Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpik dla Wiktorii przyleciał z USA

Marta Żbikowska
Szpik dla Wiktorii przyleciał z USA
Szpik dla Wiktorii przyleciał z USA archiwum rodzinne
Kilka tygodni temu pisaliśmy o jedenastoletniej Wiktorii Gąsior czekającej na przeszczep szpiku. W środę dziewczynka dostała szansę na drugie życie, dawca znalazł się w Stanach Zjednoczonych.

”Mamo, zobacz, jaka piękna pogoda. Cały świat się cieszy, że mam dzisiaj przeszczep” - powiedziała jedenastoletnia Wiktoria Gąsior spoglądając przez szpitalne okno. Środa była rzeczywiście jedynym dniem w tym tygodniu, kiedy od rana świeciło słońce. To dzień, w którym jedenastolatka otrzymała szansę na drugie życie.

Dar życia leci samolotem
Szpik dla Wiktorii przyleciał ze Stanów Zjednoczonych. To tam, w bazie dawców znaleziono bliźniaka genetycznego dziewczynki spod Poznania. - Czterdzieści cztery minuty po północy, w nocy z wtorku na środę otrzymaliśmy wiadomość, że szpik już dotarł - wspomina Anna Gąsior, mama Wiktorii. - Musiał jeszcze zostać przygotowany w laboratorium, by około południa mógł zostać podany mojej córce.

Anna Gąsior czekała na ten dzień długo. Gdy nadszedł, nie potrafiła ukryć wzruszenia i emocji. Od ponad miesiąca spędza z córką na szpitalnym oddziale każdy dzień. Była przy niej, gdy dziewczynka przechodziła wyniszczającą chemioterapię, która miała przygotować Wiktorię do przeszczepu i gdy w szpitalu podawano jej inne bardzo silne leki. - Były momenty, gdy córka bardzo źle się czuła, wymiotowała, bolał ją brzuszek - mówi pani Ania. - Nie jest łatwo patrzeć na cierpienie swojego dziecka, ale nie wyobrażam sobie, żeby mnie przy niej nie było w takich chwilach.

Do domu w Przecławku koło Rokietnicy Anna Gąsior jeździła, by choć krótkie chwile spędzić ze swoim młodszym dziewięcioletnim synem Dawidem. - Dzień przed przeszczepem pojechałam, bo musiałam jeszcze coś załatwić - wspomian pani Ania. - Chciałam zaraz wychodzić, zostawiłam Dawidowi coś do jedzenia, a syn do mnie mówi: mama, ty też musisz jeść, zjedz ze mną. Właściwie zmusił mnie, żebym usiadła z nim przy stole. Wzruszył mnie tą troskliwością.

Poszukiwania dawcy
Pod koniec ubiegłego roku u Wiktorii zdiagnozowano zespół mielodysplastyczny. To choroba szpiku, która często przeobraża się w ostrą białaczkę szpikową.

- U Wiktorii wszystko zaczęło się od ostrych bólów głowy, zawrotów - wspomina mama dziewczynki. - Szukaliśmy pomocy w pomocy doraźnej, w szpitalu w Szamotułach, w końcu trafiliśmy do szpitala klinicznego przy Szpitalnej w Poznaniu.

W przypadku zespołów mielodysplastycznych jedyną możliwością leczenia jest przeszczep szpiku.

Pierwszy zgodny dawca dla Wiktorii znalazł się już w styczniu tego roku w Niemczech. Okazał się jednak wielkim zawodem i rozczarowaniem. Zrezygnował bowiem zanim doszło do przeszczepu. - Jak można dawać ludziom nadzieję na życie, żeby potem się wycofać? - pytała mama Wiktorii.

W maju okazało się, że dwoje potencjalnych dawców mieszka w Stanach Zjednoczonych. Jeden z nich podarował szpik dla dziewczynki. - Zazwyczaj po dwóch do czterech tygodni szpik podejmuje swoją funkcję i wtedy można stwierdzić, czy przeszczep sieprzyjął - mówi lekarka prowadzaca Wiktorię. - Na bieżąco będziemy też robić badania krwi, które również dadzą nam informację, czy jej parametry poprawiają się.

Wiktorię czeka jeszcze kilka tygodni w szpitalu. Potem będzie mogła opuścić placówkę.

Po powrocie do domu
Po powrocie do domu Wiktoria będzie musiała bardzo uważać. Każda bakteria będzie zagrożeniem dla jej życia. Po chemioterapii odporność jej organizmu jest zerowa. Dlatego rodzina chciałaby odpowiednio przygotować mieszkanie.

- Nie wchodzą w grę żadne wykładziny, firanki, kwiaty - wymienia Sebastian Laskowski, wolontariusz, który pomaga Wiktorii w zbiórce pieniędzy na remont domu. - Na początek najważniejsze to przygotować pokój Wiki i łazienkę. Dobrze byłoby również wyremontować pokój Dawida i kuchnię, gdzie najczęściej gnieżdżą się zarazki. Swoją pomoc zaoferowała już szkoła, do której chodzi Wiki, ale potrzeby są ogromne.

O ile w pokoju dziewczynki są panele i wymaga on jedynie odświeżenia (ściany trzeba pomalować niepylącą farbą), to w pokoju jej brata trzeba będzie zdjąć wykładzinę i położyć nową podłogę. - W łazience trzeba wymienić wannę, umywalkę, toaletę i płytki na ścianach i podłodze, tutaj nie pomoże żadna prowizorka, tu chodzi o zdrowie dziecka - mówi Sebastian Laskowski. - Rodziny nie stać na tak duży jednorazowy wydatek, tym bardziej, że mama Wiktorii zrezynowała z pracy, żeby opiekować się córką.

Jak możesz pomóc?
Wiktoria Gąsior z Przecławka (gmina Szamotuły) jest podopieczną Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”. Aby przekazać darowiznę na rzecz dziewczynki można wpłacić pieniądze na jej subkonto prowadzone przez fundację:

  • Bank BPH
  • Nr konta: 15 1060 0076 0000 3310 0018 2615
  • Tytułem: 29582 Gąsior Wiktoria darowizna na pomoc i ochronę zdrowia.

Na profilu na Facebooku „Pomoc dla Wiktorii Gąsior” można śledzić walkę dziewczynki z chorobą. Za pomocą tego profilu można również skontaktować się w sprawie pomcy z wolontariuszem lub rodziną Wiktorii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski