Szpik dla Wiktorii przyleciał z USA

  Szpik dla Wiktorii przyleciał z USA

  Marta Żbikowska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Szpik dla Wiktorii przyleciał z USA
  1/6
  przejdź do galerii

  Szpik dla Wiktorii przyleciał z USA ©archiwum rodzinne

  Kilka tygodni temu pisaliśmy o jedenastoletniej Wiktorii Gąsior czekającej na przeszczep szpiku. W środę dziewczynka dostała szansę na drugie życie, dawca znalazł się w Stanach Zjednoczonych.
  ”Mamo, zobacz, jaka piękna pogoda. Cały świat się cieszy, że mam dzisiaj przeszczep” - powiedziała jedenastoletnia Wiktoria Gąsior spoglądając przez szpitalne okno. Środa była rzeczywiście jedynym dniem w tym tygodniu, kiedy od rana świeciło słońce. To dzień, w którym jedenastolatka otrzymała szansę na drugie życie.

  Dar życia leci samolotem
  Szpik dla Wiktorii przyleciał ze Stanów Zjednoczonych. To tam, w bazie dawców znaleziono bliźniaka genetycznego dziewczynki spod Poznania. - Czterdzieści cztery minuty po północy, w nocy z wtorku na środę otrzymaliśmy wiadomość, że szpik już dotarł - wspomina Anna Gąsior, mama Wiktorii. - Musiał jeszcze zostać przygotowany w laboratorium, by około południa mógł zostać podany mojej córce.

  Anna Gąsior czekała na ten dzień długo.
  Gdy nadszedł, nie potrafiła ukryć wzruszenia i emocji. Od ponad miesiąca spędza z córką na szpitalnym oddziale każdy dzień. Była przy niej, gdy dziewczynka przechodziła wyniszczającą chemioterapię, która miała przygotować Wiktorię do przeszczepu i gdy w szpitalu podawano jej inne bardzo silne leki. - Były momenty, gdy córka bardzo źle się czuła, wymiotowała, bolał ją brzuszek - mówi pani Ania. - Nie jest łatwo patrzeć na cierpienie swojego dziecka, ale nie wyobrażam sobie, żeby mnie przy niej nie było w takich chwilach.

  Do domu w Przecławku koło Rokietnicy Anna Gąsior jeździła, by choć krótkie chwile spędzić ze swoim młodszym dziewięcioletnim synem Dawidem. - Dzień przed przeszczepem pojechałam, bo musiałam jeszcze coś załatwić - wspomian pani Ania. - Chciałam zaraz wychodzić, zostawiłam Dawidowi coś do jedzenia, a syn do mnie mówi: mama, ty też musisz jeść, zjedz ze mną. Właściwie zmusił mnie, żebym usiadła z nim przy stole. Wzruszył mnie tą troskliwością.

  Poszukiwania dawcy
  Pod koniec ubiegłego roku u Wiktorii zdiagnozowano zespół mielodysplastyczny. To choroba szpiku, która często przeobraża się w ostrą białaczkę szpikową.

  - U Wiktorii wszystko zaczęło się od ostrych bólów głowy, zawrotów - wspomina mama dziewczynki. - Szukaliśmy pomocy w pomocy doraźnej, w szpitalu w Szamotułach, w końcu trafiliśmy do szpitala klinicznego przy Szpitalnej w Poznaniu.

  1 3 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo