Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkółki Kórnickie zostaną uratowane? Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS: Jest to niemal pewne

Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
Jak poinformował dziennikarzy poseł PiS Bartłomiej Wróblewski, istnieją dwa scenariusze uratowania Szkółek Kórnickich.
Jak poinformował dziennikarzy poseł PiS Bartłomiej Wróblewski, istnieją dwa scenariusze uratowania Szkółek Kórnickich. Arkadiusz Wojtasiewicz/zdjęciu ilustracyjne
Jest szansa na uratowanie Szkółek Kórnickich. Niedawno odbyło się spotkanie, w którym udział wzięli przedstawiciele Polskiej Akademii Nauk, Fundacji Zakłady Kórnickie oraz burmistrz Kórnika. W jego wyniku wydłużono okres likwidacji do 30 września 2023 roku. Jeżeli PAN wciąż nie będzie zainteresowany dalszym prowadzeniem szkółek, kontynuacji działalności chce podjąć się gmina Kórnik.

Okres postawienia szkółek w stan likwidacji został wydłużony, aby móc podjąć ostateczną decyzję o dalszej przyszłości. Ponieważ w międzyczasie zmienił się prezes PAN, istnieje możliwość zmiany wcześniejszej decyzji.

- Nowy prezes Marek Konarzewski zadeklarował pełną współpracę w tej kwestii. Na razie nie możemy przejść do kolejnego etapu rozmów, ponieważ trwają wybory nowego dyrektora Instytutu Dendrologii PAN

— informował poseł PiS Bartłomiej Wróblewski podczas spotkania z dziennikarzami.

Czytaj więcej:

Obserwuj nas także na Google News

Szkółki Kórnickie nie zostaną zlikwidowane?

Jak podkreślił, celem jego działań jest zagwarantowanie, że Szkółki Kórnickie będą funkcjonowały co najmniej przez najbliższe 30 lat. Wskazywane są dwa możliwe scenariusze realizacji tego planu. Pierwszy zakłada pozostawienie szkółek w gestii Polskiej Akademii Nauk. Jeśli nadal akademia nie będzie zainteresowana dalszym prowadzeniem szkółek, wtedy teren ten mogłaby przejąć gmina, biorąc odpowiedzialność za dalsze funkcjonowania przedsięwzięcia.

- Utrzymanie w PAN jest rozwiązaniem optymalnym, jeśli będzie trwałe i mielibyśmy pewność, że będzie to długotrwałe. W drugim przypadku będzie to ogromne wyzwanie, zarówno dla fundacji, jak i dla gminy, która przejmie odpowiedzialność za szkółki

— dodaje Bartłomiej Wróblewski.

Zobacz też: 10 najtańszych domów na sprzedaż w Wielkopolsce. Jak wyglądają i ile kosztują?

Teren zajmowany przez Szkółki Kórnickie liczy 350 hektarów, z czego 50 hektarów podlega bezpośrednio Instytutowi Dendrologii PAN. W przypadku przekazania działalności gminie byłaby kontynuowana na 300-hektarowym terenie w Dziećmierowie, gmina Kórnik, a pozostałą część terenu instytut zachowałby do prowadzenia własnych badań naukowych.

- Obecnie kwestią otwartą nie pozostaje dalsze prowadzenie działalności, a jej dalsza forma. Decyzja o tych scenariuszach została podjęta w ramach dyskusji, która przebiegała w przyjaznej atmosferze, chociaż zawsze istnieje ryzyko braku porozumienia co do szczegółów — mówił Bartłomiej Wróblewski.

Szkółki Kórnickie niepotrzebne PAN?

Decyzja o likwidacji Szkółek Kórnickich miała być podyktowana chęcią większego skupienia się PAN na działalności naukowej kosztem działalności biznesowej, która nie jest głównym obszarem zainteresowania tej instytucji i przynosiła niskie zyski. Jeśli władze akademii nie zmienią swojej decyzji, potencjalnie mogą stracić rozległy teren, na którym można prowadzić badania.

Ponadto sam proces przekazania działalności gminie Kórnik będzie dość skomplikowany.

- Tereny Szkółek Kórnickich należą do Skarbu Państwa, od którego PAN je dzierżawi. Gmina prawdopodobnie wolały przejąć je na własność, a nie być tylko dzierżawcą. Dodatkowo musiałaby ona powołać spółkę celową do prowadzenia tego typu działalności — podkreśla poseł.

Wybory na dyrektora Instytutu Dendrologii PAN zostaną rozstrzygnięte w ciągu najbliższych kilku tygodni. Ostateczna decyzja co do dalszej przyszłości Szkółek Kórnickich zapadnie prawdopodobnie na początku przyszłego roku.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Na co dzień nikt nie ma tu wstępu. Rzeźnia Miejska w Poznaniu funkcjonowała równo sto lat. Od 2000 roku jej budynki stoją puste i powoli popadają w ruinę. Zanim odzyskają dawny blask, udało się wejść do środka.Zobaczcie zdjęcia z niedostępnych na co dzień wnętrz Starej Rzeźni --->

Tajemniczy obiekt w centrum Poznania. Kiedyś działała tam rz...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski