Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital Polna: Bezpłatna cytologia w Poznaniu z okazji Dnia Kobiet

MCC
Szpital Polna: Bezpłatna cytologia w Poznaniu z okazji Dnia Kobiet
Szpital Polna: Bezpłatna cytologia w Poznaniu z okazji Dnia Kobiet Robert Woźniak
Każda kobieta, która 8 marca w godzinach od 9 do 14 zgłosi się do przyszpitalnej poradni przy ulicy Polnej będzie mogła skorzystać z bezpłatnego badania cytologicznego. "Dzień Kobiet z Cytologią" to wspólna akcja wielkopolskiego oddziału NFZ i Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego UMP.

Cytologia to podstawowe badanie pozwalające wykryć raka szyjki macicy. Choroba ta ciągle zabija w Polsce zbyt dużo kobiet.

- Cytologia to badanie bezpieczne, bezinwazyjne i bezbolesne, może pomóc uratować zdrowie, a nawet życie - mówi Hanna Philips, zastępca dyrektora WOW NFZ ds. medycznych.

- Na obecnym etapie nasz szpital dysponuje doskonałymi narzędziami diagnostycznymi, których zastosowanie może w dłuższej perspektywie zredukować śmiertelność raka szyjki macicy o 90 procent - mówi profesor Stefan Sajdak, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym przy ul. Polnej w Poznaniu.

Prof. Sajdak zapewnia, że szpital będzie w stanie wykonać badanie cytologiczne każdej chętnej kobiecie, która 8 marca pojawi się w placówce przy ulicy Polnej.

- Warto zadbać o siebie w tym dniu - zachęca Hanna Philips. - Tym bardziej, że gdyby badanie wykryło jakąkolwiek nieprawidłowość, to szpital jest w stanie odpowiednio zaopiekować się pacjentką i zapewnić jej dalszą diagnostykę i leczenie.

- Posiadamy bardzo duże zaplecze, aby pogłębić diagnostykę, co umożliwia zadziałanie na wczesnym etapie raka przedinwazyjnego, a im wcześniej rozpoczniemy terapię, to nasz sukces terapeutyczny jest lepszy, koszt ekonomiczny niższy, a koszt społeczny mniejszy - potwierdza prof. Sajdak.

W 2018 roku z badania cytologicznego w ramach ubezpieczenia skorzystało w Wielkopolsce 28 tysięcy kobiet. Dwa lata wcześniej zainteresowanie tą forma profilaktyki było większe. Na badanie cytologiczne finansowane przez NFZ w 2016 roku zdecydowały się prawie 42 tysiące kobiet. Specjaliści przekonują, że efekt spadku profilaktyki może być widoczny za kilka lat. Na razie statystyki pokazują nieznaczny spadek śmiertelności na raka szyjki macicy, co może być efektem szczepień przeciw HPV, które od 10 lat są stosowane w Polsce.

POLECAMY:

Zobacz też: Największa porodówka w Polsce po remoncie. Kasia Bujakiewicz wspomina swój poród w Poznaniu

Źródło: Dzień Dobry TVN

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski