Szpital na Polnej wznowi zabiegi aborcji ze względu na ciężkie wady płodu? Ministerstwo Zdrowia: To wciąż świadczenie gwarantowane

Marta Danielewicz
Marta Danielewicz
Rzecznik szpitala przy ul. Polnej wyjaśnia, że w ciągu ostatnich dwóch miesięcy do placówki nie zgłosiła się żadna pacjentka ze skierowaniem na legalny zabieg usunięcia ciąży.
Rzecznik szpitala przy ul. Polnej wyjaśnia, że w ciągu ostatnich dwóch miesięcy do placówki nie zgłosiła się żadna pacjentka ze skierowaniem na legalny zabieg usunięcia ciąży. Waldemar Wylegalski
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Niedługo upłyną dwa miesiące od momentu, gdy Trybunał Konstytucyjny orzekł, że aborcja ze względu na ciężkie wady płodu jest niezgodna z konstytucją. Wówczas wiele porodówek w Polsce, które do tej pory przeprowadzały takie zabiegi, zdecydowały się wstrzymać świadczenia. Ministerstwo Zdrowia mówi jednak wprost: zabieg przerwania ciąży – w przypadkach określonych obowiązującą ustawą - należy do świadczeń gwarantowanych i będzie należało do momentu ogłoszenia go w Dzienniku Ustaw. Konstytucjonalista z UAM dr Antoni Rost wskazuje, że zwłoka premiera z publikacją wyroku jest niezgodna z konstytucją.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 22 października, który odrzucił jedną z trzech przesłanek dokonania legalnej w Polsce aborcji, uznając, że przerywanie ciąży ze względu na ciężkie wady płodu jest niezgodne z konstytucją, wciąż nie został oficjalnie opublikowany, chociaż minęły już prawie dwa miesiące.

Czytaj też: Trybunał Konstytucyjny praktycznie zakazuje legalnej aborcji. Ekspert: Ten wyrok ma wadę. W ogóle nie powinien zostać wydany

Trybunał Konstytucyjny decyduje o prawie do aborcji w przypadku poważnego upośledzenia płodu - zobacz wideo:

źródło: TVN24

Polna wstrzymała aborcje

Największa w Polsce porodówka przy ul. Polnej w Poznaniu, jak i wiele innych szpitali położniczo-ginekologicznych w całym kraju zdecydowało się wówczas wstrzymać zabiegi przerywania ciąży z uwagi na niejasne przepisy.

- Zdecydowaliśmy się wstrzymać zabiegi terminacji ciąży, ponieważ przepisy są niejasne - tłumaczył w tamtym czasie na naszych łamach Lesław Ciesiółka, rzecznik Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego przy ul. Polnej w Poznaniu.

Ministerstwo Zdrowia: zabieg przerywania ciąży to wciąż świadczenie gwarantowane

Okazuje się jednak, że takie działanie placówek medycznych było podejmowanie na wyrost. Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny zwróciła się do Ministerstwa Zdrowia o opinie w tej sprawie.

W odpowiedzi czytamy: "Zgodnie z Konstytucją orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego wejdzie w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. W związku z powyższym, przepis art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży utraci moc z dniem ogłoszenia tego wyroku w Dzienniku Ustaw RP. Dotychczas omawiane orzeczenie TK nie zostało opublikowane, zatem nie weszło jeszcze w życie. Zabieg przerwania ciąży – w przypadkach określonych ustawą z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży wciąż należy do świadczeń gwarantowanych i jako takie jest udzielane przez szpitale, które zawarły umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na realizację świadczeń w zakresie położnictwa i ginekologii."

Aborcja w Polsce przynajmniej do tej pory była legalna tylko w trzech przypadkach - kiedy płód jest nieodwracalnie uszkodzony, ciąża zagraża życiu matki lub jest skutkiem gwałtu. Zobacz w galerii, jakie były najczęstsze przyczyny legalnych zabiegów aborcji dokonanych w 2019 r. ---->

Aborcja w Polsce - najczęstsze przyczyny legalnych zabiegów ...

To oznacza, że szpitale mogą, a wręcz powinny realizować tego typu zabiegi, jeśli zachodzi przesłanka do usunięcia ciąży. Czy robią? O to pytała w poniedziałkowe południe posłanka Katarzyna Ueberhan z Lewicy, która odwiedziła placówkę przy Polnej z interwencją poselską.

Czytaj też: Pierwszy polski test na COVID trafił na półkę a nie do laboratoriów. Chwalił go wicepremier Gowin, ale odzewu od rządu nie ma. Dlaczego?

- Obecny stan prawny nie daje przesłanek do niewykonywania legalnych zabiegów aborcji w szpitalu przy Polnej

- zaznacza Katarzyna Ueberhan.

Rzecznik szpitala, Lesław Ciesiółka, przyznaje, że zakazu wykonywania takich zabiegów nie ma, ale...

- Po pierwsze, w ciągu pierwszych tygodni po orzeczeniu TK żadna z pacjentek nie zgłosiła się do nas. A po drugie każda taka sprawę jest rozpatrywana przez komisję – tłumaczy rzecznik szpitala przy Polnej.

Jednak posłanka Ueberhan wskazuje, że przynajmniej dwa zgłoszenia musiały trafić do poznańskiego szpitala.

- Te kobiety zgłosiły się do Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny wskazując, że otrzymały informację z Polnej o wstrzymaniu zabiegów i tym samym zostały skierowane do szpitala w Warszawie

- zaznacza polityczka Lewicy.

