Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoły zamknięte z powodu koronawirusa do 24 maja. Od 25 maja możliwe m.in. zajęcia dla klas 1-3 szkół podstawowych (15.05.2020)

RED
Czy zamknięcie szkół w Poznaniu wpłynie na ważne terminy w kalendarzu roku szkolnego? Wkrótce powinno się to okazać.
Czy zamknięcie szkół w Poznaniu wpłynie na ważne terminy w kalendarzu roku szkolnego? Wkrótce powinno się to okazać. Karolina Misztal - zdjęcie ilustracyjne
W piątek, 24 kwietnia rząd przedłużył zamknięcie szkół do 24 maja. Podał też, ze egzaminy maturalne odbywać się będą od 8 czerwca tylko w formie pisemnej, a ośmoklasisty odbędą się w dniach 16-18 czerwca. Czy termin letnich wakacji zostanie przesunięty? Prawdopodobnie nie, ale na razie nie jest to przesądzone. W środę, 13 maja rząd poinformował jak może przebiegać wznowienie zajęć w szkołach. Od 25 maja możliwe będą zajęcia dla dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych.

Władze Poznania decyzję o rekomendacji zamknięcia miejskich szkół podjęły we wtorek, 10 marca. Ostateczną decyzję o zamknięciu szkoły, przedszkola czy żłobka muszą podjąć dyrektorzy placówek. 11 marca podobną decyzję podął premier Mateusz Morawiecki. Teraz, jak zapowiedział minister edukacji Dariusz Piontkowski, przerwa w nauce może potrwać do świąt wielkanocnych.

Bardzo prawdopodobne, jeśli tak będzie, że kolejnym momentem, do którego przedłużymy okres zamknięcia szkół będą Święta Wielkanocne - Dariusz Piontkowski

W piątek, 20 marca 2020 roku o tym, że szkoły będą zamknięte do Wielkanocy poinformował premier Mateusz Morawiecki.

W Poznaniu od środy, 11 marca wszystkie szkoły, przedszkola i żłobki podlegające pod władze Poznania - będą nieczynne. Na razie na dwa tygodnie, czyli teoretycznie do 25 marca 2020 r. Według instrukcji rządu przerwa w nauce ma potrwać do Wielkanocy.

Szkoły zamknięte przez koronawirusa. Co z wakacjami, terminami egzaminów, końcem roku szkolnego?

Na razie nie ma oficjalnych decyzji dotyczących zmian terminów egzaminów maturalnych i 8-klasisty. Póki co nie ma wytycznych dotyczących zmian terminu zakończenia roku szkolnego.

Sprawdź też:

Nauczyciele mają na razie odrabiać stracone lekcje, prowadząc nauczanie zdalne. Nie wiadomo też czy przesunięciu ulegną terminy egzaminów, zakończenia roku szkolnego i wakacji. Te decyzje powinny zapaść w najbliższym czasie.

Na razie jednak minister edukacji zdradził jakie są jego przypuszczenia dotyczące organizacji roku szkolnego. Według niego - kluczowe jest odbywanie zajęć przez uczniów w formie zdalnej i taka realizacja materiału. Jeśli się to powiedzie, nie powinno być konieczności zmiany terminu zakończenia roku szkolnego.

Sprawdź: Koronawirus: Aktualne doniesienia. Co się dzieje w Polsce, na świecie, w regionie? Nowe przypadki zachorowań [AKTUALIZACJA]

Aktualizacja - 4.04.2020

Wciąż nie ma oficjalnych decyzji dotyczących terminów egzaminów ósmoklasisty i maturalnych. Tymczasem Związek Nauczycielstwa Polskiego wystąpił z propozycją, by w tym roku odwołać egzamin ósmoklasisty. Jako sposób naboru do szkół ponadpodstawowych proponuje konkurs świadectw. Związek ma też pomysł dotyczący matur.

Aktualizacja - 8.04.2020 r.

Zamknięcie szkół potrwa dłużej niż do końca Wielkanocy - pojawiają się takie nieoficjalne informacje. Ma to zostać ogłoszone na zwołanej na czwartek, 9 kwietnia konferencji prasowej rządu. Wtedy też mogą być podane decyzje co do terminów egzaminu ósmoklasisty oraz matur.

Jak zaznaczył prezydent Andrzej Duda - nie wyobraża sobie, by matury w 2020 r. miałyby zostać odwołane. Decyzję o tym, kiedy możliwe będzie ich przeprowadzenie podejmie minister zdrowia.

Czytaj więcej: Matury i testy ósmoklasisty 2020 zostaną przełożone? Co z rekrutacją na studia i do szkół średnich? ZNP proponuje konkurs świadectw

Aktualizacja - 9.04.2020 r.

W czwartek, 9 kwietnia premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że szkoły pozostaną zamknięte do 26 kwietnia.

- Egzaminy na pewno nie odbędą się wcześniej niż w czerwcu, a w właściwie w drugiej połowie czerwca. Poinformujemy o ich dacie co najmniej trzy tygodnie przed planowanym terminem. O szczegółach poinformuje minister edukacji

- powiedział premier Morawiecki.

- Ze względów zdrowotnych odkładamy termin egzaminu. Przekładamy go na inny czas. Z dużym wyprzedzeniem, co najmniej trzytygodniowym, może nawet miesięcznym poinformujemy, kiedy te egzaminy się odbędą. Tak byście mieli dodatkowy czas na przygotowanie do egzaminów - zwrócił się do ósmoklasistów i maturzystów Dariusz Piontkowski, minister edukacji naukowej.

Aktualizacja - wtorek, 21.04.2020 r.

Szkoły są zamknięte do niedzieli, 26 kwietnia wobec tego zbliża się termin, w którym rząd musi podjąć dalsze decyzje związane z datą powrotu do szkoły. Wszystko wskazuje na to, że zamknięcie szkół zostanie przedłużone. Mówiło o tym minister edukacji.

- Wydaje się, że w chwili obecnej, raczej będzie decyzja o kolejnym przedłużeniu zamknięcia szkół działających w formie tradycyjnej - przyznał we wtorek minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski w "Kwadransie politycznym" w TVP1.

Minister nie wykluczył, że do szkół uczniowie będą wracać etapami i najpierw pójdą do niej przedstawiciele najmłodszych klas, tak by ich rodzice mogli wrócić do pracy w okresie tzw. odmrażania gospodarki.

Co minister mówił na temat terminów egzaminów ósmoklasisty i matur? - Planujemy przeprowadzić te egzaminy, mamy nadzieję, że liczba zachorowań nie będzie gwałtowanie wzrastała. Plan, który przyjęliśmy, mocno stłumił rozwój epidemii - stwierdził Piontkowski.

Liczy, że egzaminy mogłyby odbyć się na początku czerwca. Za kilka do kilkunastu dni ma zostać przedstawiony harmonogram, który będzie realizowany w zależności o rozwoju epidemii w Polsce.

Czytaj więcej: Czy i kiedy uczniowie wrócą do szkół? Decyzja zapadnie w tym tygodniu, w pierwszej kolejności mają ruszyć zajęcia dla najmłodszych uczniów

Aktualizacja - piątek, 24 kwietnia

W piątek minister edukacji poinformował, że szkoły będą zamknięte co najmniej do 24 maja. Egzaminy maturalne mają się odbywać od 8 czerwca, a egzamin ósmoklasisty w dniach 16-18 czerwca.

Wyniki matur mają się pojawić w sierpniu, a poprawki odbyć na początku września. W tym roku nie będzie matury w formie ustnej.

Także do 24 maja będą zamknięte uczelnie wyższe. Rok akademicki ma się jednak rozpocząć bez zmian - w październiku.

Aktualizacja - środa, 13 maja

W czasie konferencji prasowej w środę, 13 maja premier Mateusz Morawiecki i minister edukacji narodowej - Dariusz Piontkowski ogłosi zmiany w funkcjonowaniu szkół od poniedziałku, 25 maja. Od tego dnia możliwe będą zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne dla uczniów klas 1-3 szkół podstawowych. Z kolei w szkołach średnich mają się móc odbywać konsultacje dla maturzystów.

Od 1 czerwca w konsultacjach będą mogli uczestniczyć wszyscy uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Wcześniej zmiany wejdą w szkołach policealnych - od 18 maja mogą się w nich odbywać zajęcia praktyczne.

ZOBACZ TEŻ:

Koronawirus w ekspresowym tempie przenosi się między państwami. Chociaż zakażenia odnotowano już w wielu miejscach na świecie, wirus nadal jest pewną niewiadomą. Oto mity na temat koronawirusa, w które nie powinieneś wierzyć --->

Mity na temat koronawirusa. Nie powinieneś w to wierzyć!

Zobacz, jak przygotować się na wypadek wystąpienia epidemii choroby w Polsce. Jakie produkty medyczne i spożywcze warto kupić i przechowywać w domu? Jak się skutecznie zabezpieczyć na wypadek kwarantanny? Oto lista potrzebnych produktów. Przejdź do galerii ----->

Koronawirus: Co kupić? Jakie produkty medyczne i spożywcze ...

Koronawirus w Polsce - zobacz mapę [MAPA KORONAWIRUSA]

Przypadki koronawirusa w Polsce

Sprawdź też:

Film: Koronawirus: Co powinniśmy o nim wiedzieć:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski