Szkoły ponadgimnazjalne mają już ofertę na nowy rok szkolny. Sprawdź!

Anna Jarmuż
Zespół Szkół Komunikacji kultywuje swoje kolejowe tradycje. Co roku, w katarzynki, w szkole odbywa się wystawa modeli i pokaz makiet kolejowych. Od września ZSK będzie kształcić też maszynistów
Zespół Szkół Komunikacji kultywuje swoje kolejowe tradycje. Co roku, w katarzynki, w szkole odbywa się wystawa modeli i pokaz makiet kolejowych. Od września ZSK będzie kształcić też maszynistów Paweł Miecznik
Choć rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych ruszy dopiero w maju, licea, technika i szkoły zawodowe mają już ofertę na nowy rok szkolny.

W nadchodzącym roku nie obejdzie się bez nowości. Do szkół powracają zapomniane zawody. Pojawiają się też kierunki, na które jest zapotrzebowanie na rynku pracy.

Do Urzędu Miasta Poznania wpłynęły cztery wnioski od dyrektorów szkół o utworzenie nowych zawodów. Od września poznańska młodzież będzie mogła kształcić się w kierunkach: technik gazownictwa (Zespół Szkół Budowlano-Drzewnych), technik chłodnictwa i klimatyzacji (Poznańskie Centrum Edukacji Ustawicznej i Praktycznej), technik urządzeń dźwigowych (Zespół Szkół Mechanicznych) i mechanik motocyklowy (Zespół Szkół Samochodowych).

Jak tłumaczą pracownicy ZSM, po wstąpieniu Polski do UE na rynku pracy obserwuje się deficyt kadr z wykształceniem zawodowym, które mogłyby zasilić pracodawców w branży dźwigowej. Specjalistów potrzebują też firmy gazownicze. Dlatego dyrekcja Zespołu Szkół Budowlano-Drzewnych postanowiła wyodrębnić ten kierunek (wcześniej uczniowie zdobywali tę wiedzę w ramach kierunku technik urządzeń sanitarnych). Z podobnego założenia wychodzą inne szkoły.

- Z roku na rok rośnie zapotrzebowanie na mechaników motocyklowych - przyznaje Marek Gabryelewicz, dyrektor Zespołu Szkół Samochodowych. - Po naszych drogach jeździ coraz więcej motocykli. Są to coraz nowsze modele. Już nie WSK-i, które można naprawić przed blokiem. Coraz więcej zakładów oferuje naprawę motocykli.

Jak tłumaczy, szkoła ma już bazę dydaktyczną, kadrę oraz pracodawców, z którymi współpracuje. Wcześniej uczniowie mogli kształcić się w kierunku mechanika motocyklowego fakultatywnie. Kierunek mechanika motocyklowego pojawił się też w Zespole Szkół Budowlanych, podobnie jak stolarz, dekarz czy betoniarz-zbrojarz. - To zawody zapomniane, na które cały czas jest duże zapotrzebowanie - tłumaczy Arkadiusz Dratwa, dyrektor ZSB.
Z kolei do Zespołu Szkół Komunikacji po 10 latach powróci zawód technika elektroenergetyka transportu szynowego. - Firmy kolejowe potrzebują maszynistów, a tych na rynku pracy brakuje - wyjaśnia Ryszard Pyssa, dyrektor ZSK. - Jesteśmy szkołą kolejową. Chcemy powrócić do tradycji. W poniedziałek dyrekcja szkoły podpisze porozumienie z Kolejami Wielkopolskimi. Uczniowie będą mogli odbywać w spółce praktyki. Będą też mieli dostęp do wyspecjalizowanej kadry i nowości technicznych.

Zmiany ministerialne

W sierpniu minister edukacji narodowej Joanna Kluzik- -Rostkowska podpisała rozporządzenie w sprawie klasyfikacji zawodów.

Do szkolnictwa zawodowego wprowadzono trzy nowe zawody: technik chłodnictwa i klimatyzacji, technik urządzeń dźwigowych oraz mechanik motocyklowy. Poznańskie szkoły skorzystały z danej im możliwości - utworzyły lub wydzieliły takie kierunki. Tak było m.in. w Poznańskim Centrum Edukacji Ustawicznej i Praktycznej. Wcześniej wiedzę na temat chłodnictwa i klimatyzacji mogli zdobyć uczniowie kształcący się na kierunku technik mechanik. Była to jedna ze specjalizacji. Od września będzie to odrębny zawód.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Absolwent

Z wielkim zainteresowaniem przeczytałem artykuł w dzisiejszym GW. Po jego lekturze nasunęło mi pewna uwaga. Przecież kiedyś już tak było w naszym szkolnictwie zawodowym, że kształciliśmy dobrych i potrzebnych krajowi i gospodarce specjalistów. Po transformacji ustrojowej zaczęto skuteczny demontaż średniego szkolnictwa zawodowego. Panaceum miało być wykształcenie wyższe. Zaczeliśmy likwidować licea zawodowe i technika nie mówiąc o szkołach zawodowych. Pokłosie tego zbieramy już dzisiaj . Brakuje chociażby specjalistów w ruchu i trakcji kolejowej. Myślano bowiem, że wystarczy kilkumiesięczny kurs i mamy wykwalifikowanych maszynistów. Nic bardziej błędnego. Podobnie nie każda pielęgniarka musi być panią magister. Kto leżał w szpitalu ten wie o czym piszę. Tak więc historia po raz kolejny zatoczyła koło.

Dodaj ogłoszenie