powstał w 1968 roku w USA, w przekonaniu, iż osoby z niepełnosprawnością intelektualną potrafią, przy odpowiedniej zachęcie oraz instrukcji, trenować, cieszyć się i czerpać korzyści z uczestnictwa w sportowej imprezie. Pierwsze Ogólnopolskie Zawody Olimpiad Specjalnych odbyły się w 1987 roku - powiedziała nam Natalia Nowak, dyrektor Oddziału Regionalnego Olimpiady Specjalne Polska Wielkopolskie, Poznań.