W efekcie w przeciągu ostatnich dwóch miesięcy nie przeprowadzono w szpitalu przy Polnej zabiegu przerwania ciąży ze względu na na ciężkie wady płodu.

- W rozmowie ze mną dyrekcja poznańskiego szpitala przyznała, że zabiegi były wstrzymane do czasu uzyskania opinii prawnej. Jednak po otrzymaniu informacji z Ministerstwa Zdrowia mają zostać wznowione - podkreśla K. Ueberhan.

- Jeśli więc pojawią się pacjentki ze skierowaniem, by dokonać terminacji ciąży, komisja będzie to rozpatrywać. Zawsze tak się to u nas odbywało i nic w tym względzie się nie zmieniło

– zapewnia Lesław Ciesiółka.

Komisja składa się z samych lekarzy. To oni ostatecznie podejmują decyzję o wykonaniu zabiegu. Taka też procedura obowiązywał w szpitalu przy Polnej, zanim TK ogłosił swój wyrok.

Czytaj: Nie mówmy o "zabijaniu nienarodzonych", a terminacji ciąży - mówi Anna Stolaś, psycholożka i położna z poznańskiego szpitala

Premier nie publikując wyroku działa w sposób niekonstytucyjny

Nikt jednak nie wie, kiedy wyrok TK zostanie opublikowany, a tym samym wejdzie w życie. Konstytucjonaliści zwracają uwagę, że społeczeństwo znalazło się w patowej sytuacji, a sam premier nie publikując wyroku TK, działa w sposób niekonstytucyjny.

Która porodówka w Poznaniu jest najlepsza? Pewną wskazówką mogą być ankiety przeprowadzone wśród kobiet przez Fundację Rodzić Po Ludzku, które rodziły dzieci w poznańskich szpitalach. Kobiety oceniały m.in. postawę personelu, pomoc w opiece nad dzieckiem, wsparcie w karmieniu piersią, swobodę rodzenia, czy ogólne warunki w szpitalu. Na podstawie ocen powstał ranking.Zobacz, jak oceniono porodówki w Poznaniu ----->

Która porodówka w Poznaniu jest najlepsza? Zobacz ranking sz...

- W samej konstytucji wyraźnie jest stwierdzone, że publikacja orzeczenie TK następuje niezwłocznie. A to oznacza, że tak szybo, jak to jest możliwe - dr Antoni Rost, konstytucjonalista z Wydziału Prawa i Administracji UAM w Poznaniu.

Podkreśla, że wszelkie próby wyjaśniania zwłoki ze strony rządu nie mają żadnych podstaw.

- W prawie konstytucyjnym nie ma np. stanu wyższej konieczności. Nie trzeba też czekać na żadne uzasadnienie

- podkreśla dr Rost.

Dalsze oczekiwanie na publikację orzeczenie TK nie jest jednak przesłanką do uznania jego nieważności.

- To wyrok ostateczny. Także premier nie ma kompetencji, by oceniać, czy wyrok TK jest nieprawidłowy, a co za tym idzie, nie publikować go - dodaje konstytucjonalista.

Dr Rost zwraca uwagę, że stan, w którym premier nie publikuje wyroku TK, jest stanem niekonstytucyjnym.

- Premier mógłby ponieść odpowiedzialność konstytucyjną za naruszenie kompetencji w związku z zajmowanym stanowiskiem. By jednak do tej odpowiedzialności go pociągnąć, potrzebny byłby wniosek wstępny, ale na pewno nie będzie wystarczającej większości, by postawić premiera w stan oskarżenia - tłumaczy dr Antoni Rost.

Czytaj też: Doktor Poziomka i "Pomogę bo mogę" prowadzą warsztaty dla uczniów poznańskich szkół. Z nich dowiedzą się więcej o pandemii koronawirusa

Orzeczenie TK w sprawie aborcji jest wadliwe

Konstytucjonalista zwraca uwagę jeszcze na jeden fakt - orzeczenie TK w sprawie aborcji jest wadliwe z co najmniej dwóch powodów.

- Po pierwsze, dlatego, że w składzie TK uczestniczą tzw. sędziowie - dublerzy powołani nieprawidłowo na te stanowiska. A po drugie, w wydaniu tego wyroku uczestniczyła sędzia Krystyna Pawłowicz, która wcześniej podpisała się pod wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie. Co prawda, był to wniosek za poprzedniej kadencji TK, ale to świadczy o tym, że ona w tej sprawie nie jest obiektywna. Z urzędu powinna być wyłączona z orzekania w tej sprawie. Znajdujemy się jednak w sytuacji patowej, bo nie ma takiego organu, który stwierdziłby, że ten trybunał czy jego wyrok jest nieprawomocny

- mówi konstytucjonalista.

Zobacz:

Kolejny marsz Strajku Kobiet odbywa się w 102. rocznicę uzyskania przez Polki praw wyborczych.

Strajk Kobiet w Poznaniu. Uczestnicy protestu przemaszerowal...

Luboń, Mosina, Puszczykowo, Stęszew, Dąbrówka, Plewiska, Tarnowo Podgórne, Swarzędz, Koziegłowy, Murowana Goślina, Pobiedziska, Rokietnica, Suchy Las, Kostrzyn - mieszkańcy miejscowości znajdujących się w aglomeracji poznańskiej dołączają do ogólnopolskiego Strajku Kobiet, organizują się i także wychodzą na ulice zamanifestować swój sprzeciw wobec zaostrzenia prawa aborcyjnego.

"To pierwszy protest na ulicach naszego miasta". Strajki Kob...

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie