Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoła na Golęcinie: Nowa kadra, lekcje na Uniwersytecie

Anna Jarmuż
Uczniowie technikum weterynarii uczą się w profesjonalnie wyposażonej pracowni. Na lekcjach często towarzyszą im zwierzęta. Niewykluczone, że w przyszłości w szkole powstanie klinika weterynaryjna
Uczniowie technikum weterynarii uczą się w profesjonalnie wyposażonej pracowni. Na lekcjach często towarzyszą im zwierzęta. Niewykluczone, że w przyszłości w szkole powstanie klinika weterynaryjna Anna Jarmuż
Technikum Inżynierii Środowiska i Agrobiznesu na Golęcinie od września przeszło w gestię Uniwersytetu Przyrodniczego. Co się zmieniło? Przede wszystkim kadra. Od tego roku młodzież uczą również wykładowcy akademiccy. Szkoła zyskała też bazę dydaktyczną. Część zajęć odbywa się na uczelni.

Zespół Szkół Technicznych na Golęcinie przestał istnieć w sierpniu 2012 r. Powód? Problemy z naborem i wysokie koszty utrzymania. Pomysł likwidacji wzbudził wiele emocji. Przeciwni byli uczniowie, rodzice i nauczyciele oraz politycy.

Zobacz też:
Szkoła na Golęcinie: Jest zielone światło dla Uniwersytetu Przyrodniczego

Ostatecznie poznańscy radni podjęli decyzję o likwidacji Zespołu Szkół Technicznych. Zdecydowano jednak, że na Golęcinie nadal działać będzie Technikum Inżynierii i Agrobiznesu. Zmieni się jednak organ prowadzący. Miastu zależało, aby szkołę przejęła instytucja związana z rolnictwem. Zdecydowano, że najlepszym rozwiązaniem będzie przekazanie jej w ręce Uniwersytetu Przyrodniczego.

W planach jest powstanie nowych kierunków, m.in. liceum z rozszerzoną chemią i biologią

- Ze szkołą na Golęcinie jesteśmy związani nie tylko sąsiedztwem, ale i profilem. Uczniowie tej szkoły to często nasi przyszli studenci. Dołożymy wszelkich starań, aby szkoła zasłużyła na miano technikum akademickiego. - mówiła wówczas Monika Kozłowska, prorektor Uniwersytetu Przyrodniczego.

Wszystko wskazuje na to, że się udało.
- Współpraca układa nam się bardzo dobrze. Uczelni zależy na tym, by szkoła się rozwijała - mówi Andrzej Kabaciński, dyrektor Technikum Inżynierii i Agrobiznesu.

Zadowoleni są też sami uczniowie. Młodzież z technikum weterynarii uczy się w profesjonalnie wyposażonej pracowni. Korzysta też z prosektorium uczelni. Jak przyznają przyszli weterynarze, zawodu uczą się w sposób praktyczny. Na lekcjach często towarzyszą im zwierzęta.

- Uczniowie przyprowadzają swoje zwierzątka, którym coś dolega. Zgłaszają się do nas także ludzie z zewnątrz. Staramy pomóc każdemu, które oczywiście zmieści się w sali lekcyjnej - żartuje Katarzyna Szczepańska, lekarz weterynarii i doktorantka UP, która prowadzi zajęcia z uczniami.

W szkole, oprócz niej uczy jeszcze sześciu nauczycieli akademickich. Kadra nauczycieli znacznie się zwiększyła. Przybyło też uczniów.
- Obecnie w szkole mamy około 300 uczniów. Jeśli tendencja się utrzyma, to w przyszłym roku będzie ich setka więcej - mówi Kabaciński.

Zainteresowanie może być jednak jeszcze większe, ponieważ w planach jest powstanie nowych kierunków.
- Myślimy o liceum uniwersyteckim z rozszerzoną chemią i biologią. Staramy się o powołanie Europejskiego Centrum Innowacji Mechanicznej i Rolniczej. Chcemy też, by w szkole powstał ośrodek egzaminacyjny dla uczniów, kształcących się w zawodzie technika weterynarii oraz klinika weterynaryjna - wylicza Andrzej Kabaciński.

Jak mówi, niewykluczone, że szkoła zmieni też nazwę - na taką, która obrazuje to, co rzeczywiście dzieje się teraz w placówce.
Szkoła na poznańskim Golęcinie to pierwsze w Polsce technikum akademickie (jak dotąd przy uczelniach powstawały jedynie licea). W ślady Poznania planuje pójść wkrótce także Uniwersytet Śląski i jedna z uczelni wrocławskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski