Szkoła w Tulcach: mobbing przyczyną udaru Zofii H.? „W pokoju nauczycielskim padły o niej wulgarne słowa”

Łukasz CieślaZaktualizowano 
Zofia H. doznała udaru po konflikcie dotyczącym świadectwa syna innej nauczycielki. Jak nam mówiła, wcześniej została publicznie wyzwana przez tę nauczycielkę, a postawa dyrekcji szkoły zaogniła sprawę.
Zofia H. doznała udaru po konflikcie dotyczącym świadectwa syna innej nauczycielki. Jak nam mówiła, wcześniej została publicznie wyzwana przez tę nauczycielkę, a postawa dyrekcji szkoły zaogniła sprawę. Pixabay
Czy nauczycielka Zofia H. padła ofiarą mobbingu w szkole w Tulcach? Konflikt zakończonym jej udarem powstał w związku ze świadectwem pierwszaka, syna innej nauczycielki. W procesie, który Zofia H. później wytoczyła szkole, we wtorek zeznawali kolejni nauczyciele. Niektórzy potwierdzili, że Zofia H. była źle traktowana. Zupełnie inaczej zeznawała jednak wicedyrektorka szkoły. Jednocześnie domagała się, by... w mediach nie opisywać jej zeznań.

Nauczycielka Zofia H., która pozwała szkołę o mobbing, na wtorkowej rozprawie się nie pojawiła. Jak mówi, trwający proces to kolejne nerwy i emocje, które trudno jej znieść.

WIĘCEJ:
Mobbing w szkole w Tulcach? "Ty s..., oblałaś moje dziecko pomyjami"
Sprawa o mobbing w szkole w Tulcach: niektóre nauczcielki chcą usunąć dziennikarza

Konflikt w szkole rozpoczął się w czerwcu 2014 roku. Zofia H. zamierzała na świadectwie opisowym ucznia pierwszej klasy, syna innej nauczycielki, krytycznie opisać jego zachowanie. Ale na „prośbę” pani wicedyrektor poprawiła mu świadectwo. Spór narastał. Po rozpoczęciu nowego szkolnego przyznano jej kilku „nauczycieli wspomagających”, w tym skonfliktowaną z nią matkę chłopca, do którego miała zastrzeżenia o złe zachowanie. Na początku października 2014 roku, po kolejnej spornej sytuacji z matką chłopca, Zofia H. doznała udaru. Ze szkoły, nieprzytomna, trafiła do szpitala. Do dziś nie wróciła do pełnej sprawności.

We wtorek zeznawały cztery kolejne nauczycielki. Dwie pierwsze były wezwane przez adwokat reprezentującą Zofię H.

Szkoła w Tulcach: "na radzie pedagogicznej nikt nie kwestionował oceny"

**
Najpierw zeznawała nauczycielka będąca w dobrych relacjach z Zofią H.

- Zosia w czerwcu 2014 roku przedstawiła notatkę z krytyczną oceną zachowania chłopca, syna innej nauczycielki. Ocena była surowa, ale adekwatna do jego zachowania. Na lekcjach wkładał sobie ołówek do nosa i uszu, przerywał zajęcia, sprawiał kłopoty. Podczas tamtej rady pedagogicznej nikt nie zaprotestował przeciwko takiej ocenie. Potem od Zosi dowiedziałam się, że jedna z pań wicedyrektor już po radzie powiedziała jej, by zmieniła ocenę na łagodniejszą. Zosia była zapłakana, ale świadectwo zmieniła. Nigdy wcześniej taka sytuacja się nie zdarzyła, by zmieniać uczniowie ocenę zaakceptowaną na radzie pedagogicznej.
Nauczycielka opowiadała też, że Zofii H. trafiła się trudna, niezdyscyplinowana klasa. - Ale ona sobie radziła, potrafiła utrzymać porządek. Gdy doznała udaru i się leczyła, syn tej nauczycielki, od którego świadectwa wszystko się zaczęło, mówił, że "tęskni za panią Zosią”. To znaczyło, że między nią, a tym uczniem, były dobre relacje – dodawała nauczycielka.

Drugim świadkiem była nauczycielka, która w 2014 roku krótko pracowała w Zespole Szkół w Tulcach. Z klasą Zofii H. miała język angielski. - Widziałam, że między wychowawczynią, czyli panią Zofią, a inną nauczycielką, mamą tego chłopca, był konflikt. Byłam raz świadkiem sytuacji w pokoju nauczycielskim: mama tego chłopca w emocjonalny i wulgarny sposób wypowiadała się o Zofii H. To było takie obgadywanie za plecami. Tamtych słów już nie pamiętam, ale to było przykre. Jesteśmy przecież ludźmi wykształconymi. Ale w szczegóły sporu nie wchodziłam - zeznała anglistka.

Wicedyrektor szkoły w Tulcach: nie chce, by cytowano moje zeznania

**
Potem przyszedł czas na zeznania dwóch nauczycielek powołanych przez pozwaną szkołę.

Jedna z nich wskazała, że przed udarem, na początku września 2014 roku, zauważała kiepski wygląd Zofii H. - Pytałam ją, czy coś się stało. Opowiedziała mi wtedy o konflikcie z jedną z koleżanek z pracy w związku ze świadectwem tego chłopca. Potem, po udarze Zofii H., prosiłam innych nauczycieli, byśmy zebrali dla niej pomoc. Zawiozłam jej pieniądze do szpitala, byłam tam z mężem, nikogo więcej ze strony szkoły wtedy nie było. Pani Zosia początkowo nie chciała tego przyjąć, ale przekonałam ją, by to zrobiła, że jej dobrze życzymy. Z tej zbiórki nie wzięła pieniędzy tylko od jednej osoby, od skonfliktowanej z nią nauczycielki. Potem pani Zosia wróciła do pracy w szkole. Atmosfera nie była najlepsza. Ja trzymałam się z boku tego wszystkiego - zeznała nauczycielka.

We wtorek jako ostatnia zeznawała wicedyrektor szkoły w Tulcach. Miała obiekcje do obecności dziennikarza „Głosu Wielkopolskiego”. Domagała się niecytowania jej zeznań, niepodawania jej danych. Uważa, że z artykułem należałoby zaczekać do końca procesu.

To właśnie ta pani wicedyrektor w 2014 roku wpływała na Zofię H., by poprawiła świadectwo synowi innej nauczycielki. Dlaczego już po radzie pedagogicznej poleciła zmienić ocenę? We wtorek, wbrew relacjom innych osób, pani wicedyrektor twierdziła, że „wszyscy byli zszokowani” propozycją ocen przedstawioną przez Zofię H.

- Wcześniej Zofia H. nigdy nie zgłaszała kłopotów w tej klasie. Dlatego na radzie wszyscy byliśmy zszokowani jej słowami. Zrobiła się cisza. Potem, po radzie, prosiłam ją o łagodniejsze ocenienie czterech uczniów, ale ocenę poprawiła tylko synowi nauczycielki – zeznawała w sądzie pani wicedyrektor.
Na czym polegała poprawa świadectwa? - Najpierw w szkicu świadectwa napisała o tym chłopcu, że obraża się na inne dzieci, wzbudza ich gniew. A potem zmieniła na słowa, że popada w zniechęcenie i stara się poprawić swoje zachowanie. To już nie było tak drastycznie opisane - dodała pani wicedyrektor.

Jeszcze kilku świadków, potem wyrok ws. mobbingu

**
Pani wicedyrektor twierdziła również, że po zakończeniu roku szkolnego wielu rodziców domagało się zmiany nauczyciela. Bo Zofia H. miała przywiązywać zbyt wielką wagę do dyscypliny, często uciszać dzieci, ciągle mówić „ciiii”, „ciiii”, kazać stać im w parach, za dużo zadawać do domu. Niegrzecznym uczniom miała zadawać pisanie zdań w stylu „Nie będę przeszkadzać na lekcjach”.

Tymczasem Zofia H. mówiła nam wcześniej, że przeciwko niej wystąpiło tylko kilku rodziców, a nie większość klasy. W nowym roku szkolnym, krótko przed udarem, dyrekcja przydzieliła do jej klasy „nauczycieli wspomagających”. Zdaniem dyrekcji, mieli pomagać podczas lekcji. Tymczasem w opinii części kadry pedagogicznej chodziło o kontrolowanie Zofii H. Jednym z tych nauczycieli wspomagająco-kontrolujących została… nauczycielka skonfliktowana z Zofią H., matka chłopca sprawiającego trudności.

- Dlaczego również ona została jednym z asystentów w klasie Zofii H.? Matka tego chłopca przychodziła na lekcje informatyki. W szkole był jeszcze jeden nauczyciel tego przedmiotu, ale jemu najwyraźniej nie pasował plan, by przychodzić do tej klasy - twierdziła wicedyrektorka.

Podczas rozprawy pojawił się również wątek listu, jaki w 2014 roku trafił do władz szkoły. Jedna z matek skarżyła się, że prowodyrką akcji przeciwko Zofii H. jest nie kto inny, jak skonfliktowana z nią nauczycielka. Zorganizowała nieformalne spotkanie pod szkołą, miała już gotowe pismo atakujące Zofię H. Jak dyrekcja szkoły zareagowała na tamten list jednej z matek?

- List pamiętam. Ale to było słowo przeciwko słowu, na tym to zakończyłam - przyznała w sądzie pani wicedyrektor.

Proces zmierza ku końcowi. Poznański Sąd Okręgowy zamierza przesłuchać jeszcze kilku świadków. Potem zapadnie wyrok.

POLECAMY:

polecane: FLESZ: Ekologia na co dzień: 6 mitów, w które wierzymy

Materiał oryginalny: Szkoła w Tulcach: mobbing przyczyną udaru Zofii H.? „W pokoju nauczycielskim padły o niej wulgarne słowa” - Głos Wielkopolski

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 13

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
R
Rodzic 2 dzieci

Wow Gazety ogolnopolskie widzę rozpusuja się o mobbingu w tej szkole trwajacym latami. Zycze nam rodzicom wytrwalosci i umiejetnosci tlumaczenia naszym pociechom, ze to co sie dzieje w tej szkole jest zle i nalezy potępiać takie zachowanie.

zgłoś
z
załamany rodzic

Pani psycholog jest zbędna w tej szkole! Nie pomaga dzieciom tylko im szkodzi, tak jak nauczyciele i dyrekcja. Po raz kolejny moja córka nie otrzymała pomocy , mimo iż sygnały były od rodziców, że żle sie dzieje w szkole. Nie walczą z agresją zamiatają sprawę pod dywan, o zajęciach wyrównawczych można tylko pomarzyć. Uczeń słaby jest również zostawiony sam sobie

zgłoś
k
krzysztof

a może by tak TVN tym zainteresować? w końcu są teraz sposoby by te sytuacje nagłośnić, szkoła powinna być miejscem wychowania a nie obłudy. Czasy gdy nauczyciel to był pan i władca już minęły.

zgłoś
z
zofia

bo tam niektórzy nauczyciele są 'normalni inaczej' ,bo co to za nauczyciel który boi się rodziców niektórych podopiecznych? a psycholog? może sam wymaga opieki specjalisty.

zgłoś
s
sprawdzony

Zgadzam się jedno kolesiostwo "Koło Wzajemnej Adoracji kwitnie," wychodzą z założenia, ze jak nie dostosujesz się do panującej w szkole obłudy, niesprawiedliwości i agresji to Cie zniszczą

zgłoś
O
Opadły

Tak, bardzo dziwne, że w wiejskich szkołach, gdzie bywa jedna, dwie klasy w roczniku zdarzy się, że dziecko trafi, że mama/ciocia/babcia jest jego nauczycielką. BARDZO DZIWNE. Rodzice powinni wozić dzieci do szkół poza ich rejonem, żeby przypadkiem ktoś z rodziny ich nie uczył.

zgłoś
G
Gość

Chce zauważyć, że w starej części Tulec też powstały nowe domy, w których mieszkają ludzie pochodzący z różnych części Polski. Czy oni też zaliczają się do tych najgorszych ludzi? Słabe te teksty. Może zanim się coś napisze, warto przemyśleć!

zgłoś
g
gość

Bo Tulce to taka typowa miejscowość gdzie jest kult kolesiostwa. Jak jest ktoś nowy inny, ma inny światopogląd zgnoić go od razu. Miejscowość się rozrasta ale mentalnie to nadal zadupie najgorsi ludzie są ze starej części.

zgłoś
G
Gość

W tych Tulcach to od zawsze ludzie byli jacyś pier****ci zarowni dorosli jak i gówniarzeria. Mieszkam tu od 2001 r i mobbing, dokuczanie innym głupie teksty kilku osób skierowane przeciw jednej to tutaj norma. Banda hołoty i buractwa teraz dużo ludzi z Poznania się tu wprowadza może zaczną tępić tą hołotę.

zgłoś
N
NIK

szkoła w Tulcach jest do oczyszczenia, zaczynajac od dyrekcji aż p niektórych nauczycieli. Pedagog szkolny to osoba bez kompetencji i popierająca nauczyciela nigdy nie wsierała jednostki słabsze. Dyrektor jest nowy ale z tego samego środowiska ??!

zgłoś
b
belfer

Jeżeli wyniki klasyfikacji zostały uchwałą RP przegłosowane, to wicedyrektorka ma g....o do gadania i zakulisowego zmieniania wyników klasyfikacji (w tym oceny opisowej ucznia).

zgłoś
X
Xxx

25lat temu też nauczyciel mowił "ciii ciii" o jakoś nikt nie robił z tego problemu. A swoją drogą w innych szkołach gminy w której znajduje się szkoł w Tulcach wychowawcy mają w klasie swoje dzieci, wnuki.. Czy to nie dziwne?

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3