Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoły zamknięte? Nie wszystkie! Świetlice dla uczniów podstawówek mogą działać. Nauka zdalna w szkołach do końca 29 listopada 2020 roku

Justyna Dopierała
Justyna Dopierała
Szkoły podstawowe oraz średnie mają być zamknięte do końca miesiąca. Nie jest jednak wykluczone przedłużenie czasu nauki zdalnej. Będzie to zależało od sytuacji pandemicznej w kraju. Od 9 listopada zajęcia stacjonarne odbywają się jedynie w przedszkolach i żłobkach.
Szkoły podstawowe oraz średnie mają być zamknięte do końca miesiąca. Nie jest jednak wykluczone przedłużenie czasu nauki zdalnej. Będzie to zależało od sytuacji pandemicznej w kraju. Od 9 listopada zajęcia stacjonarne odbywają się jedynie w przedszkolach i żłobkach. Łukasz Gdak
Nauka zdalna wróciła również do klas I-III szkół podstawowych. Oznacza to, że od 9 listopada wszystkie szkoły w kraju są zamknięte. Otwarte pozostają jednak świetlice dla najmłodszych uczniów. Dyrektorzy podstawówek planują, jak zajęcia świetlicowe pogodzić ze zdalnymi lekcjami.

Szkoły podstawowe, chociaż nie będą przyjmować uczniów już od pierwszych klas, będą miały obowiązek zapewnienia opieki świetlicowej w szczególności dla uczniów, których rodzice są bezpośrednio zaangażowani w walkę z pandemią COVID-19. Dodatkowo, zajęcia w żłobkach i przedszkolach nadal będą odbywały się stacjonarnie.

Szkoły zamknięte, a co z przedszkolami? Zobacz wideo:

Dyrektorzy podstawówek zwracają uwagę, że godzenie zajęć świetlicowych z lekcjami może być kłopotliwe.

- Ministerstwo wskazuje na to, że dyrektor powinien zapewnić świetlicę uczniom z podstawówek, a w szczególności tym dzieciom, których rodzice są bezpośrednio zaangażowani w walkę z pandemią COVID-19. Zastanawiam się, jak mam na tej świetlicy zorganizować lekcje zdalne – mówi Beata Korbanek, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5 w Poznaniu.

Trwa głosowanie...

Czy przedszkola również powinny zostać zamknięte?

Na świetlicy głównie zajęcia opiekuńcze

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 17 w Poznaniu zaznacza, że świetlica będzie organizowana głównie do zajęć opiekuńczych, co oznacza, że uczniowie nie będą w czasie przebywanie na świetlicy realizowali lekcji.

- Rodzice muszą mieć na uwadze to, że świetlica pełni funkcję głównie opiekuńczą, a więc dzieci nie będą mogły brać udziału w lekcjach online i będą musiały nadrobić braki w domu. To zależy także od tego, ilu uczniów przyjdzie na świetlicę. Jeśli ta grupa będzie duża, to organizowanie lekcji będzie niemożliwe - tłumaczy Sławomir Stanclewski, dyrektor SP 17.

Czytaj także

W innej podstawówce, w zależności od liczby dzieci, które będą korzystały ze świetlicy, zajęcia będą prowadzone w sali komputerowej, by uczniowie mogli brać udział w lekcjach online.

- Na świetlice przeznaczymy pracownię komputerową, żeby dzieci mogły łączyć się z nauczycielami. Opiekun ze świetlicy będzie to nadzorował. Oczywiście organizacja zależy od tego, ilu rodziców zdecyduje się przyprowadzać dzieci na świetlicę - przyznaje Sławomir Eliks, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 91 w Poznaniu.

Czytaj także: Bon dla nauczycieli: 500 zł na zakup sprzętu do nauki zdalnej. Czy rodzice również otrzymają dodatkowy zasiłek?

Oprócz świetlic, w czasie zawieszenia zajęć stacjonarnych dyrektorzy szkół mogą umożliwić uczniom klas ósmych oraz klas maturalnych konsultacje indywidualne lub w małych grupach - do pięciu osób.

Zobacz także:

Wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli wzrosło od 1 września 2020 o 6 proc. Podwyżki to efekt porozumienia z kwietnia 2019 roku. Zobacz, ile zarabiają nauczyciele po podwyżce --->

Zarobki nauczycieli 2020: Tyle wynoszą ich pensje po podwyżk...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski