MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szkoły pozostawione same sobie? Raport Najwyższej Izby Kontroli ujawnia uchybienia w pracy wielkopolskich kuratorów

Emilia Ratajczak
Emilia Ratajczak
Uchybienia głównie dotyczą egzaminów ósmoklasisty.
Uchybienia głównie dotyczą egzaminów ósmoklasisty. LUKASZ GDAK
10 maja Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport z pracy kilku polskich kuratorów. Jednym z nich był ten wielkopolski - okazało się, że NIK ujawnił w raporcie wiele uchybień w jego pracy. Szczególnie jeśli chodzi o wyniki egzaminów ósmoklasisty.

Spis treści

Problemy polskich kuratorów. NIK ujawnia nieprawidłowości

Kurator z Wielkopolski nie analizował przyczyn niskich wyników egzaminu ósmoklasisty w podległym mu województwie. Wdrażane przez kuratorów kontrole nie obejmowały całokształtu procesu edukacyjnego w szkołach podstawowych. To jedynie główne wnioski, które przedstawia raport Najwyższej Izby Kontroli. Czego jeszcze dopatrzyli się kontrolerzy?

Celem kontroli NIK przeprowadzonej w trzech kuratoriach było sprawdzenie, czy podejmowano właściwe i skuteczne działania w ramach nadzoru pedagogicznego w celu poprawy jakości nauczania i efektów kształcenia w publicznych szkołach podstawowych między innymi w województwie wielkopolskim. Skontrolowano tu 5 placówek - szkołę podstawową w Krobi, Trzciance, Otocznej, Wrześni i jedną w Poznaniu.

Miśko: Zabrakło możliwości szerszej analizy

Czy szkoły rzeczywiście zostały pozostawione same sobie?

- Jest to zbyt daleko idący wniosek. W prawie wszystkich szkołach, które znam, dokonuje się analizy, np. nauczyciele matematyki, którzy stają do egzaminu na dyplomowanie czy mianowanie bardzo często w swoich osiągnięciach podają informacje: "dokonuje analizy wyników egzaminów oraz formułuje wnioski", więc ta potrzeba jest w pełni uświadomiona. Zabrakło możliwości dokonania analizy obszerniejszej. Na terenie szkoły mamy tylko kilka klas, a więc przydałaby się ta ogólniejsza, której zabrakło - tłumaczy Wojciech Miśko, zastępca przewodniczącej NSZZ Solidarność Pracowników Oświaty i Wychowania.

Jak wynika z raportu, jedynie Zachodniopomorski Kurator Oświaty niezwłocznie dostosowywał plany nadzoru pedagogicznego do zmian w podstawowych kierunkach realizacji polityki oświatowej państwa wprowadzanych przez Ministra Edukacji w trakcie roku szkolnego.

Pozostali kuratorzy dostosowywali je z opóźnieniem. Żadna z przeprowadzanych przez kuratorów kontroli planowych nie obejmowała swoim zakresem przebiegu procesów kształcenia czy oceny uzyskiwanych w szkołach podstawowych efektów działalności dydaktycznej.

Problematyczne wyniki egzaminów 8-klasisty

Wielkopolskie kuratorium było jednym z takich, które nie uwzględniły przy nadzorze pedagogicznym potrzeby wdrażania działań mających na celu poprawę efektów kształcenia mierzonych wynikami egzaminu ósmoklasisty. Te od lat (2020-2023) odbiegają od średnich krajowych, choć kuratorzy z Wielkopolski wiedzieli o niedostatecznych efektach kształcenia w wieloletniej perspektywie - czytamy w raporcie. W 2023 roku średnia krajowa z języka polskiego wynosiła 66,0%, w Wielkopolsce - 63,2%.

Wielkopolski Kurator Oświaty w ogóle nie zlecał opracowania programów naprawczych, tłumacząc to szczególnymi okolicznościami funkcjonowania szkół w okresie pandemii oraz napływem uchodźców z Ukrainy. Mimo iż przeprowadzał analizy wyników egzaminu ósmoklasisty, to nie formułował jednak wniosków oraz nie diagnozował przyczyn osiągania w wybranych do kontroli województwach wyników egzaminu ósmoklasisty na poziomie niższym od średniej krajowej.

- Skoro kuratorzy nie skorzystali z tej możliwości, żeby formułować wnioski i dokonywać analizy przyczyn takich, a nie innych wyników egzaminów ósmych klas, to szczerze powiem, że byłem tym raportem zaskoczony. Zwłaszcza, że tak jak piszą kontrolerzy NIK, wyniki spadały od roku 2020 do 2022. Czas na reakcję był i powinna ona nastąpić - komentuje Wojciech Miśko.

Takie kwiatki występują w pracach domowych, wypracowaniach oraz kartkówkach.

Uczniowie przechodzą samych siebie, a nauczyciele? Załamują ...

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Dom rodzinny Ponurego czeka na gości

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski