18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Szewcy" w Teatrze Animacji w Poznaniu. Warto? [ZDJĘCIA]

Stefan Drajewski
Sceny ze spektaklu "Szewcy" w Teatrze Animacji w Pzonaniu
Sceny ze spektaklu "Szewcy" w Teatrze Animacji w Pzonaniu Fot. Jacek Zagajewski
W XXI wieku reżyserzy dziewięciokrotnie mierzyli się z „Szewcami” Witkacego. Wszyscy poleglil. Nawet Sierakowski nie pomógł. W Poznaniu klapy nie ma, ale wydarzenia również.

W 2007 roku Jan Klata wspólnie ze Sławomirem Sierakowskim (Krytyka Polityczna) zapowiadali inscenizacyjną i interpretacyjną rewolucję. Skończyło się wielką klapą.

„Szewcy” w inscenizacji Anny Rozmianiec w Teatrze Animacji nie są klapą, ale potwierdzają, że idee Witkacego zwietrzały, zostały tylko idejki i bebechowatość.

Tomasz Rozmianiec wykroił zgrabny tekst: wartki, spójny a zarazem wierny Witkacemu. Wypunktował kilka chwytliwych haseł, które ciągle robią wrażenie, ale są puste niczym wyświechtane slogany reklamowe.

Anna Rozmianiec wspólnie z Cecylią Kotlicką (kostiumy i lalki) próbowały nadać tekstowi atrakcyjną formę, co w dużej mierze im się udało. Powstał intrygujący a zarazem funkcjonalny spektakl plastyczny tylko trochę o niczym. Ze sceny płynie komunikat, że każda rewolucja pożera własne dzieci, że kostiumy się zmieniają, a mechanizmy nie. Już w 2007 roku Klata z Sierakowskim dowiedli, że Witkacowskie idee zbanalizowały się i nie rymują z współczesnością. W końcu tekst powstał 80 lat temu. Poznańska realizacja nie mówi nic, czego już byśmy nie wiedzieli, nie bulwersuje, nie obraża, nie prowokuje. Razi jedynie bebechowatością.

W tym bardzo formalnym przedstawieniu nie odnaleźli się chyba aktorzy. Przynajmniej ja tego nie zauważyłem. Zunifikowani na każdym poziomie, homogeniczni wręcz, a przecież nie tak jest u Witkacego.

Teatr Animacji
Stanisław I. Witkiewicz, „Szewcy”, inscenizacja i reżyseria Anna Rozmianiec, adaptacja Tomasz Rozmianiec, kostiumy i lalki Cecylia Kotlicka, muzyka Artur „Sosen” Klimaszewski
premiera 1 marca 2013 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski